Konsolidacja kredytów - Kredyty konsolidacyjne - Jak otrzymać kredyt konsolidacyjny
Kredyty konsolidacyjne – połącz swoje pożyczki
17 września, 2016
Zamrażanie rur Warszawa - Usługi hydrauliczne Warszawa - Usługi gazowe Warszawa - Hydraulik Warszawa
Nowoczesne usługi hydrauliczne i gazowe
1 października, 2016

Zatrudnienie w budownictwie szansą dla młodych pokoleń – takie nagłówki nagminnie pojawiają się na pierwszych stronach gazet. Kończący szkoły Polacy, którzy postawią na karierę w budownictwie zagwarantują sobie dobry znakomite perspektywy zawodowe. Jak uważa wielu ekspertów „budowlanka” przeżywa dzisiaj swój renesans. A to za sprawą trendów jakie kilka lat temu dominowały w szkołach średnich i na uniwersytetach. Studenci z roczników 2000 – 2010 bardzo często zgłaszali się na studia humanistyczne, takie jak prawo, psychologia, czy socjologia. Dziś mało jest inżynierów budownictwa, czy osób zajmujących się robotami budowlanymi. Bardzo duża ilość specjalistów pracuje za granicą, pozostawiając nasz rynek wybrakowanym.

O ile jeszcze kilka lat wstecz rodzice namawiali swoje dzieci na studia humanistyczne, które ułatwią im zdobyć „zawód przyszłości”, o tyle dzisiaj okazuje się, że tym przyszłościowym zawodem jest stolarz, spawacz, a także pracownik, czy architekt budowlany. Profile uczelni przeistaczają się w gwałtownym tempie, że aż trudno podążać za tym jaki nowy kierunek zaoferują nam w następnych latach. Jedno pozostaje pewne. Każda osoba chcąca samodzielnie wykonywać obowiązki w budownictwie musi nabyć uprawnienia budowlane. Są one koniecznym warunkiem do pełnienia takich funkcji jakie odgrywa kierownik robót budowlanych, architekt, czy pracownik wykonujący roboty budowlane.

Prawo dotyczące uprawnień budowlanych

Wszelakie przepisy prawe dotyczące uprawnień budowlanych zredagowane zostały w ustawie Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku. Dokument ten przedstawia istotne kwestie związane z uprawnieniami budowlanymi. Natura uprawnień budowlanych wiąże się z sprawowaniem samodzielnych czynności technicznych w budownictwie. Na podstawie prawa budowlanego pracownik uzyskujący uprawnienia budowlane może zajmować się zagadnieniami takimi jak organizowanie i sprawdzanie projektów architektoniczno – technicznych, zarządzanie pracami budowlanymi i produkowaniem konstrukcji budowlanych, nadzór inwestorski oraz wykonywanie weryfikacji technicznej utrzymania wszelkich budynków. Ponadto akt prawny prawo budowlane normuje też delegacje ustawowe do udzielania właściwych postanowień wykonawczych.

Wymagania dotyczące uzyskania uprawnień budowlanych

Otrzymanie uprawnień budowlanych nie jest wcale tak łatwą sprawą, aczkolwiek wartą pewnych poświęceń. Ogólne wymogi dotyczą posiadania wyższego bądź średniego wykształcenia w odpowiedniej dziedzinie, ukończenie praktyki na budowie, lub przy opracowywaniu projektów budowlanych, oraz złożenie egzaminu.Aby przystąpić do egzaminu należy wnieść wniosek, do którego egzekwowane jest dołączenie dokumentu potwierdzającego wykształcenie, książki praktyki zawodowej, kserokopię dowodu osobistego i kartę osobową. Egzamin na uprawnienia budowlane składa się z dwóch części – testu pisemnego i rozmowy kwalifikacyjnej. Testy egzaminacyjne ustalane są indywidualnie dla każdej specjalności. Zasadniczo nie ma sposobu na ekspresowe zaliczenie egzaminu. Po prostu należy się do niego nauczyć. Dobrze jest także zadbać o dobrą praktykę zawodową, gdyż bardzo często na egzaminie sprawdzana jest znajomość praktyki a nie tylko wiedza teoretyczna. Aby móc móc uczestniczyć w egzaminie ustnym. kandydaci muszą uzyskać przynajmniej 75% dobrych odpowiedzi na teście. Egzamin jest ważny przez 3 lata, po czym jesteśmy zobowiązani ponownie do niego przystąpić. Uprawnienia budowlane przydziela obecnie stosowny organ urzędniczy, wyznaczony w ustawie prawo budowlane.

W jakich zawodach wymagane są uprawnienia budowlane?

Ukończenie studiów lub osiągnięcie stosownego wykształcenia związanego z branżą budowlaną zaledwie połowa Twojej drogi kształcenia. Jeśli uważasz, że tytuł, który dostałeś od swojego uniwersytetu jest wystarczający, znaczy to, że jesteś w wielkim błędzie. Na początku musisz zadbać o uzyskanie uprawnień jak i o nabycie profesjonalnego doświadczenia. Tylko zestawienie wiedzy z praktyką da Tobie największe możliwości na osiągnięcie wymarzonego sukcesu w branży. Ściśle mówiąc odróżnia się 3 fundamentalne rodzaje uprawnień budowlanych – uprawnienie do projektowania, zezwolenie do kierowania pracami budowlanymi, oraz zestawienie tych dwóch uprawnień. Prawo budowlane normuje również specjalizacje w jakich możemy się edukować. Uzyskanie uprawnień budowlanych to zatem obowiązek osób, które zajmują się projektowaniem budynków elementami konstrukcji budowlanych inżynierią dróg, mostów i kolei, oraz instalacjami telekomunikacyjnymi, kanalizacyjnymi, wodociągowymi i elektroenergetycznymi.

Budownictwo to branża, którą warto być zainteresowanym. Nie tylko z powodów funkcjonalnych, ale również pieniężnych. W branży budowlanej zarobki kształtują się na bardzo wysokim poziomie, zdecydowanie przewyższającym statystyczne wyniki zarobkowe. W przygotowaniach do samego egzaminu przydatne nam będą rozmaite, publicznie dostępne serwisy online takie jak chociażby iznynieriabudowlana.org. Na tej platformie znajdziecie wiele praktycznych informacji dotyczących pozyskania uprawnień budowlanych. Możecie na niej zakupić również program na uprawnienia budowlane, dzięki któremu dokładniej przyswoicie niezbędną Wam wiedzę. Budownictwo to potężne możliwości dla osób startujących na rynku pracy.

Zapraszamy na stronę www na której znajdziecie aktualne informacje na temat uprawnień budowlanych: uprawnienia budowlane.

Komentarze są wyłączone.