Tonery lublin - tusze Lublin - Tonery do drukarek Lublin - zamienniki do drukarek lublin
Tusze, tonery i zamienniki do drukarek
12 marca, 2017
Medycyna estetyczna redukcja tkanki tłuszczowej usuwanie cellulitu regeneracja skóry
Najskuteczniejsze sposoby redukcji tkanki tłuszczowej
15 marca, 2017

Kierowca karetki – kursy, szkolenia, doskonalenie jazdy

kursy i szkolenia dla kierowców pogotowia ratunkowego kursy na pojazdy uprzywilejowane Toruń

kursy i szkolenia dla kierowców pogotowia ratunkowego kursy na pojazdy uprzywilejowane Toruń

Czy zajmuje się kierowca karetki?

Nie istnieje chyba osoba, która nie widziałaby sanitarki wyjeżdżającej na sygnale. Nie tylko w wyniku charakterystycznego dźwięku, który robi na drodze, lecz także ze względu na ważność sytuacji. Karetka na sygnale zdradza albowiem jedno: w środku jest potrzebujący natychmiast pomocy, bowiem w niebezpieczeństwie jest jego zdrowie bądź życie. Ratownicy medyczni – rzeczywiście – są konieczni, jednakże kierowca ambulansu także pełni ważną rolę. Co faktycznie robi? To znaczy: czym faktycznie zajmuje się ktoś, kto przebywa za kierownicą pojazdu uprzywilejowanego?

Głównym jego zadaniem jest przewożenie cierpiących osób, które wymagają błyskawicznej pomocy albo terapii, do szpitala lub innej instytucji ochrony zdrowia. Przewozi także wyroby medyczne, które potrzebują szczególnych warunków transportu. Kierowca karetki przyjmuje polecenia od pracowników dyspozytorni. To oni powiadamiają go, w jakie miejsce musi obowiązkowo się niezwłocznie udać, ile osób wymaga pomocy etc. Jeśli jeździ sam oraz trafi na wypadek, jest zobligowany udzielić rannym pierwszej pomocy. Kierowca pomaga również ratownikom umieszczać pacjentów w sanitarce (przy pomocy noszy).

Czego wymaga się od kierowcy karetki?

Naturalnie prócz udzielenia pomocy osobie rannej, domaga się od kierowcy karetki, by odstępował od wykonywania ryzykownych manewrów na jezdni. Głównym obowiązkiem jest nieszkodzenie rannemu, który jest przewożony do placówki medycznej. Kierowca jadący ambulansem jest zobowiązany do utrzymania jej w zadowalającym stanie technicznym, w porządku i w gotowości do natychmiastowego wyjazdu do chorego. Na każdym kroku musi podtrzymywać łączność ze stacją medyczną. Kiedy kieruje już samochodem, musi dość wcześnie zakomunikować pozostałym użytkownikom drogi, że jedzie z nagłym przypadkiem. Chodzi tutaj o alarmy akustyczne i wzrokowe. Każdy kierowca sanitarki musi wcześniej ukończyć zawodowy kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych, ażeby móc w ogóle rozpocząć pracę w takim zawodzie. Takie kursy są organizowane przez ośrodki doskonalenia kierowców. Trzeba mieć prawo jazdy z odpowiedniej kategorii, ukończone 21 lat, potwierdzenie od lekarza medycyny pracy i psychologa o braku przeciwwskazań zdrowotnych, wykazać się płynnością w prowadzeniu samochodu, a także mieć właściwe dyspozycje mentalne.

Czy warto zrobić kurs na kierowcę karetki?

Wszystko jest uzależnione od tego, czego oczekujemy po tymże zawodzie. Warto na początku upewnić się, że posiadamy odpowiednią świadomość wymogów w których się go wykonuje. Kierowca ambulansu styka się z chorymi zakaźnie, więc ulec pogorszeniu może również jego zdrowie. Co więcej jest wystawiony na ogromny stres podczas prowadzenia sanitarki. Występuje duże ryzyko, że ulegnie wypadkowi jeżdżąc z osobą chorą z niezwykłą prędkością. Poza tym kierowcy współdziałają przy przenoszeniu chorych do szpitala bądź bliźniaczych instytucji. Może to prowadzić do urazów kończyn, ramion bądź pleców. Co istotne – zatrudnienie w zasadzie nie odbywa się w stabilnych godzinach. Tutaj prawdopodobnie wypada zmierzyć się z planem 12-godzinnym. Dodatkowym podłożem stresu są kryzysowe sprawy życiowe pacjentów, z którymi kierowcy sanitarek spotykają się systematycznie.

Często mocno wywiera wpływ to na złe samopoczucie, jest przyczyną depresji albo przynajmniej zaniżonego nastroju. Z pewnością warto ukończyć kurs na kierowcę karetki wtedy, kiedy mamy pewność, iż pochłania nas tylko owy zawód i jesteśmy mocni emocjonalnie.

Na jakie przeciwności są wystawieni kierowcy pogotowia?

Często na nadmierny hałas (syreny sygnalizacyjne), stykanie się z izotopami radioaktywnymi (istnieje szansa napromieniowania), wypadki (przykładowo prowadzenie pogotowia z ogromną prędkością, przecinanie skrzyżowań pomimo czerwonego światła), przykre skutki działania materiałów sterylizujących, drobnoustroje chorobotwórcze (które potrafią egzystować, np. we krwi), wygórowany wysiłek fizyczny oraz wymuszoną pozycję podczas prowadzenia samochodu, transportowania pacjentów. Szczególnie istotnym (oraz również ujemnym) czynnikiem jest kontakt z umierającymi osobami lub zmarłymi, co podwyższa zdecydowanie stan napięcia emocjonalnego. Kierowca ambulansu może także ulec odrębnym urazom, m in. tym, jakie wywołają sami pacjenci. Dzieje się tak w przypadku poszkodowanych chorych psychicznie.

O czym trzeba pamiętać?

Miesięczne wynagrodzenie kierowcy ambulansu oscyluje w granicach 3.000 zł brutto oraz jest zależne od rozmaitych czynników, np. ilości lat pracy, opcji ekonomicznych szpitala czy regionu. Przełożony zwraca niesamowitą uwagę na wiedzę oraz zdolności, które pracownik mógł wypracować wcześniej na identycznym stanowisku. Uprawnienia do kierowania sanitarką mamy szansę zdobyć wyłącznie na specjalistycznym szkoleniu, a pracodawcy patrzą na nie przyjaznym okiem. Zazwyczaj do realizowania niniejszego zawodu jest potrzebne średnie wykształcenie oraz pozytywnie ocenione psychotesty. Praca kierowcy sanitarki jest pracą samodzielną, to znaczy, że wyłącznie osoba kierująca takim pojazdem jest za niego całkowicie odpowiedzialna. Planujesz wiedzieć więcej o szkoleniach dla kierowców karetek? Kliknij tutaj – Kursy i szkolenia dla kierowców

Komentarze są wyłączone.