Instalacje biogazowe biogazownie pochodnie do spalania biogazu odgazowanie składowiska odpadów
Odgazowanie składowiska odpadów
17 listopada, 2016
Biogazownie pochodnie do spalania biogazu instalacje na biogaz
Budowa instalacji biogazowej
20 listopada, 2016

Parking lotniskowy

Parking lotniskowy parking przy lotnisku w Gdańsku parking Bastion przy lotnisku w Gdańsku

Parking lotniskowy parking przy lotnisku w Gdańsku parking Bastion przy lotnisku w Gdańsku

Jak się przygotować do podróży samolotem?

Niewątpliwie ważne są trzy etapy: zarezerwowanie parkingu przy lotnisku, zorganizowanie bagażu według określonych instrukcji oraz odprawa. Postój powinien być położony nieopodal lotniska, żebyśmy nie musieli przebywać jeszcze dodatkowej drogi z bagażami (częstokroć bardzo uciążliwymi). Musimy z wyprzedzeniem przejrzeć tanie oferty w sieci i wyselekcjonować postój z najodpowiedniejszym dojazdem i najszybszym dotarciem na lotnisko. Sporo firm zamieszcza na swoich stronach Galerie zdjęć oraz filmiki, z jakich mamy szansę łatwo wywnioskować, gdzie faktycznie znajduje się postój. Powinniśmy obejrzeć najbliższe otoczenie, zapoznać się z mapami dojazdu i cenami. Jeżeli mamy na uwadze ładunek, wówczas pozostaje zaznajomić się z konkretnymi wytycznymi dla podróżnych udostępnionymi przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Głównie z ewidencją przedmiotów zakazanych do transportu w bagażu kabinowym, uproszczoną infografiką dotyczącą wnoszenia płynów, rozpylaczy i żelów na pokład samolotu. Przed odprawą musimy:

  • przeanalizować warunki transportu, inaczej część umowy pomiędzy podróżnym i przewoźnikiem
  • sprawdzić, czy mamy wszystkie dokumenty niezastąpione do odprawy
  • sprawdzić, czy nasz bagaż (podręczny, notowany, nietypowy) spełnia wymogi co do wielkości nałożonych przez przewoźnika
  • zanotować telefon kontaktowy linii lotniczej (bądź do call centre), który będzie niezastąpiony w przypadku ewentualnych pytań

Powinniśmy pamiętać, iż po przybyciu na lotnisko czekają nas dwa istotne etapy: odprawa biletowo – bagażowa oraz kontrola bezpieczeństwa. Z tego powodu proponuje się, ażeby przybyć na lotnisko dużo przed czasem odlotu. Dlatego zarezerwowanie parkingu lotniskowego z przewozem na lotnisko oraz odbiorem po przylocie jest wyjątkowo komfortowym i pewnym rozwiązaniem. Dzięki niemu mamy możliwość wygospodarować naprawdę wiele cennego czasu. Odprawa biletowo – bagażowa rozpoczyna się w czasie wskazanym przez przewoźnika oraz jest oznaczona logo przewoźnika, nazwą portu finalnego, numerem rejsu i porą odlotu. Jedynie po pobraniu karty pokładowej i oddaniu ładunku pozostaje podążyć do kontroli bezpieczeństwa. Potem mamy możliwość spokojnie czekać, aż samolot będzie całkowicie przygotowany do lotu, natomiast asystenci obsługi pasażerskiej wezwą nas na pokład.

Warianty bagażów oraz związane z nimi zastrzeżenia

Pierwszym wariantem jest ładunek ewidencjonowany, który jest przewożony całkowicie pod kontrolą przewoźnika. Podstawą ewidencji jest wydanie przywieszki bagażowej, natomiast zastrzeżenia dotyczą zwłaszcza jego wagi (egzekwowane są ponadplanowe odpłatności za część lub całość bagażu oraz za tzw. „nadbagaż”). Bagaż podręczny nie jest zapisywany i przez cały okres trwania lotu znajduje się pod opieką podróżnego. Utrudnienia w takim przypadku dotyczą masy oraz gabarytów. Jeżeli nasz bagaż się w nich niestety nie mieści, zostanie przewieziony jak ładunek odnotowywany. Natomiast ładunek niestandardowy dotyczy niepowtarzalnych przedmiotów, np. instrumentu muzycznego. Rewelacyjnym pomysłem jest bez wątpienia wymierzenie naszego ekwipunku (jeżeli nie wyposażyliśmy się w specjalne torebki albo walizki wyprodukowane zgodnie z wytycznymi przekazanymi przez ULC). Mamy szansę to wykonać w domu bądź na parkingu lotniskowym, na który powinniśmy przyjechać znacznie wcześniej.

Przedmioty niedopuszczalne do przewozu w bagażu podręcznym oraz notowanym

W bagażu podręcznym w żadnym przypadku nie możemy mieć broni palnej (i wszelakiej innej broni), obiektów o ostrych krańcach lub krawędziach, tępych instrumentów, surowców eksplozyjnych, substancji palnych, chemicznych, toksycznych, płynów i artykułów o analogicznej konsystencji. W ekwipunku notowanym w ogóle nie wolno przenosić żadnych produktów wybuchowych, substancji łatwopalnych, chemicznych oraz toksycznych.

Do broni palnej należą, np. broń bojowa i sportowa (rewolwery, myśliwska broń na kule lub śrut, katapulty, czy zabawki wyglądające jak pistolety, karabiny itp.). W żadnym przypadku nie możemy wieźć toporów, łyżew, noży do krojenia lodu i pierzchni, nożyczek o długości ostrza powyżej 6 cm czy urządzeń budowlanych, przykładowo stalowe łomy czy piły (przynależących do grupy obiektów o ostrych granicach albo brzegach). Do instrumentów tępych przynależą kije do krykieta, kije hokejowe, wędki itp. Niebezpieczeństwem dla zdrowia podróżnych oraz załogi są także detonatory, amunicja, repliki lub imitacje materiałów do urządzeń wybuchowych oraz ich części składowe, urządzenia dymotwórcze, oraz łatwopalne ciekłe paliwo (zatem kategoria: produkty wybuchowe i substancje łatwopalne). Ponadto w samolocie nie mogą znajdować się kwasy i alkalia, substancje żrące, gaz łzawiący, miotacze żelu i płynów obezwładniających, bakterie i wirusy, a także żele, pasty, emulsje (m. in. syropy, zupy, czy aerozole.

Bagaż odnotowywany w ogóle nie może zawierać zwłaszcza dwóch ostatnich wariantów materiałów, inaczej materiałów eksplozyjnych oraz substancji trujących i chemicznych.

Jeżeli jesteś zainteresowany propozycją parkingu w pobliżu lotniska w Trójmieście, kliknij w ten link – parking lotnisko Gdańsk

Komentarze są wyłączone.