Kredyty toruń pożyczki gotówkowe bez bik na dowód
Kredyty gotówkowe
2 września, 2020
Adwokat Rozwody Toruń - Prawnik do rozwodu
Adwokat do rozwodu
2 września, 2020

Księgowość dużej liczbie osób wiąże się z mozolnym wypisywaniem opasłych ksiąg, z osobą w okularach nachyloną nad małym liczydełkiem oraz niejasnymi przeliczeniami i niezbyt dużym wynagrodzeniem Oczywiście powyższy opis pasuje bardziej do ujęcia z filmu, aniżeli do sytuacji autentycznej. Praktycznie rzecz biorąc księgowa ma dostęp do specjalistycznych programów komputerowych, odręcznie w sumie nie tworzy jakichkolwiek papierów i stąd nie zarabia skromnie (w szczególności jako główna księgowa w dużym przedsiębiorstwie).

Księgowość jest najistotniejszym wydziałem w każdym przedsiębiorstwie, chociażby wówczas, kiedy jest przygotowywana na odległość i tym samym jakakolwiek księgowa nie jest zatrudniona stacjonarnie w wydzielonym biurze. Do jej fundamentalnych obowiązków zalicza się: przygotowywanie wszelkich rozliczeń firmy, odbieranie faktur, magazynowanie faktur, kontrolowanie badań statystycznych, wstawianie danych do systemu rachunkowego, zliczanie należności przede wszystkim dla przeróżnych instytucji, przykładowo GUS.

Osoba znająca się na księgowości może wraz z pozyskiwaniem kompetencji wnioskować o lepszą posadę w przedsiębiorstwie. Na sto procent najatrakcyjniejszą pracą jest funkcja głównej księgowej, która nadzoruje ruch środków pieniężnych w przedsiębiorstwie. Prócz tego zajmuje się sprawami urzędowymi, kieruje pomocnikami i zabiega o rozwój swojego wydziału.

Osoba znająca się na księgowości może ponadto założyć własną działalność gospodarczą, zatem prowadzić osobiste biuro rachunkowe i na własną rękę obsługiwać Interesantów. W tym miejscu jednakże obowiązkowa jest licencja Ministra Finansów – trzeba poświadczyć doświadczenie w zawodzie i pozytywnie zdać test (zaraz po ukończeniu wybranych studiów). Ażeby zdobyć zatrudnienie jako księgowa, absolutnie nie trzeba „wyrabiać” jakiejkolwiek licencji.

Co zrobić, by zostać księgową?

Sporządzanie księgowości bynajmniej nie jest takie banalne. Trzeba zdecydowanie znać konkretne regulaminy, jednocześnie z tymi, jakie na dniach się zmieniły. Księgowa musi obowiązkowo posiadać więc obszerną wiedzę, ponieważ to na jej barkach leży odpowiedzialność za pieniądze przedsiębiorstwa. W przytoczonym przypadku konieczne jest zrealizowanie studiów wyższych na kierunku księgowość, finanse albo rachunkowość (kierunki na niektórych uczelniach mogą się troszeczkę od siebie odróżniać). W ogóle nie chodzi tutaj o pokazanie stopnia magistra, ale o właściwą wiedzę. Natomiast tej w sumie nie możemy uzyskać na pozostałych profilach. W odpowiednim czasie księgowa musi nabyć certyfikat księgowego, w przypadku kiedy planuje, np. kierować swoim biurem rachunkowym. O certyfikat mogą wnioskować osoby mające długie praktyki w zawodzie (co najmniej 2 lata w przypadku ukończenia szkoły średniej i trzy lata po ukończeniu studiów magisterskich czy podyplomowych).

Księgowa prócz kompetencji wyuczonych, musi posiadać ponadto zdolności „naturalne”, np. skrupulatność i pracowitość w wykonywaniu jakichkolwiek zobowiązań. Pojedynczy błąd w rozliczeniach może mieć tragiczne skutki dla całego przedsiębiorstwa.

Czym konkretnie zajmują się biura rachunkowe?

Z obsługi specjalistycznego biura rachunkowego korzystają nie tylko konkretne firmy (w których stykamy się z dużym przepływem kapitału), lecz także mniejsze i osoby prywatne. Księgowa potrafi zaoferować każdemu Kontrahentowi doradztwo z zakresu wykonywania księgi wpływów i wydatków (KPIR), sporządzania pełnej i częściowej rachunkowości, usług kadrowych i rozliczania płac, tworzenia pitów, a także wykonywania sprawozdań, np. dla urzędu skarbowego. Trzeba pamiętać, iż obowiązkiem osoby zarabiającej w rachunkowości jest zgłębianie wiedzy i ćwiczenie predyspozycji. Innymi słowy, stopnia magistra jest w takim przypadku bazą do wykonywania tego zawodu, natomiast praktyczne umiejętności tym, czym powinniśmy zjednać ogromną liczbę Odbiorców.

Ostatnimi czasy niezwykle rozpowszechniona stała się „rachunkowość online” czy pomoc „mobilnego przedsiębiorstwa rachunkowego”. W takiej sytuacji Kontrahenci wcale nie muszą opuszczać budynku albo placówki, by ich rzeczy zostały pozytywnie załatwione. Księgowa osobiście pojawia się w umówionym miejscu i zabiera wszelkie materiały na potrzeby rozliczeń. Może także pobyć w firmie, której pomaga i tam błyskawicznie uporządkować dokumenty.

Własna działalność gospodarcza dla księgowej

Własna firma jest interesującym wyjściem przede wszystkim dla księgowych, jakie od kilku lat pracują w takiej specjalności i stąd nie chcą aktualnie podejmować zatrudnienia u kogoś. Utworzenie przedsiębiorstwa rachunkowego jest powiązane jednak z paroma wymogami, np. znacznymi nakładami finansowymi. Koszt utworzenia własnego przedsiębiorstwa rachunkowego jest uzależniony szczególnie od lokalizacji, w której miałoby być ono położone. W śródmieściu wydzierżawienie lokalu będzie dużo kosztowniejsze aniżeli na przedmieściach. Warto wiedzieć, iż większość dokumentów można bez problemu załatwić drogą internetową. Stąd mobilne przedsiębiorstwo księgowe jest faktycznie korzystnym wyjściem, zwłaszcza, jeżeli dopiero rozpoczynamy przygodę z pracą na własną rękę. Na potrzeby utworzenia biura księgowego potrzebne są: zarejestrowanie oddzielnej placówki, posiadanie tytułu magistra, certyfikat księgowego i standardowe ubezpieczenie OC na sumę przynajmniej 10 tysięcy euro.

Nie wolno sugerować Klientom przypadkowym opłat, np. takich, jakie przyuważymy w cennikach pozostałych firm. Cennik jest uwarunkowany wieloma rzeczami: rangą firmy, lokalizacją przedsiębiorstwa i zakresem obsługi. Sporządzanie pełnej rachunkowości czasem może wynosić zarówno 350 zł, jak i 2.000 zł. Zazwyczaj tworzy się podział na ilość dokumentów.

Jeżeli planujesz wiedzieć więcej, wejdź w odsyłacz tutaj

Biuro rachunkowe

Komentarze są wyłączone.