wyszczuplanie ciała odchudzanie toruń płaski brzuch
Sposoby na płaski brzuch – odchudzanie, ćwiczenia i lipomasaż
1 kwietnia, 2017
wynajem telebimów obsługa masowych wydarzeń ekrany LED
Jaki ekran LED wybrać? Wielkość, jasność i jakość
6 kwietnia, 2017

Kto może żądać alimentów? Porady adwokata

Adwokat Toruń kancelaria adwokacka alimenty na dziecko

Adwokat Toruń kancelaria adwokacka alimenty na dziecko

Jak dostać alimenty na dziecko?

Powinnością rodziców jest utrzymanie dziecka aż do osiągnięcia przez nie pełnoletności, natomiast w przypadku dzieci upośledzonych przymus owy mówiąc w skrócie nie upływa de facto nigdy. Tak długo jak dziecko absolutnie nie jest w stanie pokrywać kosztów utrzymania samo, a więc zagwarantować sobie wszelakich potrzebnych środków do życia, to właśnie rodzice są zobowiązani realizować ten obowiązek. Jedynie w sytuacji, kiedy fundusze dziecka jest odpowiedni i jest w stanie mu wszystko zapewnić, wówczas rodzice w zasadzie nie są zobowiązani płacić na nie alimentów. Niezdolność dziecka do niezależnego zarabiania na siebie jest priorytetowym powodem przyznawania przez sąd alimentów.

Naturalnie najpierw sytuacja rysuje się nam w taki sposób, iż któreś spośród rodziców przychodzi do jakiejś spośród Kancelarii Adwokackich w Toruniu oraz prosi o pomoc przy tworzeniu pozwu o rozwód i o reprezentowanie podczas rozpraw. Dopiero potem na jednego z byłych partnerów są narzucane alimenty.

Płacenie alimentów funkcjonuje od terminu narodzin potomka aż do czasu, gdy będzie ono potrafiło egzystować na własną rękę. Usamodzielnienie się wcale nie jest jednoznaczne z ukończeniem 18 lat oraz uzyskaniem dokumentu tożsamości. W praktyce żaden przepis nie określa ile lat konkretnie powinno skończyć dziecko, gdyż każdy przypadek musi obowiązkowo być omówiony indywidualnie. Modelową sytuacją może być przywędrowanie ojca do kancelarii notarialnej w kwestii niespłacania alimentów, ponieważ był on pewny, iż skończenie przez córkę 18 lat jest równoznaczne z zarzuceniem ich wypłacania. W czasie rozmowy wychodzi na jaw jednak, iż niepełnoletnie dziecko uczęszcza do szkoły policealnej lub posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności i przenigdy nie będzie miało szansy się usamodzielnić wskutek ciężkiej choroby, przykładowo z powodu porażenia dziecięcego.

Kiedy nie ustaje obowiązek płacenia alimentów?

Jest parę sytuacji, które bynajmniej nie zwalniają rodziców z ciężaru pokrywania alimentów. Jedną z nich są zaślubiny (bądź zamęście) z równorzędną niemożnością niezależnego utrzymania się. Bez wątpienia w pierwszej chwili partnerzy się wspierają we wszystkich praktycznych kwestiach, więc jeżeli którekolwiek z nich zarabia dużo oraz potrafi partnera utrzymać, w takich okolicznościach rodzice w ogóle nie są zobowiązani już finansować dziecka. Jeżeli jednak mamy kontakt z sytuacją przeciwną – partner w ogóle nie może zagwarantować środków finansowych obojgu – wtedy rodzice mają obowiązek pomóc. Częstokroć rzecz jest natomiast tak skomplikowana, iż pomoc specjalistycznej kancelarii jest wprost konieczna.

Alimenty muszą spłacać rodzice na swoje niewidome dziecko, które mówiąc w skrócie nie może samodzielnie zabezpieczyć sobie bytu. Ma znaczny, umiarkowany lub lekki stopnień niepełnosprawności lub niezdolność do pracy. I nie ma w tym miejscu znaczenia powód omawianego stanu rzeczy, m in. gdy niepełnoletnie dziecko nadużywa napojów alkoholowych lub bierze twarde narkotyki. Słowem, dziecko z nieuleczalną dysfunkcją cielesną bądź intelektualną obowiązkowo muszą utrzymywać oboje rodzice. Od czasu do czasu do prawników z Torunia zgłaszają się rodzice, którzy nie zamierzają chorego dziecka „żywić” i podejmują się wszelkich czynności – naturalnie ironicznie – by nie spłacać alimentów oraz wyswobodzić się od obowiązku.

Dojrzałe dziecko może uzyskiwać alimenty również wtedy, kiedy ukończyło 18 lat, nie pobiera nauki, nie podjęło pracy oraz nie potrafi znaleźć zatrudnienia. Jeżeli planuje otrzymać alimenty od rodziców, powinno obowiązkowo dowieść, że jego sytuacja życiowa jest fatalna, przykładowo żyje w ubóstwie.

Alimenty bez wątpienia otrzyma każde dziecko, jakie pobiera naukę, m in. w szkole zawodowej lub w szkole wyższej. Właściwie, do czasu gdy dziecko uczy się jeszcze, oboje rodzice mają obowiązek wypłacać alimenty. Ustanie przymusu alimentacyjnego ma miejsce wyłącznie w jednej sytuacji – kiedy córka, pomimo że zdobywa wykształcenie – może na własną rękę się utrzymać.

Alimenty – kiedy nie trzeba ich płacić?

Oboje rodzice absolutnie nie powinni płacić alimentów w takiej sytuacji, kiedy dziecko ma takie wpływy, iż jest w stanie pokryć całkowite koszty utrzymania, np. sfinansować mieszkanie, jedzenie, Internet oraz inne konieczne do właściwego funkcjonowania rzeczy. Dochodem mówiąc w skrócie nie musi koniecznie być w owym przypadku jedynie zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, ale też renta socjalna, stypendia osiągane na uniwersytecie albo zarobki uzyskiwane przez pracujące rodzeństwo. Niekiedy w efekcie antagonizmów z rodzicami dochodzi do rozprawy w sądzie. Córka zatrudnia jednego z adwokatów z Torunia oraz walczy z rodzicami, ponieważ posiada pracę w wymiarze 1/6 etatu i nie ma praktycznie środków do normalnego funkcjonowania.

Obowiązek alimentacyjny ustaje niekiedy przed osiągnięciem przez córkę dojrzałości, jednakże owe okoliczności są bardzo rzadkie. Młody człowiek musi obowiązkowo ukończyć edukację i uzyskać fach, dzięki któremu będzie w stanie zapewnić środki do życia nie tylko sobie, ale również własnej rodzinie.

To trzeba mieć na uwadze

Wysokość alimentów jest uzależniona od kilku istotnych elementów: uzasadnionych potrzeb dziecka, szans zarobkowych rodziców, zdolności majątkowych rodziców, zakresu finansowania – bierze się tutaj pod uwagę osobne starania rodzica w sprawie utrzymania dziecka.

Jeżeli pochłonął Cię ten materiał, planujesz dowiedzieć się o wiele więcej o poradach udzielanych przez adwokatów oraz pozostałych usługach udzielanych przez mecenasów, kliknij w odnośnik obok – Kancelaria adwokacka Toruń – a na pewno znajdziesz rzeczywiście to, czego poszukujesz.

Komentarze są wyłączone.