Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty
Licówki Bydgoszcz
31 sierpnia, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Natryskowe ocieplanie pianką PUR
1 września, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

Nawierzchnia na podjazd – która najlepsza?

Fundamentem dobrze wykonanego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, które sprawdzi się przez wiele lat. Obciążenie wywołane stałym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była odporna i nie zniszczała zbyt szybko. By stworzyć solidny podjazd potrzeba zarówno odpowiedniego przystosowania w postaci podbudowy, by uniknąć zapadania się, ale także najwyższej jakości materiałów do wykonania podjazdu. Wśród najczęściej wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, ułożone z kamienia, kostki brukowej oraz z betonu dekoracyjnego. Która nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Wszystkie mają swoje wady i zalety, ze względu na to przed wyborem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z bardziej znanych i jednocześnie niedrogich materiałów, z jakich układana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zdobyła nie tylko dzięki cenie, ale także dostępnością, wielobarwnością, a nawet wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy zbudować estetyczny podjazd, jaki stanie się zarówno funkcjonalny, jak i ładny. Dostosowanie formy znacznie usprawnia ułożenie kostki według wyznaczonego terenu. Z kolei pełna dostępność w praktycznie większości sklepów prowadzących sprzedaż towarów budowlanych sprawia, że nie trzeba martwić się dodatkowym zakupem lub dostawą, w sytuacji, gdyby było zbyt mało kostek. Cenę kostki brukowej także można dobrać do do swojego budżetu z uwagi na znaczną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest niezwykle wytrzymała na warunki atmosferyczne, skoki temperatury i wysoki nacisk pojazdów, a do tego jest łatwa w utrzymaniu czystości.

Warto jednak wiedzieć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też swoje wady. Podstawową niekorzyść ma wpływ warunków pogodowych. Z uwagi na deszcze i śniegi i przesadne nasłonecznienie kostka brukowa może z czasem zmieniać kolor, przez co traci swoją estetykę. Zdarza się też niekiedy tak, że nieplanowane rośliny jak porosty i chwasty wybijają się między szczelinami i wyrastają, negatywnie wpływając na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może pochłaniać sporo czasu. Dodatkowo, żeby podjazd z kostki brukowej był trwały musi być wykonany w poprawny sposób, co często naraża nas na koszt zaangażowania do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Stworzenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie w głównej mierze wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia utrzyma się na swoim miejscu przez wiele lat. Dodatkowo zawdzięczając to zwyczajnym kolorom kamienia, stworzony z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, jaki w interesujący sposób podkreśli wygląd samego domu i ogrodu. Zazwyczaj podjazdy z kamienia są uznawane za wyjątkowo eleganckie. Szczególnym elementem jest też naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości doskonale przepuszcza wodę. Ta metodą zyskujemy dodatkowy plus, tj. brak odkładającej się na powierzchni podjazdu wody.

Wybierając podjazd z kamienia, trzeba wiedzieć, że kluczową rolę ma tutaj rozmieszczenie, by podjazd był wytrzymały i by pełnił swoją rolę przez długi czas. Należy unikać pozostawiania dużych dziur między nimi, z uwag na to lepiej rozłożyć je jak najbliżej jeden obok drugiego, a szczeliny zasypać mieszanką piasku i cementu. Nieodpowiednio ułożony kamień nie zachowa swojej zalety odprowadzania wody, co prowadzi do odkładania się kałuż i zastoin. Oprócz tego naturalna nierówność kamienia sprawia, że ciężko czyścić podjazd z kamienia, a zimą trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny powstaje dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy zastosowaniu form lub stempli. W ten sposób możemy osiągnąć ładne kształty i wzory, a nawet specjalne faktury, które łatwo można dopasować do charakteru domu czy ogrodu. Stworzenie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość stworzenia wyjątkowo estetycznego podjazdu. Warto dodać, że współczesne metody produkcji pozwalają też na nadanie koloru betonu. Główną korzyścią betonu dekoracyjnego jest jego trwałość oraz odporność na niszczenie oraz warunki atmosferyczne. Łatwo utrzymać go w porządku, ale w po zastosowaniu dekoracji, potrzebna będzie pielęgnacja, by beton nie tracił dobrego wyglądu.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Podobnie kostka brukowa, kamień oraz beton mają swoje wady i zalety. Decydując o zakupie materiału powinniśmy kierować się przede wszystkim wytrzymałością, funkcjonalnością oraz estetyką. W zależności od tego, na na jaki z tych elementów patrzymy najmocniej, od tego powinniśmy zmotywować swój wybór. Utrzymanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których ważna jest łatwość mycia. Z kolei jeżeli zależy nam na estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa będą mniej dobrym wyborem. By nawierzchnia podjazdu prezentowała się elegancko, trzeba jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, dlatego że bez tego żaden z tych materiałów nie spełni swojej roli w 100 procentach.

Kostka brukowa Toruń

Komentarze są wyłączone.