różańce
Różańce, świece, obrazki srebrne, czyli co podarować z okazji sakramentu?
3 lutego, 2017
Ocieplanie poddaszy Toruń ocieplanie pianką poliuretanową otwartokomórkową systemy otwartokomórkowe Bydgoszcz
Zalety ocieplania pianką poliuretanową
7 lutego, 2017

Kursy dla kierowców-konwojentów

Kurs na wozy policyjne kurs na pojazdy specjalne szkolenia dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych

Kurs na wozy policyjne kurs na pojazdy specjalne szkolenia dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych

Jakie uprawnienia posiadają pojazdy uprzywilejowane?

Kiedy pojazdy zyskują specjalne prawa? Które przepisy są dla nich wiążące? Otóż do pojazdów uprzywilejowanych klasyfikuje się wszelkie samochody ochraniające ludzkie zdrowie, życie czy mienie. Przynależą tutaj także pojazdy, których decydującym zadaniem jest pełnienie dozoru nad bezpieczeństwem kraju, utrzymywanie ładu społecznego albo równorzędne prace posiadające wpływ na działanie ludzi w rozleglejszej perspektywie. Pojazdami uprzywilejowanymi są również tzw. kolumny środków transportu, np. kolumny samochodów Sił Zbrojnych lub Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Opisywane pojazdy mają ponadto gwarantować bezpieczeństwo jednostkom publicznym trzymającym władzę w państwie. Przysługuje im oddzielna ochrona (m. in. głowie państwa bądź senatorom). Do pojazdów uprzywilejowanych należy zaliczyć ponadto pojazdy wykonujące na nawierzchniach czynności remontowe, modernizacyjne bądź porządkowe, a także autobusy szkolne bądź wiozące osoby niepełnosprawne.

Wszystkie wypunktowane samochody mają na trasie szczególne upoważnienia. Po pierwsze kolejni przejezdni muszą ustąpić im miejsce, a mianowicie zejść z ulicy, zatrzymać się albo w inny sposób przygotować miejsce. W momencie, kiedy pojazd uprzywilejowany załącza sygnalizację optyczną i akustyczną, wszyscy prowadzący auta, właściciele jednośladów, motocykliści i przechodnie muszą działać w zgodzie z tą zasadą. Niezaprzeczalnie kierowców pogotowia ratunkowego lub pojazdów policyjnych również zobowiązują wytyczne: przystosowania szybkości do realiów panujących podczas jazdy, odpowiedzialnego prowadzenia oraz niestwarzania kolejnego zagrożenia. W Polsce kierowców środków transportu uprzywilejowanych dotyczą: Prawo o ruchu drogowym i Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 1 grudnia 2003 roku.

Jakie przepisy obowiązują kierowców-konwojentów?

Kierowców-konwojentów obligują analogiczne kodeksy co kierowców pojazdów uprzywilejowanych, czyli Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ustawa o ruchu drogowym. Są jednakże ponadplanowe wyznaczniki do wożenia wartości pieniężnych, przede wszystkim różnego charakteru czeków, weksli i kolejnych papierów zastępujących gotówkę. Którykolwiek ładunek ochraniany musi spełniać kryterium co do liczby „opiekunów”, np. od 24 do 50 jednostek obliczeniowych musi monitorować trzech konwojentów. Ponad to wskazany konwój powinien być ochraniany z wykorzystaniem komputerowych zabezpieczeń, m.in. układów sygnalizacji wtargnięcia, systemów telewizji dozorowej lub układu „panika”. Ci którzy zajmują miejsce za kierownicą takich aut muszą bezwarunkowo przejść specjalny kurs na kierowcę pojazdu przewożącego wartości pieniężne.

Kursy i szkolenia dla kierowców

Mnóstwo Ośrodków Doskonalenia Kierowców oferuje specjalistyczne wykłady i ćwiczenia dla zainteresowanych, którzy chcą nabyć prawa na kierowanie autami uprzywilejowanymi czy przewożącymi wartości pieniężne. Zazwyczaj można je podzielić na dwie grupy: szkolenia zasadnicze i szkolenia dodatkowe. Pierwsze dotyczą osób, które wyłącznie zamierzają pozyskać upoważnienia na kierowcę-konwojenta albo kierowcę samochodu uprzywilejowanego. Kolejny typ dedykowany jest dla tych, co chcą polepszyć aktualnie posiadane umiejętności oraz rozszerzyć wiadomości. Szkolenia poza tym mieszczą w sobie część merytoryczną i część funkcjonalną Ich przeznaczeniem jest wydajne wykształcenie użytkowników samochodów do bezpiecznego realizowania najróżniejszych wybiegów na drodze w uciążliwych okolicznościach, m in. szybkiego wymijania, objeżdżania zapór z jednorazowym hamowaniem lub operowania środkiem transportu na niezwykle mokrej drodze, gdzie funkcjonuje duże niebezpieczeństwo poślizgu. Szkoleniowcy w trakcie treningów zwracają wyjątkową uwagę na pozycję wykorzystywaną przez kierowcę za kółkiem kierownicy, prędkość zwrotów (inaczej kompatybilność ruchową), łatwość baczności na trasie oraz innych punktach mających duże znaczenie podczas prowadzenia. Co poza tym? Osoby siedzące za kierownicą w trakcie warsztatów dokształcają się, w jaki sposób zwalniać gdy auto osiąga astronomiczną szybkość bądź zatrzymywać się awaryjnie na zakręcie. Nierzadko poświęca się kilka godzin na sterowanie po trolejach, które mają odtwarzać zmienności standardowej jezdni, mianowicie koleiny.

Czym jest save driving?

Zasadniczym przeznaczeniem jazdy defensywnej jest zwiększanie profitów z wyuczonych stylów i trików. Chodzi tu o przewidywanie pewnych wydarzeń na drodze, właściwą jej obserwację i przygotowywanie pojedynczych manewrów. Zajęcia jazdy defensywnej są poświęcane naturalnie wszystkim kierowcom, bo przygotowują jakim sposobem należycie prowadzić po nawierzchniach osiedlowych, w środku miasteczka albo po drodze szybkiego ruchu. Dzięki niemu możemy w szybki oraz przejrzysty sposób wyszkolić się swobodnej jazdy, właściwego alarmowania światłami, używania biegów albo dobierania pasu ruchu. Nauczyciele w trakcie podróży prezentują, jakie określony prowadzący ma niedociągnięcia, jak opanować poprawne nawyki i jak zachować się w sytuacjach radykalnych. Reasumując: przemieszczanie się samochodem w sposób defensywny powinno być na każdym kroku pewne. Prowadzący jest zobowiązany postępować w harmonii z wyszkolonymi dewizami i odruchami, jechać świadomie oraz konsekwentnie. Jeżeli zamierzasz dowiedzieć się więcej na temat treningów dla kierowców, kliknij w ten odnośnik – Kursy dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych

Komentarze są wyłączone.