Jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym
Jak układa się współpraca z księgową
14 grudnia, 2022
Na czym polega leczenie zachowawcze? Leczenie bólu zębów
Na czym polega leczenie zachowawcze u dentysty
13 lutego, 2023

W jaki sposób pacjent powinien przygotować się do wszczepienia implantów stomatologicznych

Jak przygotować się do wszczepienia implantów zębów

Wszczepianie implantów zębów to bardzo rozbudowany proces dlatego konieczne będą wstępne przygotowania. Od samego pacjenta stomatolog oczekuje niezbyt wiele. Głównym wymaganiem wobec pacjenta jest przedstawienie zespołowi dentystów własnych oczekiwań i wskazanie historii chorób, które mogłyby okazać się przeciwwskazaniem. Znaczna część pacjentów tutaj sięga po cyfrowe projektowanie uśmiechu, to jest cyfrową technologię, jaka ukaże pacjentowi efekt kompletnego procesu wszczepienia implantów przed rozpoczęciem.

W ramach przygotowania przeprowadzone zostaną niezbędne badania diagnostyczne. W gabinecie dentystycznym bezpieczeństwo to baza pracy, dlatego przed aplikacją implantów zębów konieczne są badania morfologiczne. Istotny jest tu okres krzepnięcia krwi, ilość glukozy i elektrolitów i oznaczenie OB. Potrzebne to do tego, aby dentysta mógł dokładnie sprawdzić, czy czas zasklepiania się rany po wszczepieniu implantu stomatologicznego przejdzie odpowiednio. Poza wykonaniem badań morfologicznych konieczne są również badania dotyczące ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej, zębów i dziąseł. W ten sposób będą zniwelowane choroby zębów i choroby błon śluzowych i dziąseł. Przed wszczepieniem implantów konieczne będzie dokładne wyleczenie dolegliwości zębów i dziąseł, by infekcje w jamie ustnej pacjenta, nie przeszkodziło w poprawnym łączeniu się implantu z kością. Obok tego niezbędnym etapem przygotowań do wszczepienia implantów zębów będą badania diagnostyki obrazowej. Dentysta za sprawą zdjęć RTG oraz tomografii komputerowej, sprawdza zdrowie kości, szczękowych zatok oraz przebiegu nerwów.

Po odrzuceniu przeciwwskazań i podstawowym przystosowaniu jamy ustnej, kolejnym etapem będzie pobranie wycisków. Za ich pomocą dentysta dopasowuje długość i średnicę implantu i formę protezy odbudowującej do indywidualnych wymagań jamy ustnej pacjenta. Tak pacjent zyska idealnie dopasowaną do niego odbudowę.

Kiedy najlepsze są implanty zębów?

Takie same przygotowania do wszczepienia implantów stomatologicznych stosuje się niezależnie od powody straty zębów. Konieczność aplikacji implantów może wyniknąć na skutek całkowitego usunięcia zęba; wypadania zębów ze względu na obecność nieleczonych chorób dziąseł (np. paradontoza) lub z uwagi na uraz; obecności niewyrżniętych  zębowych zawiązek lub bezzębia. W większości przypadków do stomatologa trafiają pacjenci, co już stracili ząb i chcą go zastąpić.

Bywa też tak, że badanie stomatologiczne wskaże, że leczenie zepsutego zęba jest niemożliwe lub nieopłacalne a najbezpieczniejszym sposobem jest jego wyrwanie a następnie zastąpienie go trwałym implantem zębowym. Znaczna część stomatologów za każdym razem w pierwszej kolejności wybiera ratowanie zębów. Kompleksowa diagnoza jamy ustnej umożliwia lekarzowi sprawdzić, czy w wybranym przypadku dobrze będzie podjąć próbę ratowania zęba, czy może mądrzejszym wyjściem będzie usunięcie zęba a następnie jego odbudowa implantami.

Dziś dzięki najnowszym rozwiązaniom implantologicznym w stomatologii, implantami można odtworzyć jeden ząb i więcej zębów. Nowoczesne możliwości implantologiczne można wykorzystać do obszerniejszego wykorzystania implantów, niż do odtworzenia pojedynczego zęba. Nie stwierdzono przeciwwskazań, żeby pojedynczo wszczepiać implanty zębowe, ale obecnie mogą stać się bazą dla protez całkowitych lub częściowych. Stomatolog może na nich opierać na przykład mosty protetyczne oraz tradycyjne protezy obejmujące szersze luki. By położyć odbudowę na stałe potrzebne są ledwie 4-6 implantów zębów.

Przygotowania po aplikacji implantu zęba

Po aplikacji implantów stomatologicznych dentysta ma dla pacjenta listę zaleceń, jakich należy przestrzegać. Tuż po wszczepieniu implantów trzeba przygryźć sterylny gazik na co najmniej pół godziny od zabiegu. Przez kilka godzin nie wolno spożywać jedzenia, a najbliższe posiłki powinny być płynne lub półpłynne i lekkie. Powinno się również unikać parzących dań, żeby nie ogrzewać miejsca zabiegu, co może wzmocnić dolegliwości bólowe. Stomatolodzy w tego rodzaju sytuacjach przeważnie polecają używanie zimnych okładów, a także ssania lodu i spożywania lodowatych napojów.

http://www.stomatologia-torun.pl/

Po wszczepieniu implantów stomatologicznych mogą pojawić się tego rodzaju objawy jak ból i opuchlizna. Należy bezwzględnie trzymać się ustalonych przez dentystę ilości leków przeciwbólowych. Samodzielnie zwiększenie dawek nie umniejszy dolegliwości, a jedynie może zaszkodzić. Implanty stomatologiczne potrzebują idealnej higieny jamy ustnej. Tu pomocne są łagodzące, antybakteryjne pasty i płukanki. Podobnie w przypadku szczotkowania zębów najlepiej kupować bardzo miękką szczoteczkę i ostrożnie myć zęby, by nie podrażniać obszaru zabiegowego oraz nie zniszczyć szwów.

Przez pierwszy tydzień przez pierwsze dni konieczne jest odłożenie używek np. papierosów. W trakcie minimum 3 tygodni należy unikać sauny, solarium, basenu i ogólnie wysiłku fizycznego. Stomatolodzy zawsze mówią pacjentom, żeby nie podrażniali palcami ani językiem miejsca wszczepu, by nie doprowadzić do jakichkolwiek powikłań. Absolutnym wymaganiem jest przestrzeganie wszelkich wskazanych wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym, nawet gdy pacjent nie dostrzega martwiących objawów. Dzięki wizytom, dentysta ocenia przebieg leczenia oraz może zobaczyć, czy integracja implantu z kością przebiega właściwie. Po leczeniu implantologicznym konieczne są tylko okresowe kontrolne wizyty 1-2 razy na rok.

Komentarze są wyłączone.