kancelaria notarialna z Torunia profesjonalny notariusz umowy notariusz sporządzanie dokumentów
W jakich sprawach może doradzić nam notariusz?
14 kwietnia, 2017
prawnik toruń adwokat toruń odzyskiwanie alimentów na dziecko
Dobry prawnik pomoże odzyskać alimenty
17 kwietnia, 2017

Czy praca w księgowości się opłaca?

biuro rachunkowe toruń prowadzenie ksiąg handlowych pełna księgowość

biuro rachunkowe toruń prowadzenie ksiąg handlowych pełna księgowość

Czy zawód księgowej to zawód z przyszłością?

Księgowość dużej liczbie osób kojarzy się z wytężonym wypisywaniem grubych ksiąg, z osobą w binoklach zgiętą nad małym liczydełkiem oraz niejasnymi obliczeniami oraz niezbyt wygórowanym wynagrodzeniem Naturalnie taki obraz pasuje właściwie do kadru z filmu, niżeli do sytuacji realistycznej. Praktycznie rzecz biorąc księgowa posiada dostęp do specjalistycznych programów komputerowych, ręcznie w sumie nie przygotowuje żadnych dokumentów oraz stąd nie zarabia skromnie (najczęściej jako główna księgowa w wielkiej korporacji).

Prowadzenie rachunków jest najistotniejszym działem w każdym przedsiębiorstwie, nawet w takiej sytuacji, kiedy jest dokonywana zdalnie i tym samym jakakolwiek księgowa nie wykonuje swoich obowiązków stacjonarnie w wyznaczonym pokoju. Do jej zasadniczych obowiązków trzeba zaliczyć: przygotowywanie wszelkich rozliczeń firmy, odbieranie faktur, magazynowanie faktur, sprawdzanie statystyk, zapisywanie danych do systemu rachunkowego, wyliczanie opłat dla różnych instytucji, m in. urzędu skarbowego.

Osoba zajmująca się księgowością ma szansę razem ze zdobywaniem zdolności ubiegać się o awans w firmie. Na sto procent najatrakcyjniejszą pracą jest funkcja głównej księgowej, która obserwuje przepływ zasobów finansowych w przedsiębiorstwie. Prócz tego zajmuje się kwestiami oficjalnymi, kieruje pracownikami oraz dba o postęp swego działu.

Osoba znająca się na księgowości ma okazję także utworzyć swoją działalność gospodarczą, więc prowadzić osobiste biuro rachunkowe oraz osobiście obsługiwać Interesantów. Tu jednakże obowiązkowa jest aprobata Ministra Finansów – trzeba potwierdzić doświadczenie w zawodzie i pozytywnie zdać test (wkrótce po skończeniu odpowiednich studiów). Aby zdobyć pracę jako księgowa, mówiąc w skrócie nie trzeba robić dodatkowej licencji.

Jak zostać księgową?

Sporządzanie księgowości nie jest takie oczywiste. Należy obowiązkowo opanować konkretne kodeksy, łącznie z tymi, jakie obowiązują od paru dni. Księgowa powinna mieć w takiej sytuacji szeroką wiedzę, bowiem to ona odpowiada za finanse przedsiębiorstwa. W takim przypadku pożądane jest skończenie studiów wyższych na specjalizacji księgowość, finanse bądź rachunkowość (specjalizacje na niektórych uczelniach potrafią się nieco od siebie różnić). Nie chodzi w tym przypadku o przedstawienie stopnia magistra, lecz o właściwą wiedzę. Zaś tej w zasadzie nie możemy zdobyć na konkurencyjnych kierunkach. Co za tym idzie księgowa musi zyskać certyfikat księgowego, w przypadku kiedy zamierza, przykładowo prowadzić własną firmę. O certyfikat mają szansę ubiegać się osoby mające długie praktyki w zawodzie (nie mniej niż 2 lata w przypadku posiadania matury oraz trzy lata po zrealizowaniu studiów magisterskich czy podyplomowych).

Księgowa prócz kompetencji wyuczonych, musi mieć też kompetencje „wrodzone”, m. in. systematyczność i rzetelność w wykonywaniu wszystkich funkcji. Mały błąd w rozliczeniach niekiedy może mieć zgubne skutki dla całej firmy.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z pomocy fachowego biura rachunkowego korzystają nie tylko wielkie firmy (gdzie stykamy się z dużym transferem pieniędzy), ale też mniejsze oraz osoby fizyczne. Księgowa potrafi zaoferować każdemu Interesantowi załatwianie spraw z działu sporządzania księgi zysków i odpływów (KPIR), prowadzenia pełnej i częściowej księgowości, kadr i płac, opracowywania deklaracji podatkowych, jak i układania zestawień, np. dla ZUS. Trzeba pamiętać, iż obowiązkiem osoby zarabiającej w rachunkowości jest zgłębianie wiedzy oraz rozwijanie umiejętności. Generalnie, skończenie dobrej szkoły jest w takim przypadku koniecznym warunkiem do wykonywania rzeczonego zawodu, zaś długie praktyki tym, czym możemy zyskać sporą liczbę Kontrahentów.

Ostatnio nadzwyczaj modna stała się „księgowość online” lub oferta „mobilnego przedsiębiorstwa księgowego”. Dzięki temu Odbiorcy absolutnie nie muszą wychodzić z budynku lub firmy, by ich kwestie zostały korzystnie załatwione. Księgowa we własnej osobie pojawia się we wcześniej obranym miejscu i zabiera wszelkie papiery na potrzeby obliczeń. Czasem może także posiedzieć w firmie, której pomaga oraz tam bezzwłocznie wszystkim się zająć.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otworzyć własne biuro rachunkowe?

Samodzielna firma jest optymalnym wyjściem głównie dla księgowych, jakie od wielu lat funkcjonują w tym fachu oraz stąd nie zamierzają już zatrudniać się u kogoś. Utworzenie przedsiębiorstwa rachunkowego łączy się jednakże z wieloma warunkami, przykładowo dużymi nakładami środków finansowych. Koszt otwarcia niezależnego przedsiębiorstwa księgowego jest uzależniony głównie od lokalizacji, w której miałoby ono funkcjonować. W centrum metropolii wypożyczenie lokum na biuro będzie sporo droższe niż na pograniczach. Dobrze jest wiedzieć, że większość dokumentów można spokojnie załatwić przez Internet. Stąd mobilne biuro rachunkowe jest naprawdę dobrym rozwiązaniem, szczególnie, jeżeli dopiero zapoczątkowujemy przygodę z pracą na własną rękę. Na potrzeby otwarcia biura księgowego obowiązkowe są: zarejestrowanie oddzielnej firmy, posiadanie tytułu magistra, certyfikat księgowego oraz standardowe ubezpieczenie OC na kwotę najmniej 10 tysięcy euro.

Ogólnie rzecz ujmując nie wolno sugerować Interesantom przypadkowym stawek, przykładowo takich, jakie znajdzie się w taryfikatorach pozostałych przedsiębiorstw. Cennik jest zdeterminowany paroma rzeczami: pozycją firmy, lokalizacją przedsiębiorstwa i charakterem obsługi. Przygotowywanie pełnej rachunkowości w dużej części przypadków może wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Każdorazowo przeprowadza się podział na liczbę rachunków.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, wejdź w odsyłacz tutaj – www.taxbiuro.net

Komentarze są wyłączone.