Która nawierzchnia najlepsza na podjazd?
Fundamentem dobrze wykonanego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, które będzie służyło przez wiele lat. Ciężar wywołany stałym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była wytrzymała oraz nie zepsuła się zbyt prędko. By stworzyć solidny podjazd potrzeba zarówno odpowiedniego przystosowania w postaci podbudowy, żeby uniknąć obniżania się, ale także najwyższej jakości surowców do stworzenia podjazdu. Pośród najczęściej wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, stworzone z kamienia, kostki brukowej oraz z betonu dekoracyjnego. Jaka nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Wszystkie mają swoje wady i zalety, dlatego przed zakupem warto poznać ich właściwości.
Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej
Kostka brukowa to ciągle jeden z bardziej znanych oraz jednocześnie niekosztownych surowców, z których układana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zdobyła nie tylko dzięki cenie, ale również wielobarwnością i dostępnością, a nawet wielokształtnością. Z uwagi na te cechy możemy wykonać estetyczny podjazd, jaki okaże się tak samo funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dobranie kształtu zdecydowanie ułatwia nałożenie kostki według wyznaczonego terenu. Natomiast szeroka dostępność w praktycznie każdym sklepie prowadzącym sprzedaż produktów budowlanych sprawia, że nie trzeba przejmować się dodatkowym zakupem lub dostawą, w razie, kiedy niezbędna była większa ilość kostek. Cenę kostki brukowej także można dopasować do swojego portfela mając na uwadze dostępną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest mocno odporna na warunki pogodowe, wahania temperatury oraz duży nacisk pojazdów, a do tego jest prosta w utrzymaniu czystości.
Warto jednak zauważyć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też wady. Największą niekorzyść pochodzi z pogody. Ze względu na deszcze i śniegi lub nadmierne działanie słońca kostka brukowa może z upływem lat odbarwiać się, co sprawia, że gubi swoją estetykę. Niekiedy jest tak, że niektóre rośliny jak porosty i chwasty przebijają się między szczelinami oraz wyrastają, niekorzystnie oddziałując na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może zabierać wiele czasu. Dodatkowo, żeby podjazd z kostki brukowej był trwały musi zostać położony we właściwy sposób, co zazwyczaj wpływa na koszt zatrudnienia do tego profesjonalistów.
Nawierzchnia na podjazd z kamienia
Ukończenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie w głównej mierze wytrzymałością. Raz wykonany podjazd z kamienia utrzyma się na miejscu przez bardzo dużo czasu. Dodatkowo zawdzięczając to zwyczajnym barwom kamienia, wykonany z niego podjazd uzyska swoistego wyglądu, jaki w interesujący sposób podkreśli wygląd ogrodu i samego domu. Zwykle podjazdy z kamienia są uznawane za wyjątkowo eleganckie. Istotnym elementem jest też naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom świetnie przepuszcza wodę. Dlatego osiągamy dodatkową zaletę, tj. brak odkładającej się na wody.
Decydując się na podjazd z kamienia, trzeba pamiętać, że główną rolę ma tutaj rozmieszczenie, żeby podjazd stał się trwały oraz żeby spełniał swoje funkcje przez lata. Należy unikać zostawiania sporych dziur między nimi, dlatego należy rozłożyć je jeden obok drugiego, a szpary wypełnić mieszanką cementu i piasku. Niepoprawnie ułożony kamień nie zachowa swojej funkcji odprowadzania wody, co oznacza odkładanie się kałuż i zastoin. Co więcej naturalna nierówność kamienia powoduje, że ciężko utrzymać ich czystość taki podjazd, a zimą ciężko się go odśnieża.
Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego
Beton dekoracyjny tworzymy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy wykorzystaniu form lub stempli. W ten sposób da się uzyskać bardzo ładne wzory i kształty, a nawet specjalne faktury, które łatwo możemy dopasować do charakteru ogrodu czy domu. Wykonanie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość stworzenia wyjątkowo ładnego podjazdu. Warto wspomnieć, że współczesne metody produkcji pozwalają też na nadanie koloru betonu. Główną zaletą betonu dekoracyjnego jest jego solidność i wytrzymałość na niszczenie i pogodę. Bez trudu da się utrzymać go w porządku, jednak w po zastosowaniu dekoracji, niezbędna będzie konserwacja, żeby beton nie tracił wybranego koloru.
Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?
Tak samo kamień, kostka brukowa i beton mają wady i zalety. Przy wyborze materiału najlepiej kierować się przede wszystkim wytrzymałością, funkcjonalnością i wyglądem. Patrząc na to, na na jaki z tych elementów patrzymy najbardziej, od tego najlepiej zmotywować swój wybór. Utrzymanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie być dobry dla osób, dla których istotna jest lekkość mycia. Natomiast jeżeli zależy nam na wysokiej estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny okażą się mniej zadowalającym wyborem. Żeby nawierzchnia podjazdu prezentowała się wyśmienicie, należy jednak pamiętać o poprawnym przygotowaniu, ponieważ bez tego żaden z tych materiałów nie spełni swojej roli w stu procentach.