kamery Illustra
Technologie teleinformatyczne w bezpieczeństwie: kamery Illustra, Zettler MZX, Zettler ZX
22 grudnia, 2016
Dj Warszawa
Dlaczego warto wybrać DJ-a na wesele?
28 grudnia, 2016

Ciekawe projekty ogrodów

Projektowanie i budowanie ogrodów aranżacja ogrodów Toruń kamień do ogrodu

Projektowanie i budowanie ogrodów aranżacja ogrodów Toruń kamień do ogrodu

Gdy wychodzisz przed własny dom bezustannie spotykasz brzydką, nieprzyjemną i zniechęcającą przestrzeń? Twoi sąsiedzi niechętnie Cię odwiedzają w upalnych miesiącach? Nadeszła chwila, żeby to zmienić! Jeśli masz przed własnym domostwem niewykorzystaną połać, która wizualnie zdążyła szybko się upodobnić do meksykańskich slumsów, to powinieneś zatrudnić renomowanego projektanta ogrodów. Musi być to obowiązkowo ktoś, kto ma znakomite wyczucie smaku oraz kompetencje w wykonywaniu takich rzeczy. Na wielu stronach internetowych masz szansę odszukać multum zachęcających projektów na atrakcyjny i interesujący skwer, np. na żwirowe rabaty, z zagospodarowaniem skrzynek drewnianych lub palet. Jeśli więc chcesz, by okolica wokoło Twojego domostwa nabrała wyrazu oraz przykuwała zazdrosny wzrok znajomych, czym prędzej zorientuj się w temacie aranżacji ogrodów.

Co to właściwie jest projekt ogrodu?

Stworzenie estetycznego i efektownego ogrodu składa się z kilku koniecznych etapów. Na wstępie musi zostać opracowany schemat spożytkowania przestrzennego. Chodzi tu głównie o ilustracyjne jego ujęcie, które mieści w sobie granice terenu, zaznaczenia informacyjne bądź rejony wód. Po czym przygotowuje się specyfikację zdjęciową miejsca, gdzie ma rozwinąć się ogród i terenów z nim sąsiadujących. Wynajęta firma ogrodnicza projektuje na tejże podstawie specjalny plan techniczny, jego przedstawienie graficzne i wstępny kosztorys.

Jakie elementy powinny być rozpoznawalne w rzucie technicznym ogrodu?

 • Roślinność, jaka zostanie użyta w skwerze z wyszczególnieniem dokładnych gatunków i odcieniem kwiatów
 • Rodzaj nawierzchni, przykładowo kamień ogrodowy
 • Małą architekturę, a mianowicie wszystkie sprzęty ogrodowe, zadaszenia i murki
 • Ujęcia wody
 • Rozkład skupień i przebiegu instalacji elektrycznej
 • Modele światła, w tym ilość lamp
 • Następne drobiazgi, jakie będzie można zaobserwować na zarysie ogrodu
 • Kosztorys

Ogród konwencjonalny czy modernistyczny?

Do dzisiaj najbardziej znane to zieleńce francuskie, holenderskie, i zen. Każdy z nich eksponuje totalnie odmienną wizję oraz trend. Przykładowo ogrody angielskie skierowane są na naturalność i swobodę, francuskie – na pewne, harmonijne kontury i ścieżki prowadzące przez środek zieleńca, natomiast japońskie – mają przedstawiać naturę, a nie ją niszczyć. Współcześnie projektuje się je z nastawieniem na oczekiwania klienta, więc to jakie on posiada zamysły na zagospodarowanie własnej przydomowej działki.

Wzorcowe odmiany ogrodów

 • Ogrody modernistyczne – posiadające, m in. strefę do spokoju oraz wykonywania ćwiczeń fizycznych
 • Ogrody dla rodzin – przystosowane zarówno do życzeń rodziców, jak i najmłodszych. Zaprojektowane z zawarciem miejsc na spokój, zabawę lub spożywanie posiłków
 • Ogrody swobodne – takie, w których jest możliwość wyczuć bliskość przyrody (m in. ukryć się w cieniu drzew)
 • Ogrody wielkomiejskie – nastawione głównie na użyteczność i posiadające komfortową strefę spokoju
 • W ostatnim czasie wyjątkowo modne stały się również ogrody skandynawskie, glamour, eklektyczne czy włoskie.

Niezwykłe oświetlenie ogrodowe – które zainstalować?

Urokliwością zaprojektowanego ogrodu masz możliwość cieszyć się nie tylko w czasie dnia, ale również po zmroku. Wystarczy, że zaopatrzymy go w dobre oświetlenie. Ciekawym planem są mobilne lampy, które można położyć w dowolnym miejscu. Wszystkie ścieżki, schody, oczka wodne – inaczej szczególnie ruchliwe rewiry – powinny mieć solidne światło, np. punktowe. Okolicę wypoczynku można wyposażyć w indywidualną intensywną lampę z plafonierami. Jeżeli w sąsiedztwie wcale nie ma jakichkolwiek gniazd prądu, można z dobrym skutkiem wykorzystywać oświetlenie solarne. W trakcie dnia skoncentrują one energię przejętą ze słońca, a po zmroku będzie można cieszyć się niebanalnymi wynikami dekoracyjnymi. Trafnym pomysłem jest zamontowanie tzw. sensorów zmroku, które będą włączały lampy w konkretnym momencie czy lamp-automatów z sensorem ruchu (palące się tylko wtedy, gdy w sąsiedztwie pojawi się człowiek bądź zwierzę).

Konkludując:

W trakcie planowania skwerów niezmiernie ważne jest dopasowanie wszystkich elementów, choćby tych najbłahszych. Dlaczego? Od nich uzależnione jest albowiem to, jakie zrobi na Tobie wrażenie. Strefa frontowa, huśtawka, akwen, wszelkie ścieżki, światło oraz daszek muszą ze sobą współgrać. Jeśli nie umiesz przenieść własnych projektów na rzeczywistość, zaczerpnij z pomocy projektanta zieleńców. Być może w tym, czego Ty właściwie nie masz szansy do końca uściślić, on szybko się odnajdzie i zasugeruje Ci dobre rozwiązania. Pamiętaj, iż obok wymienionych uprzednio elementów, wypada opracować z nim także dobór sprzętów do ogrodu, akcesoriów ogrodowych (m in. akcesoriów piknikowych) i wszystkich mniejszych ozdób. Właściwie nie warto zakładać ogrodu na własną rękę, szczególnie, kiedy nie wiemy co oraz w jaki sposób się robi. O wielu kwestiach możesz zwyczajnie zapomnieć. Budowanie basenu tylko pozornie jest szybkie, proste i przyjemne. W końcu możesz zostać z rozkopaną posesją, która będzie wyglądać gorzej niźli przed zainicjowaniem robót. Osoba odpowiadające za wygląd skweru bierze pod uwagę wszystkie składniki, jakie będą oddziaływały na jego rozkwit. Może zabrzmi to prozaicznie, zwłaszcza te atmosferyczne.

Komentarze są wyłączone.