ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Natryskowe ocieplanie pianką PUR
1 września, 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Klimatyzacja i rekuperacja instalacja Toruń
1 września, 2020

Okna energooszczędne w budownictwie pasywnym

Najwyższą zaletą budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, która wspomaga redukowanie kosztów grzewczych. Jednym z najważniejszych elementów oddziałujących na skuteczność tego typu budownictwa jest montaż okien pasywnych. Czym różnią się one od pozostałych okien? Pasywność charakteryzuje się przeważnie wysoką termoizolacyjnością. Dobre parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych zwykle nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość przestawia ten współczynnik tym lepsza termiczna izolacja. Głębokość okien pasywnych wynosi około 88-120mm, a ich pakiety szybowe z reguły są pakietami trzyszybowymi. Dla wzmocnienia efektu w energooszczędnym budownictwie pasywnym stosowana jest także pianka PUR (poliuretanowa o porównywalnych właściwościach termoizolacyjnych. Jeżeli chodzi o konstrukcję profili okien pasywnych, z reguły spotykane są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Jakie są rodzaje okien pasywnych?

Wielką popularnością w budownictwie pasywnym wciąż odznaczają się pasywne okna PCV. Takiego typu okna są kupowane ze względu na szybki i prosty montaż, bezproblemowe utrzymanie czystości oraz stosunkowo niski koszt. Żeby jednak okna PCV stały się pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Na przydkład jest to wymóg posiadania sześciu wewnętrznych komór oraz zamieszczenia niezbędnych uszczelek, jakie chronią przed stratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Tak samo jest w przypadku okien pasywnych drewnianych. Okna drewniane są zwykle kupowane ze względu na estetykę i elegancję. Przeważnie, żeby były pasywne posiadają pakiet trzyszybowy z 2 komorami. Kolejnym rodzajem okien pasywnych są aluminiowe okna. Tak samo jak w przypadku okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą odpowiadać na określone wytyczne, ale ich podstawową zaletą jest zdolność produkcji w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej swoje właściwości termo izolacji, z tego powodu rzadziej wykorzystuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien , warto nabyć okna drewniano-aluminiowe, jakie zawierają w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W tego typu oknach ramy robione są z drewna w zestawieniu z z okuciem z aluminium. W tym przypadku, drewno można wymienić na PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Rozmawiając o pasywnych oknach zawsze skupiamy uwagę na ich zaletę izolacji termicznej. Niska strata ciepła jest porządną zaletą w zestawieniu do środków pieniężnych przeznaczanych na zachowanie optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Minimalne straty ciepła gwarantują zniżenie eksploatacji systemów cieplnych zimą oraz klimatyzacji w lecie. Dzięki użyciu okien pasywnych mniej zapłacimy za docieplenie pomieszczeń albo ochłodzenie powietrza podczas upałów. To sprawia, że o ile koszt związany z montażem okien pasywnych będzie większy z zestawieniu do nieenergooszczędnych okien, oszczędności płynące z dobrej izolacji termicznej oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza termiczną izolacją należy dodać także o dobrej izolacji akustycznej. Odpowiednio zainstalowane pasywne okna bardzo wydajnie izolują nas od zgiełku z zewnątrz, zapewniając nam komfort. Wielką zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Odporność na promienie UV oraz opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń oraz ochronę przed wilgocią oraz pojawieniem się grzybów i pleśni. Dobrze wskazać na korzyści wynikające z konstrukcji okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są mało podatne na stłuczenia, z kolei wzmocnione okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

O czym warto pomyśleć nabywając pasywne okna?

W kwestii zakupu okien pasywnych, najważniejsze są odpowiednie parametry oraz certyfikaty uwierzytelniające klasę danego produktu. Trzeba sprawdzić głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, szerokość ramy oraz materiał, z jakiego zostanie ono wykonane. Warto także zastanowić się nad doborem uszczelek i okien, jakie mają wielki wpływ na termoizolację oraz bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują również odpowiednią wentylację. Dzięki temu zyskamy dopływ świeżego powietrza oraz tym samym nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najistotniejszym elementem jest w dużej mierze montaż okna. Nieprzydatne będą wspaniałe parametry okna pasywnego, wysokiej klasy materiały oraz okucia antywłamaniowe, jeśli okno nie zostanie wstawione w poprawny sposób. Warto w tym celu zdecydować się na zaangażować fachowca, który przeprowadzi montaż solidnie. Nieprawidłowy montaż prowadzi do tworzenia się mostków termicznych, gdzie będzie uciekało ciepło. To w znacznym stopniu obniży wydajność okna pasywnego, w wyniku czego przestanie być już ono pasywne, ponieważ utraci swoje najcenniejsze cechy.

Obok dobrego montażu należy rozplanować usytuowanie okien na etapie projektu domu. Kiedy zależy nam na całkowitym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych oraz czerpania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. Dzięki temu unikniemy przegrzania oraz konieczności użycia kolejnej ochrony przed nasłonecznieniem.

Komentarze są wyłączone.