Notariusz Akty notarialne Testamenty Taksa notarialna
Czym są akty notarialne i ile kosztuje ich sporządzenie?
15 października, 2016
Pompy ciepła Pompy ciepła Toruń Pompy grzewcze Pompy cieplne
Pompy ciepła – tanie ogrzewanie
20 października, 2016

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości?

Darmowe ogłoszenia nieruchomości Zamki na sprzedaż Domy Lokale Mieszkania na sprzedaż

Darmowe ogłoszenia nieruchomości Zamki na sprzedaż Domy Lokale Mieszkania na sprzedaż

Rynek pierwotny i wtórny – co wybrać?

Aktualnie mamy do wyboru dwie drogi wykupu lokalu czy domu: na rynku pierwotnym (mianowicie od inwestora) oraz wtórnym (od osoby prywatnej, biura nieruchomości bądź spółdzielni mieszkaniowej). W pierwszym przypadku nie możemy bezpośrednio sprawdzić co kupujemy, bowiem budynek ma dopiero zaistnieć. W drugim przypadku – oglądamy gotowe mieszkanie, w jakim ktoś uprzednio już mieszkał zaś teraz chce je sprzedać. Spotykając się z developerem lub oglądając dom u właściciela prywatnego należy być szczególnie uważnym. Najlepiej wziąć ze sobą kartkę papieru i długopis oraz odnotowywać w nim każdy najmniejszy detal. Doskonałym zamysłem jest wzięcie sprzętu fotograficznego oraz taśmy mierniczej. Po wielu spotkaniach będzie można ponownie gruntownie przemyśleć wszelkie za i przeciw, np. korzystając ze swoich zapisków oraz fotografii. Uogólniając: nieruchomości od developera częstokroć w ogóle nie obejrzymy bezpośrednio, lecz tylko „na papierze”. Z kolei na rynku wtórnym możemy natknąć się klatkę schodową pełną graffiti, wiekową i głośną windę bądź grzyb na ścianie. Nawet jeśli wpisaliśmy w wyszukiwarkę internetową, np. słowa „darmowe ogłoszenia nieruchomości” lub „zamki na sprzedaż oraz pojawiły się same namawiające do kupna zdjęcia i opisy – bądźmy uważni! W jaki sposób zapobiec tego pokroju kłopotom i wypatrzyć odpowiednią nieruchomość?

Nieruchomość od developera – nie przy głównej trasie

W możliwościach niewątpliwie będziemy mogli wybierać, lecz w jaki sposób „wytropić” solidnego developera i „nie stracić” pieniędzy? Zanim zadeklarujemy się spotkać z dowolnym developerem, musimy dokładnie przyjrzeć się propozycjom funkcjonującym na rynku. Po pierwsze będziemy precyzyjnie znali przedział cenowy za określony metraż i lokalizację, po drugie – wskażemy ile jesteśmy w stanie poświęcić na inwestycję. Następnym ruchem jest konsultacja w banku i oszacowanie naszej zdolności kredytowej. Zakup domu czy apartamentu to trudna decyzja, której pozytywne i złe rezultaty będziemy odczuwać przez bardzo długi czas. Trzeba ponadto nadmienić, że lokum uzyskamy w stanie surowym, co oznacza, iż na nas – zatem Kupujących – będzie ciążyła odpowiedzialność za jego dokończenie. Fundusze przekazane na wykup nieruchomości najlepiej podzielić na trzy części: wkład własny, zakup apartamentu oraz rezerwy na jego dokończenie. Gdy już obejrzymy darmowe ogłoszenia nieruchomości oraz spotkamy się z wyszukanym developerem, trzeba w kolejności zwrócić uwagę na: 1) szczegółowe zapisy w umowie developerskiej, która powinna obejmować jak największą ilość konkretnych informacji – projektów, wyczerpujących opisów i planów, 2) szkice i schematy prac dotyczące wykończenia domu, np. instalacji elektrycznej, kanalizacji, podłączenia wody, 3) analizujemy konkretnie, gdzie ma zostać wybudowany blok, m in. czy w otoczeniu jest jezioro, las, ścieżki spacerowe, potrzebny dojazd, komunikacja publiczna, sklepy, a nie wysypisko śmieci lub zakład masowej produkcji, 4) miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy, m in. czy naprzeciw Twojego nowego lokalu nie zostanie wybudowana ulica, 5) studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, inaczej dokładne wyeksploatowanie obszaru całej gminy. Należy sprawdzić system osuszenia terenu oraz rzędne wysokościowe, inaczej mówiąc: czy oglądana nieruchomość nie stoi w tak niskim położeniu, w którym wichura może zatopić nasz majątek. Przed podpisaniem umowy developer jest zobowiązany przedstawić Kartę Standardów Materiałowych oraz Wyposażenia Technicznego Lokalu. Oprócz decyzji o pozwoleniu na budowę musimy zapoznać się z projektem budowlanym i wykonawczym. Umowę podpisujemy wyłącznie u notariusza.

Jak dokonywać oględzin nieruchomości na rynku wtórnym?

W sieci jest bardzo dużo ogłoszeń dotyczących odsprzedaży własności od osób prywatnych, spółdzielni lokalowych i agentów. Apartamenty, domy i zamki na sprzedaż, których zdjęcia i charakterystykę możemy wynaleźć np. w anonsach, z ogłoszeniami, najlepiej samemu wnikliwie obejrzeć. W notesie, który zabieramy ze sobą, rejestrujemy wszelkie istotne informacje: rok postawienia mieszkania, adres, bezpośredni telefon do właściciela, piętro (dotyczy wyłącznie mieszkania), wielkość posiadłości, odmiana własności (przykładowo. pełna własność), cena wywoławcza. Jeśli jesteśmy jeszcze na zewnątrz powinniśmy przyjrzeć się okolicy oraz zweryfikować czy jest parking (podziemny, wewnętrzny, garaż), domofon lub videodomofon, czysta klatka schodowa (a nie porysowana przez osoby o wątpliwych manierach, albowiem ciężko będzie odsprzedać lokal), nowoczesna, ładna i cicha winda. W trakcie oględzin samego lokalu zwrócimy uwagę na wygląd okien (odrestaurowanie będzie nas słono kosztować), na co one wychodzą (na drogę, podwórze), wygląd drzwi (zarówno do klatki schodowej, jak i do mieszkania), jak skonstruowana jest podłoga (parkiet, płytki PCV, deski drewniane) i czy jest w świetnym stanie, ściany oraz strop (na których mogą być widoczne gołym okiem oznaki wilgoci, a nawet grzyb, co dodatkowo narazi nas na wysokie wydatki urządzenie łazienki i kuchni (stan zlewów, kabiny prysznicowej, wanny, toalety, umywalek). Jeżeli zaobserwujemy francuzy czy rybiki, to ów fakt na pewno nie świadczy dobrze o mieszkaniu. Co istotne – trzeba spojrzeć na sąsiadów (zwłaszcza ich wiek), czy nieruchomość jest zbywana z wyposażeniem i ile liczą opłaty, tj. czynsz, podatek od nieruchomości, fundusz remontowy, opłata za grunt.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej kliknij w link – Darmowe ogłoszenia nieruchomości

Komentarze są wyłączone.