Dywany wełniane dziecięce nowoczesne ceny producenta
Dywany nowoczesne – ciekawe wzornictwo i atrakcyjne ceny
6 września, 2016
Cysterny na paliwo – Nowoczesne cysterny paliwowe – Cysterny Bioecosacim
Cysterny paliwowe – jaką wybrać i gdzie kupić?
10 września, 2016

Masz tylko godzinę, aby znaleźć klucz!

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Czym jest gra escape room?

W ostatnim czasie na czołowym miejscu były zabawy online, które nie miały na dobrą sprawę nic wspólnego z realnym światem. Co ważne – skutecznie wyparły gry planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Kilku użytkowników zasiadało przy swoich laptopach w domu na długie godziny i wnikało w wirtualny świat (z myszkami takiej wydajności, że trudno było zwykłej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Efekt był taki, że stosunki interpersonalne w szerokim obszarze przeniosły się właśnie tam. Bywały okoliczności, w których osoby mieszkające w tym samym budynku (np. na pierwszym oraz drugim piętrze), zamiast spotkać się twarzą w twarz, przekazywały sobie sms-y, korespondowały ze sobą na Facebook’u bądź grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można dyskutować o wyjątkowym wpływie technologii na ludzkie życie, z innej – o pasywności lenistwie i zaraźliwej nieczułości na innych.Doskonałym rozwiązaniem okazała się sensacyjna gra escape room. Swoje początki posiada wprawdzie w świecie symulacji wirtualnych, ale później odbyła ważne transformacje. Oparta była wyłącznie na tekście pojawiającym się się na monitorze komputera, który tyczył się opisu wnętrza i celu: ucieczki z niego. Sama treść sprawiała, iż gra przykuwała od samego startu. Na przestrzeni kolejnych lat gra escape room została zaimportowana na grunt gier odbywających się w sieci. Dopracowano grafię i tym samym nadeszła era „point and click”, czyli rozgrywek toczonych przed ekranem peceta z myszką w ręku. Zabawa Escape room dotarł także do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz większym zaciekawieniem. W niej nie ma czasu na standardowe scenariusze lub suche dialogi. Gracz zostaje przeniesiony do realnego pokoju, w którym spotyka się z pozostałymi graczami.
Znajdują się tam dziwne przedmioty, trzeba wyjaśnić trochę zagmatwanych zagadek, pochwalić się umiejętnością logicznego myślenia oraz sprawnością. Escape room to gra akcji, która rozstrzyga się na żywo. Zasadniczy punktem wszystkich przedsięwzięć jest opuszczenie pokoju wraz z partnerami. Wydaje się, iż to wszystko jest oczywiste. Gracze jednak posiadają sprecyzowany czas na wydostanie się z pomieszczenia.

Co trzeba zrobić, aby wydostać się z pokoju?

Na starcie wszyscy gracze, którzy wybrali dokładny termin i porę, zostają zatrzymani w pokoju. Muszą przeszukać całe pomieszczenie. A odnaleźć w nim można niewątpliwie wiele niesamowitych rzeczy! Gracze mają od 45 minut do godziny, aby rozwikłać wszystkie niewiadome i opuścić pomieszczenie. Klucz może być ukryty dosłownie wszędzie. Każdy pokój to całkowicie niezależna forma gry. Scenarzyści zaprojektowali je w najmniejszych szczegółach, by dostarczyć świetnej rozrywki oraz zadziwiać do ostatniej chwili. Nie wszystkim udaje się zbiec z z escape room. W takiej sytuacji przybywa osoba sprawująca pieczę nad pokojami i je otwiera. Na niniejszym etapie uczestnicy mogą od niej dowiedzieć się, w jaki sposób trzeba było się wydostać lub odpowiedź pozostaje tajemnicą. Przyjemnością jest z pewnością fakt, że zainteresowani sami muszą odkryć historię pokoju – nikt im tego nie przekazuje. Czasami ma miejsce taka sytuacja, że gracze potrafią zaskoczyć samych twórców tajemnic oraz rozstrzygają je w niestandardowy sposób, a mianowicie taki, jakiego nie przewidział scenariusz. Kluczowym wymogiem jest niestosowanie siły, aby zbiec z pokoju.

Dom Kłódek oferuje cztery typy pokojów

Pierwszym typem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że uczestnicy zakradają się do warsztatu znanego żużlowca oraz usiłują poznać tajnik jego zwycięstw. Konkretniej mają odnaleźć ukryty „skarb” w 60 minut, jednak okazuje się nim nie sekret sportowca, lecz klucz do zwyczajnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze pozwolą się zdemaskować? Czy zachowają przytomność umysłu i uciekną z pokoju? Drugim rodzajem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, okazują się tunelem do podróży między wymiarami i gracze przemieszczają się kilkadziesiąt lat wstecz. Aby wrócić do swoich czasów muszą wyjaśnić wszystkie zagadki i zniknąć z pomieszczenia. Czy „za komuny” ludziom żyło się lepiej? Jakie komponenty wchodzą w skład eliksiru szczęścia? Trzeci typ pokoju nawiązuje do znajomej opowieści o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz opiera się na uprowadzeniu smerfów przez nikczemnego czarodzieja Gargamela do swojego ciemnego zamku. Tam robi eliksir, który ma na zawsze wyeliminować wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze elementów musi udać się w podróż i to jest jedyny czas, żeby uratować porwane smerfy. W zamku kryje się wiele pułapek, a uczestnicy są jedyną możliwością na wyzwolenie. Ostatni pokój, posiada nazwę: „Tajemniczy pokój nr 4”, to miejsce, które dopiero co kieruje się do nieznanego wymiaru. Niczego więcej nie można dowiedzieć się przed wejściem do niego. Czy ktoś jest zainteresowany? Escaping room można zamówić na wyjątkowe okazje (np. na urodziny, wieczór panieński) oraz dla pracowników instytucji, aby połączyć ich również zachęcić do kreatywnego działania. Dom Kłódek w Toruniu może również wykonać indywidualną ofertę, czyli dostosowaną do wymagań przyszłych graczy. Zapraszamy na stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room.

Komentarze są wyłączone.