Adwokat Toruń - Dobry prawnik Toruń - Kancelaria adwokacka Toruń - Adwokaci Toruń - Biuro prawne - Porady prawne Toruń
Dobry prawnik w dochodzeniu odszkodowań
8 marca, 2017
Skup aut Wrocław - Skup aut Kraków - Skup samochodów Wrocław - Skup samochodów używanych - Skup aut powypadkowych - Sprzedaż samochodów używanych Wrocław
Zakup nowego samochodu
8 marca, 2017

Siatka przeciw kretom siatka rabatowa

siatka na krety siatka przeciwko kretom siatka rabatowa

siatka na krety siatka przeciwko kretom siatka rabatowa

Co zrobić, by krety nie dewastowały naszego trawnika?

Krety to miłe i wartościowe stworzenia, które karmią się robakami. U nas owe malutkie ssaki są pod niepełną ochroną. Pomimo, iż nie spożywają roślinek, są znacznym utrapieniem ogrodników. Krety za pomocą specjalnie dopasowanych łap są w stanie w przeciągu tylko 1 godziny wykopać tunel o długości od 12 do 15 metrów. Samotny kret powszechnie jest „współwłaścicielem” przesmyków o pełnej rozciągłości do 1 kilometra. W czasie tropienia pożywienia, więc na przykład dżdżownic, pustoszą korzenie roślin, a w wielu przypadkach całe skwery. Nad skwerem unosi się reprezentatywny kopiec, zaś pod pokrywą gleby (od 20 do 50 metrów) – pokaźne przesmyki. W ciągu kilku dni pojedynczy kret ma możliwość całkowicie popsuć naszą przydomową czy działkową zieleń. Jakie są skuteczne strategie na uchronienie trawników przed agresją kretów?

Po pierwsze – materiały zniechęcające, które mają główny cel: przepłoszenie tychże stworzeń z konkretnego regionu. Krety wcale nie widzą, natomiast mają niesłychanie dobrze rozwinięty słuch i węch. Dzięki odciągaczom wibracyjnym, akustycznym i wibracyjno – fonicznym możemy błyskawicznie się ich pozbyć.

Po drugie – sieci na krety. Powinniśmy pamiętać, że nie wolno tym zwierzętom robić jakiejkolwiek krzywdy! Schwytany w sieci krecik musi zostać wypuszczony na wolność.

Po trzecie – a oczywiście najważniejsze – siatka przeciw kretom. Jest ona dobrą granicą dla tychże stworzeń, zwyczajnie – nie do przekopania.

Czy warto zamontować siatkę na krety?

W tej chwili markety ogrodnicze sprzedają siatki wykonane z metalu i z materiału sztucznego. Te pierwsze zostały wyprodukowane z ocynkowanej stali i poza tym okryte surowcem sztucznym (aby nie korodowały), drugie – są stworzone z materiału sztucznego niezwykle wytrzymałego na działanie złych warunków. Jeśli kupujemy siatkę na krety o rzadszych „dziurkach”, wówczas zabezpieczy ona nasz skwerek tylko przed niniejszymi zwierzętami. Gęściejsza jest świetnym zabiegiem nie tylko na krety, lecz także na nornice. Dlaczego siatka jest wydajniejsza niżeli odmienne taktyki? Pozostałe drogi zakładają, iż krety teraz są pod naszym skwerkiem i można je albo spłoszyć albo znaleźć. Niestety taka wojna może trwać latami, bowiem zwykle krety za jedzeniem wracają w znane sobie siedliska. Siatka na krety ma uszczelniać cały skwer przed przedziurawieniem się kreta ponad powierzchnię ziemi i skonstruowaniem przez niego „kretowiny”. Jeśli stworzenie tego nigdy nie osiągnie, minie określone miejsce w poszukiwaniu takiego, w jakim śmiało będzie mógł się „przekopać”. Jaka jest przyczyna? Kretowiny są co kilka godzin kontrolowane w poszukiwaniu niebezpieczeństwa, inaczej drapieżników. Rozciągnięcie niniejszej siatki wymaga sporego wkładu pracy. Bez wątpienia nie jest to zajęcie na kilka chwil, lecz skutki są długookresowe, natomiast flora w zieleńcu – uchronione!

Którą siatkę na krety wybrać?

W czasie zakupu należałoby kierować się wieloma parametrami siatki, która ma ustrzec nasz zieleniec przed niedużymi dewastatorami: formą materiału, z jakiego została skonstruowana, wielkością oczek, wielkością siatki oraz drogą przypinania. Siatka powinna być dosyć gruba, ażeby kret jej praktycznie w ogóle nie zniszczył, zaś „dziurki” muszą posiadać znakomitą szerokość, więc od 10 mm do 16 mm. Siatki, które można odnaleźć w marketach ogrodniczych mają akceptację +/- 2mm. Jeżeli otwory będą drobniejsze niż 8 mm, to może to stanowić spory problem dla systemu korzeniowego murawy. Rozległość siatki powinniśmy przykroić do profilu ogrodu. Im węższa, tym większą ilość trzeba będzie stworzyć fałd. Jeśli ziemia jest twarda, powinniśmy zastosować szpilki wykonane z metalu; jeżeli jest miękka – możemy bez nerwów włożyć plastikowe. Kołki przyzwoicie się zachowują, ale kiepsko się je wciska.

W jaki sposób zamontować siatkę na krety?

Wszystko zależy od tego, czy posiadamy obecnie zaprojektowany i „odchowany” ogródek czy w tej chwili go budujemy. W drugim przypadku jest zdecydowanie łatwiej. Siatkę kładziemy standardowo 10 cm pod zieleńca oraz 30 cm poniżej rabat. Powinniśmy ją położyć z nakładem obejmującym 10 cm po obu brzegach. Za pośrednictwem charakterystycznych kołków oraz kotwic powinniśmy siatkę ulokować na spadzistym terenie. Należałoby pamiętać, iż system mechanicznego podlewania musi znaleźć się pod siecią. Jeżeli mamy aktualnie piękny skwer, wówczas musimy dokonać wyboru między:

  • Manualnym ściągnięciem trawy, nałożeniem siatki i powtórnie budowaniem darni
  • Zainstalowaniem siatki pionowej – zakopuje się ją na głębokość blisko 70-80 cm. Ponad ziemią musi górować w przybliżeniu 20 cm fragment. Może przydarzyć się, iż jakiś zdecydowany kret przebije się pod nią i odnajdzie się w naszym zieleńcu.

Jeżeli planujemy zapewnić należytą asekurację swym rabatom, grządkom oraz nasadzeniom, bez wątpienia zdecydujmy się na fachową siatkę rabatową, jaka uratuje je przed wszelkimi stworzeniami, przykładowo domowymi oraz na siatkę na krety położoną horyzontalnie. Zwróćmy uwagę, iż siatka powinna być niezwykle wytrzymała, czyli taka, której w ogóle nie przebiją nie tylko krety. Jeżeli chcesz zdobyć więcej informacji o przedstawionych siatkach, kliknij w niniejszy link – Siatka przeciw kretom

Komentarze są wyłączone.