Księgowość Toruń - BIuro rachunkowe Toruń praca w zawodzie księgowej kadrowej
Jakie są obowiązki księgowej?
2 września, 2020
Depilacja laserowa Bydgoszcz usuwanie owłosienia twarzy kobiet
Depilacja laserowa – nowoczesny sposób na zredukowanie zbytecznego owłosienia
2 września, 2020

Rozwód – Jak wygląda i czy trzeba bać się rozprawy?

Co właściwie będzie odbywało się podczas sprawy rozwodowej? I czy sędzia wymierzy w naszą stronę same nieprzyjemne pytania? Jakim sposobem przygotować się do procesu, żeby otrzymać rozwód? Ruszmy od tego, że dziś procesy w kwestii rozwodów bynajmniej nie są rzadkością. Dużo obywateli w miarę upływu czasu stwierdza swój błąd, który popełnili w kwestii doboru sympatii. Częstokroć partner ma innego partnera, nadużywa trunku czy innych środków odurzających czy pastwi się psychicznie. W tej okoliczności każdy spośród nas posiada uzasadnienie, aby złożyć pozew o rozwód oraz wypatrywać potrzebnego orzeczenia trybunału. Oczekiwanie na korytarzu sądowym na przygotowanie procesu zapewne jest szczególnie stresujące. Bynajmniej nie ma się jednak czego bać. Wystarczy posiadać minimalną wiedzę w kwestii tego, kto oraz o co będzie naprawdę na niej pytał. Jeśli odczuwamy, że samodzielnie niestety nie damy sobie rady, warto w takiej sytuacji udać się do adwokata rozwodowego, który po pierwsze pomoże nam zebrać wszelkie obligatoryjne papiery.

Sprawę rozwodową przeprowadza zwyczajowo trzech sędziów, z czego środkowy jest sędzią przewodzącym, a dwaj na brzegach – to prawnicy ławnicy. Proces będzie odbywało się bez współudziału widowni, w konsekwencji z wyjątkiem sądu składającego się z trzech osób, partnerów oraz powierników nikogo więcej nie powinno być na sali. W ogóle nie musimy się więc kłopotać tym, że znajoma z biura dowie się nazbyt dużo o naszym małżeństwie bądź o tym, co stało się w naszej rodzinie. Następnymi etapami rozprawy są: odpytywanie współmałżonków, przesłuchiwanie obserwatorów zdarzeń, przesłuchanie stron oraz wreszcie – opublikowanie wyroku.

Jakie pytania sąd zadaje podczas rozprawy?

Na pierwszej sprawie rozwodowej sędzia niezmiennie rozpoczyna od zadawania kompleksowych pytań. Czy partnerzy prowadzą łącznie gospodarstwo domowe? (jeśli nie, wówczas sędzia pyta od kiedy ma miejsce taki stan rzeczy); w jaki sposób wygląda sytuacja z dziećmi? (czy są pełnoletnie, kto dzisiaj trzyma nad nimi opiekę, jeżeli matki czy ojca w tym gospodarstwie praktycznie w ogóle nie ma); czy przedtem toczyły się względem któregoś spośród partnerów procesy dla rodzin? I czy jest w ogóle jakaś szansa na oszczędzenie małżeństwa? Po tych pytaniach sędzia przechodzi do odpytania świadków. Może to zrobić na pierwszej rozprawie lub dopiero na drugiej. W pierwszej kolejności przepytywani są krewni strony powodowej, a w następnej kolejności – strony pozwanej. Od liczebności świadków uzależniona jest ilość rozpraw, a każdy z małżonków ma możliwość kierować do nich pytania. Gdy wszyscy zostaną już wysłuchani, w takiej sytuacji sędzia przechodzi do wysłuchania małżonków. Mają sposobność oni wyrazić własny punkt widzenia, odnieść się do tego, co powiedział któryś ze świadków lub sam partner.

W jakich przypadkach sąd nie orzeknie rozwodu?

  • Wtedy, kiedy ucierpiałoby na werdykcie szczęście dziecka, zwłaszcza niepełnoletniego
  • Pozostawałoby to w sprzeczności z dyrektywami współżycia społecznego
  • Rozwodu pragnie jedynie winowajca współmałżonek, m in. ten który dopuścił się zdrady (drugi małżonek musi uwidocznić zgodę na rozwód)

W czym może pomóc nam adwokat rozwodowy?

W niemałej ilości sprawach może pomóc nam prawnik, zwłaszcza jeżeli chcemy, aby sędzia orzekł winę jakiejś ze stron za rozkład związku małżeńskiego. Powinniśmy się także do niego udać wówczas, kiedy: strony miały łączny dobytek, a jedno spośród nich prowadzi działalność gospodarczą w stadium niewypłacalności; planujemy, aby były zasądzone alimenty na drugiego małżonka czy na najmłodszych członków rodziny; pragniemy posiadać wyłączną władzę rodzicielską czy pragniemy drugiej stronie zawęzić związki z dzieckiem; sprawa domaga się orzeczenia sposobu korzystania ze wspólnego domu, jego podziału lub daniu go jednemu spośród małżonków; należy zawyrokować rozkład zupełnego dorobku. Adwokat może nas wesprzec nie jedynie w przypadku rozwodu, ale też w czasie separacji. Powinniśmy nadmienić, że rozwód oraz separacją to dwie odrębne rzeczy, jakie chociaż są zbieżne, ale różnią się konsekwencjami. Wyrok sędziego o rozwodzie wpływa na to, że małżeństwo przestaje funkcjonować. W wariancie separacji związek małżeński cały czas działa formalnie. Osoby, jakie postawiły na separację, z dowolnych względów wcale nie pragną zdecydować się na rozwód, m in. jeżeli są religijne lub mają na wychowaniu nieletnie dzieci. Występuje również coś takiego, jak separacja praktyczna, gdzie mąż oraz żona mieszkają samodzielnie, więc nie zamieszkują tego samego mieszkania.

O czym warto pamiętać?

Obligatoryjnie trzeba trzymać przy sobie wszelakie dowody obciążające pozostałą stronę, jeżeli zależy nam na postanowieniu jedynej winy. Muszą to być kawałki zdjęć, sms-y, wiadomości internetowe lub materiały audio-wizualne. Trzeba udowodnić, że partner, m in. dopuścił się zdrady czy nadal nadużywa alkoholu. Jeśli staniemy przed sędzią bez jakichś dowodów w tej sytuacji (lub bez obserwatorów zdarzeń) osiągnięcie rozwodu może trwać niezmiernie powoli. Orzeczenie sędziego będzie bazowało na przepytaniu małżonków i obserwatorów zdarzeń. Jeśli potrzebujesz solidnego prawnika, to kliknij w ów odsyłacz – Rozwody

Komentarze są wyłączone.