Okna pasywne Toruń
17 września, 2020
Optymalizacja witryn WWW na WordPress
17 września, 2020

Sklep internetowy zaprojektowany przez WordPress

WordPress, jako jedna z największych i często używanych platform do budowania stron WWW ma też dodatkową zaletę. Najbardziej zaawansowane dodatki tworzone są we wtyczkach, a dzięki wtyczce WooCommerce to też narzędzie do stworzenia sklepu internetowego. Dzięki temu, że WordPress pracuje w oparciu o własny CMS, czyli system zarządzania treścią, jest łatwy w obsłudze dla użytkowników i wspiera projektowanie sklepów i stron internetowych bez potrzeby wykorzystania zaawansowanej wiedzy programistycznej.

WooCommerce jest absolutnie dopasowaną do WordPressa wtyczką, jaka przemienia stronę na WordPressie w profesjonalny e-sklep. Jej obsługa, szczególnie że jest dostępna w polskiej wersji językowej, jest w sumie prosta i daje dużo opcji. Dzięki niej można wstawiać produkty, opisy i szczegółowe dane, zdjęcia, ceny, a nawet dostępność w magazynie. Natomiast osoby korzystające ze sklepu internetowego zyskują funkcję koszyka i w prosty i bezproblemowy sposób mogą dokonać zakupu.

Z jakiego powodu warto projektować sklep za pomocą WooCommerce?

Wtyczka WooCommerce została opracowana z myślą o użytkownikach WordPressa, z tego powodu została dopasowana do jego potrzeb, a jej mechanizm włączania jest bardzo łatwa. Co więcej bardzo dużo szablonów i motywów jest zupełnie kompatybilnych z WooCommerce, dzięki czemu oprawa graficzna, układ lub działanie sklepu na WordPressie jest nietrudne do ulepszania. Wystarczy podstawowa ilość wyobraźni i wiedzy, by zbudować sklep dostosowany do potrzeb, a do tego interesujący wizualnie i przyjazny dla użytkowników.

Co szczególnie ważne, zakładając e-sklep w oparciu o WooCommerce i WordPress posiada się pełną kontrolę nad sklepem. To odznacza WooCommerce na tle sklepów internetowych abonamentowych, to łatwe  zmiany funkcjonalności i wyglądu sklepu, przy pomocy specjalistów. Sklepy internetowe na WordPressie są tak często tworzone, że w przypadku kłopotu można nie tylko zwrócić się o pomoc specjalizujących się firm, ale też szukać wśród grup, na forach czy blogach pomocy fachowców i osób, które uprzednio spotkały się z podobnym problemem.

Plusem WooCommerce jest także to, że zawiera ogromny zakres własnych, zaawansowanych dodatków. Powodzenie e-sklepów na WordPressie powoduje, że developerzy bez przerwy przygotowują osobne dodatki i wtyczki dostosowane do WooCommerce. To oznacza, że jeśli sklep potrzebuje jakiejś funkcjonalności, zwykle wystarczy zobaczyć gotowe wtyczki i bardzo prawdopodobne jest to, że odpowiadające na potrzebę do pracy pożądane rozszerzenie jest dostępne od dawna. Oprócz tego WooCommerce regularnie eliminuje konflikty między dodatkami i szablonami podczas aktualizacji.

Uruchomienie sklepu internetowego przez WooCommerce

Zainstalowanie WooCommerce do WordPressa jest absolutnie łatwe. Wszystkim, co trzeba zrobić to w dziale wtyczek wyszukać WooCommerce. Po dodaniu wtyczki, w panelu administracyjnym pokazują się nowe funkcje, dzięki którym możliwe jest dodawanie produktów, kierowanie zamówieniami lub płatnościami i przechowywanie danych o klientach. Oprócz tego dostępne są np. statystyki, raporty i analizy sprzedaży.

Warto pamiętać, że nie wszystkie funkcjonalności WooCommerce są w pełni darmowe. O ile darmowa wersja zapewnia wiele, niektóre dość ważne w sklepie internetowym funkcje mogą wiązać się z kosztem. Dla przykładu płatne rozszerzenia dotyczą obsługi płatności elektronicznych, integracji z kurierami, sklepami mediów społecznościowych (np. sklep na Facebooku), Allegro, lub zaawansowanych funkcji ofert oraz rekomendacji. Większość płatnych funkcji posiada nieodpłatną wersję, choć może być tak, że do najlepszego funkcjonowania sklepu internetowego na WordPressie najlepsza będzie wtyczka płatna.

Wsparcie i bezpieczeństwo sklepu internetowego na WordPressie

Bezpieczeństwo sklepu internetowego to istotna kwestia. Sam WooCommerce oraz WordPress są nadal ulepszane przez autorów, dlatego są oceniane jako narzędzia bezpieczne. Kłopotem mogą stać się jednak inne wtyczki, które nie w każdym przypadku są całkowicie kompatybilne, dlatego mogą w pewnym zakresie tworzyć dostęp do witryny. Z tej przyczyny, lepiej instalować umiarkowaną ilość rozszerzeń, głównie tych całkowicie koniecznych do prowadzenia sklepu. Żeby zagwarantować bezpieczeństwo sklepu internetowego w oparciu o WordPress i WooCommerce warto stale aktualizować wtyczki i motywy. Aktualizacje z reguły skierowane są na wyeliminowanie luk i błędów. Oprócz tego dostęp do konta administracyjnego i serwera FTP powinien mieć przede wszystkim właściciel sklepu internetowego i np. osoby wsparcia technicznego. Ponadto hasła dostępu powinny być zawsze bardzo skomplikowane, by gwarantowały większe bezpieczeństwo sklepu internetowego.

Warto także postawić na solidny hosting z tworzeniem kopii danych oraz pomoc fachowców. Pomoc techniczna może być nieoceniona, jeśli pojawi się kłopot, z którym trudno będzie wygrać samemu. Obok współpracy z fachową firmą, jaka trudni się wsparciem technicznym do WordPressa, sporo rozwiązań problemów znajduje się na blogach internetowych albo na grupach. Czasami wystarczy zostawić pytanie i poczekać na odpowiedź. Jeżeli jednak kłopot wymaga szybkiej naprawy, lepiej sięgnąć po pomoc ekspertów.

Sklep internetowyBlackSoft sklepy internetowe

Komentarze są wyłączone.