Tłumacz przysięgły online biuro tłumaczeń online Protlumaczenia.pl
Biuro tłumaczeń online
2 lutego, 2017
Kurs na wozy policyjne kurs na pojazdy specjalne szkolenia dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych
Kursy dla kierowców-konwojentów
3 lutego, 2017

W teraźniejszych czasach, kiedy przedmioty materialne stały się dla większości osób najważniejsze, trudno o podarek, który zaspokoiłby pragnienia osoby obdarowywanej. Na szczęście w niektórych kręgach ciągle istnieje poczucie, że nie ma znaczenia nakład pieniężny, a myśl osoby, która daje upominek i znaczenie przekazywanego podarunku.

Podobnych przykładów nie ma potrzeby długi czas szukać, starczy przypatrzyć się uroczystościom połączonymi z religią. W kościele katolickim są to chrzciny, Pierwsza Komunia Święta, sakrament bierzmowania albo sakrament ślubu – uroczystości o znaczeniu duchowym, zdarzenia ważne dla ich współuczestników. W przypadku ceremonii związanych z wiarą najistotniejsza jest (naturalnie poza kontaktem z Bogiem) okazja dzielenia się tak ważnym wydarzeniem z najbliższymi nam osobami. A współuczestnicy chcąc pokazać swoją radość, obdarowują osoby, których ceremonia dotyczy.

Mając na uwadze, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat nieco przeobraziło się podejście dotyczące doboru podarunku, to i tak przeważnie widać, że dla osób głębokiej wiary, sakramenty nadal mają wymiar religijny. Dla nich szczególnie liczy się przeżycie związane z wiarą oraz okazja współuczestnictwa w tak ważnym dniu. Chcąc to unaocznić, przekazują one małe upominki, które mają uwydatnić rodzaj sakramentu i podkreślać symboliczne znaczenie. Tego typu upominkami są dewocjonalia.

Dewocjonalia – czym są i gdzie można je znaleźć?

Dewocjonalia to szeroko pojęte artykuły odnoszące się do kultu religijnego, dostępne w sprzedaży stacjonarnie, Internecie, lub na rynkach przy okazji przeróżnego rodzaju ceremonii związanych z religią. Pośród dewocjonaliów największym zainteresowaniem cieszą się zdecydowanie różańce, modlitewniki, obrazki z wizerunkami świętych, obrazki srebrne, krucyfiksy, świece oraz łańcuszki srebrne z wisiorkami.

Świece, obrazki srebrne… czyli co można podarować dziecku na chrzciny?

Wpisało się to w naszą tradycję, że na czas sakramentu chrztu rodzice chrzestni obdarowują dziecko świecą podarowują białą szatkę. Świeca będzie podczas sakramentu odpalona z rąk ojca chrzestnego, natomiast szatką matka chrzestna przyozdobi swojego chrzestnego. Świeca wyobraża życie, jej płomień zmartwychwstanie jak i wspaniałość wiary. Natomiast szatka jest objawem błogosławieństwa, a jej odcień – biały – to wyraz niewinności.

Na tym jednak nie koniec. Pragnąc podarować nowemu członkowi wspólnoty katolickiej coś na lata coś co będzie mu przez długi czas przypominać o chwili, w której został ochrzczony, niezwykle często ich wybór stanowi łańcuszek srebrny z podobizną świętego lub obrazek srebrny z podobizną aniołków bądź Rodziny Świętej. Są to drobiazgi, które będą przypominały o tym wydarzeniu młodemu członkowi wspólnoty przez całe jego życie.

Pomysły na prezent komunijny

Prócz Starego i Nowego Testamentu ciągle najbardziej lubianymi podarunkami komunijnymi są łańcuszki srebrne z Maryją lub różańce. Można by oczywiście zadać pytanie, czy jeśli łańcuszek wykonany jest ze srebra, to czy faktycznie jest to prezent trwały. Jednak nie powinien to być problem – srebro, o które właściwie się dba, będzie przy nas obecne przez długie lata.

Jeśli chodzi natomiast o różańce, to jest to upominek, który jest idealny dla kogoś, kto miała pierwszą komunię. Różańce to przede wszystkim przedmioty, które pomagają nam w modlitwie. Lecz nie znaczy to, że nie mógłby on być jedyny w swoim rodzaju. Pośród typowych różańców można kupić i takie, które wyróżniają się pięknymi kolorami i ciekawym wykończeniem. Dla 9-latka jest to duża wartość, dając taki różaniec, sprawicie sporą frajdę i podkreślicie unikalność momentu. I tak do wyboru masz różańce perłowe, różańce różowe, różańce w kolorze nieba, bądź klasyczne czarne różańce. Prócz koloru, różańce odróżniają się także rozmieszczeniem elementów – niekiedy koraliki przypominają serduszka, czasem są to wydłużone perły lub bryły. Wszystko to powoduje, że różańce wyglądają jak małe dzieła sztuki.

Srebrne obrazki – nowy hit na prezent ślubny

Pośród wielkiego asortymentu dewocjonaliów dobrze jest nad obrazkami srebrnymi z wizerunkami Rodziny Świętej. Dlaczego akurat obrazki srebrne? Oprócz istotnego faktu, że pokazują one Syna Bożego Maryję jak i Józefa, to idzie również, co tu kryć, o aspekty estetyczne.

Obrazki srebrne charakteryzują się delikatnością, niezawodnością wykonania oraz dobrym smakiem, dzięki czemu będą idealnie łączyć się z każdym pomieszczeniem. Nic więc dziwnego, że to właśnie one cieszą się teraz zaciekawieniem wśród kupujących.

Miejcie na uwadze, że w podarunkach komunijnych, prezentach na chrzest bądź ślub nie chodzi o to, by nabyć prezent jak najbardziej kosztowny, jak najbardziej nowatorski. W sakramencie ważny jest na pierwszym miejscu aspekt religijny a małe prezenty w postaci dewocjonaliów powinny religijność podkreślić – dewocjonalia są najodpowiedniejszym tego przykładem.

Jak widać wśród najpopularniejszych dewocjonaliów ludzie w dalszym ciągu sięgają po klasyczne podarunki: różańce, łańcuszki srebrne, obrazki srebrne czy świece. Jednak którekolwiek z nich będzie najlepszym i wspaniałym prezentem, którym będziesz mógł wyrazić swoją radość ofiarowując go osobie, która dopiero co otrzymała sakrament, niezależnie od rodzaju uroczystości: sakrament chrztu, Pierwsza Komunia Święta, sakrament bierzmowania czy ślub.

Dlatego jeśli pragniesz sprawić swoim najbliższym radość i razem z nimi celebrować sakrament, daj coś innego, przykładowo różańce – najedź na link, by stwierdzić, jakie inne dewocjonalia możesz sprezentować swoim najbliższym.

Komentarze są wyłączone.