Izolacja termiczna poddasza
17 września, 2020
Sklep internetowy zaprojektowany przez WordPress
17 września, 2020

Okna pasywne Toruń

Okna energooszczędne

Podstawową zaletą budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, która umożliwia minimalizowanie wydatków na ogrzewania. Tym z najbardziej znaczących elementów wskazujących na skuteczność takiego typu budownictwa jest skorzystanie z okien pasywnych. Czym różnią się one od innych okien? Pasywność cechuje się przeważnie wysoką izolacją termiczną. Dobre parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach przeważnie nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im mniejszą wartość przestawia ten współczynnik tym lepsza izolacja ciepła. Głębokość okien energooszczędnych wynosi ok. 88-120mm, ale ich szybowe pakiety z reguły są trzyszybowymi pakietami. Dla wzmocnienia rezultatu w energooszczędnym pasywnym budownictwie używania jest także pianka PUR (poliuretanowa o porównywalnych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o konstrukcję profili okien pasywnych, najczęściej spotykane są okna w konstrukcji drewniano-aluminiowej, drewnianej, aluminiowej oraz PCV.

Jakie są typy okien pasywnych?

Zdecydowanie największą popularnością w pasywnym budownictwie nadal zyskują okna pasywne PCV. Tego typu okna są wybierane ze względu na łatwy montaż, bezproblemowe zachowanie czystości oraz dość niską cenę. Żeby okna PCV sprawdzały się jako pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Na przykład jest to wymóg 6 wewnętrznych komór oraz zamieszczenia potrzebnych uszczelek, które zabezpieczają przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest w przypadku okien pasywnych z drewna. Okna drewniane są z reguły wybierane ze względu na estetykę i elegancję. Zazwyczaj, aby były pasywne zawierają pakiet trzyszybowy z dwiema komorami. Kolejnym typem okien pasywnych są okna aluminiowe. Podobnie jak w zastosowaniu okien pasywnych drewnianych i PCV muszą odpowiadać na określone wytyczne, jednak ich główną zaletą jest zdolność powstawania w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej swoje właściwości termo izolacji, z uwagi na to mniej wykorzystuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej zakupić drewniano-aluminiowe okna, które zawierają w sobie plusy okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego typu oknach pasywnych ramy wykonane są z drewna w zestawieniu z z okuciem z aluminium. W tym przypadku, drewno można zamienić na PCV.

Zalety wyboru okien pasywnych

Rozmawiając o pasywnych oknach w głównej mierze zwracamy uwagę na ich możliwość termicznej izolacji. Minimalna utrata ciepła jest szczególną zaletą pod względem do kosztów przekazywanych na utrzymanie najlepszej temperatury w środku domu. Niewielkie straty ciepła zapewniają zmniejszenie eksploatacji systemów cieplnych w trakcie zimy oraz klimatyzacji latem. Po zastosowaniu okien pasywnych poniesiemy mniejsze koszty za docieplenie domu lub wychładzanie powietrza podczas upałów. To sprawia, że o ile koszt związany z montażem okien pasywnych okaże się większy w porównaniu nieenergooszczędnych okien, zyski płynące z wysokiej izolacji zwrócą nam poniesione koszty. Poza termiczną izolacją należy wspomnieć także o zadowalającej izolacji akustycznej. Odpowiednio zainstalowane okna pasywne niezwykle dobrze odcinają nas od hałasu z zewnątrz, dostarczając nam komfort. Dodatkową zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie UV oraz opady, gwarantuje nam optymalną temperaturę bez przesadnego nagrzewania wnętrz oraz ochronę przed wilgocią oraz pojawieniem się grzybów i pleśni. Warto zwrócić również uwagę na korzyści płynące z budowy okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są mało podatne na rozbicie, a wzmocnione okucia przeciwdziałają włamaniom. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić kupując okna pasywne?

Rzecz jasna w kwestii nabycia okien pasywnych, najważniejsze są odpowiednie parametry oraz certyfikaty potwierdzające klasę danego okna. Należy ocenić głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, obszerność ramy oraz materiał, z jakiego zostanie ono stworzone. Warto także zastanowić się nad dopasowaniem uszczelek i okien, które mają spory wpływ na termoizolację oraz bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają również skuteczną wentylację. Dzięki temu zyskamy dostęp czystego powietrza oraz nie dopuścimy do strat cieplnych.

Najistotniejszym aspektem jest w dużej mierze montaż okna. Nieprzydatne będą wybitne parametry okna pasywnego, wysokiej jakości materiały oraz okucia antywłamaniowe, kiedy okno nie będzie zaaplikowane we właściwy sposób. Warto w tym wypadku zdecydować się na wynajęcie profesjonalistę, który wykona pracę starannie. Nieprawidłowy montaż prowadzi do powstawania mostków termicznych, przez które będziemy tracić ciepło. To w znaczny sposób zniży wartość okna pasywnego, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, dlatego że utraci swoje najcenniejsze zalety.

Obok poprawnego montażu należy przemyśleć usytuowanie okien tworząc projekt domu. Jeśli zależy nam na pełnym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych oraz pobierania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. Dzięki temu uchronimy się od przegrzania oraz potrzeby instalacji dodatkowej osłony przed przesadnym nasłonecznieniem.

Okna Toruń

Komentarze są wyłączone.