kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Kostka brukowa na podjeździe
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien
Okna w budownictwie pasywnym
1 września, 2020

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR okazało się popularne, z uwagi na porządne cechy termoizolacyjne. Obecnie uznawana jest za jeden z lepszych pośród tworzyw stosowanych do ocieplania , dzięki czemu co raz chętniej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Główną mocną stroną, dzięki której prześciga inne materiały termoizolacyjne jest praktyka aplikacji. Pianę PUR natryskuje się po przestrzeni poprzez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dopasowuje się do powierzchni, co sprawia, że ściśle przylega oraz układa się w zgięciach oraz zakamarkach. Pozostałe materiały termoizolacyjne należy docinać oraz dopasowywać, przez co ryzykujemy pojawienie się termicznych mostów oraz obniżenie właściwości izolacyjnych. Dobrze rozpylona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na długie lata, ponieważ pomimo upływu czasu nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Znane są dwa rodzaje pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Obie różnią się od siebie strukturą oraz atrybutami, co sprawia, że są dobre do ocieplania innych części budynku. Orwartokomórkowa pianka wykorzystywana jest zazwyczaj do ocieplania natryskowego dachów, poddasza i powierzchni wewnętrznych. Doskonale nadaje się również w natryskowego ocieplenia stropów belkowych, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Tymczasem  pianka zamkniętokomórkowa najkorzystniejsza jest do ocieplania zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Taki rodzaj pianki PUR można także zaaplikować na płaskim dachu, stropodachach wentylowanych lub na przykład na stropach nad zimnymi pokojami

Ponadto piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Dlatego bez trudu można wykonać natrysk na różne, odpowiednio przyszykowane powierzchnie, takie jak drewno oraz elementy metalowe, a nawet blachę. Dobrze, żeby przed ociepleniem powierzchnia została wyczyszczona z brudu, kurzu i pyłu oraz osuszona.  Tą techniką osiągamy świetną przyczepność, dzięki której pianka PUR będzie się trzymać na odpowiednim miejscu. Położenie pianki PUR najlepiej zostawić fachowcom. Żeby przeprowadzić natrysk zgodnie  wytycznymi niezbędne są sprzyjające warunki, na przykład odpowiednia wilgoć i temperatura powietrza. Co więcej pianka musi zostać rozłożona równo.

Pianka PUR – informacje techniczne

Rozdzielenie na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR tłumaczy odrębność właściwości i parametrów. Otwartokomórkowa pianka PUR ma gąbczastą budowę, co sprawia, że jest niezwykle elastyczna. Pianka ta po zastygnięciu staje się półsztywna oraz stanowi wyjątkowo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz nie bardzo chroni przed wodą. Co więcej otwartokomórkowa pianka ma niską wagę (około 8-10 kg/m3), dzięki czemu w żadnym stopniu nie nadwyręża konstrukcji budynku. Pod względem grubości natryskiwanej warstwy przyjmuje się, że pojedyncza warstwa nie może przekraczać 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma najniższy współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest praktycznie wodoodporna. Z tego względu często wykorzystuje się ją do termicznej izolacji fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a do tego po zastygnięciu staje się sztywna, przez co nietrudno ją zniszczyć.

Decydując się na piankę PUR należy pamiętać o innych ważnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na wpływ promieni UV, przez co konieczna będzie specjalna ochrona. Ponadto zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, czyli jest to materiał palny, ale samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych zalet pianki PUR wlicza się jej łatwa oraz lekka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu objętości oraz dopasowanie się do załamań i zakamarków, usuwa ryzyko utworzenia się mostków termicznych. Ponadto izolacja natryskowa pianką PUR nie zabiera dużej ilości czasu. W zestawieniu do innych materiałów termoizolacyjnych to najszybsza metoda ogrzania budynku. Pianka bez trudu się układa oraz szybko utwardza, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Dodatkowo jest mocno przyczepna, z uwagi na co trzyma się na wielu powierzchniach, a z biegiem czasu nie traci przyczepności albo właściwości. Nie spłaszcza się, nie traci obszerności, co oznacza, że się nie deformuje. Ponadto istotne jest również to, że po poprawnej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie oddaje żadnych substancji szkodliwych albo pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje całkiem dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą głównie z jej parametrów. Za wadę możemy uznać niewielką odporność na promienie UV, co wiąże się z powstawaniem kolejnych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Inną wadą pianki PUR jest  jej palność. W zależności od komponentów, może być bardziej lub mniej łatwopalna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w klasie E, a więc pali się, choć jest samo gasnąca. Także w tej sytuacji można zastosować dodatkową ochronę, która będzie chronić piankę w czasie pożaru. Zwykle jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest nieprawidłowy natrysk, złe przetworzenie pianki lub zaaplikowanie za cienkich warstw izolacyjnych. Z uwagi na to do ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić fachowców.

Komentarze są wyłączone.