PROTETYKA A IMPLANTY- CO WYBRAĆ?
Dlaczego uzupełnianie ubytków jest niezbędne? Kilka słów o tym, dlaczego należy uzupełniać ubytki.
Zaniedbywanie luk po usunięciu zęba może prowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych. Najczęstsze problemy to między innymi: wady zgryzu, ubytki kostne, przechylanie i przemieszczanie się zębów, bóle głowy a nawet kręgosłupa! Nawet pojedynczy ubytek może spowodować m. in. zauważalne zmiany w obrębie szczęki. Za zmianami, które wpływają bezpośrednio na wygląd czyli m.in. zmiany w obrębie twarzy, idą odczuwalne konsekwencje zdrowotne: bóle głowy i kręgosłupa, problemy ze stawami, ubytki kostne, wady wymowy. Zęby stają się podatne na nacisk, przez co mogą zacząć się ruszać a nawet stopniowo wypadać. Dlatego warto dbać o to, by jak najszybciej uzupełniać ubytki. Nie wolno nam także zapominać o regularnych wizytach kontrolnych u specjalisty.
Proteza czy implant?
Współczesna stomatologia prezentuje bardzo wysoki poziom. Dzisiejsze protezy ruchome bardzo różnią się od tych sprzed kilku dziesięcioleci pod względem komfortu noszenia jak i estetyki wykonania. Do największych mocnych stron protez tradycyjnych można zaliczyć przede wszystkim łatwy dostęp i nieduży wydatek w porównaniu z implantami. Osoby zdecydowane na protezę ruchomą, powinny zwrócić szczególną uwagę na dobór spożywanych posiłków oraz specjalne produkty do mocowania protezy. Należy także szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. Ważne jest stosowanie specjalistycznych preparatów do czyszczenia protez. Osoby decydujące się na protezę ruchomą muszą się przygotować także na to, że umocowanie protezy na podniebieniu może częściowo zakłócać odczuwanie smaków. Protezę tradycyjną należy wymieniać raz na pięć lat. Dotyczy to także nieco bardziej zaawansowanej metody stałych mostów protetycznych. Mosty protetyczne to nieruchoma proteza umieszczana na pozostałych zębach.
Ile kosztuje proteza tradycyjna?
Spektrum cen jest szerokie. Wydatek zależy od tego, z czego ma być wykonana nasza proteza. Cena za protezę może wynosić od 150 zł do 2500 zł. Należy dodać, że w koszt utrzymania protezy musimy także wliczyć m. in. specjalne tabletki do czyszczenia , szczoteczkę do sztucznej szczęki, czy klej do protez. Kiedy głębiej przemyślimy sprawę cen utrzymania protezy, może się okazać, że generują koszty rzędu 7-8 tysięcy rocznie! Być może dlatego pacjenci coraz częściej wolą inwestować w implanty.
Jak zbudowany jest implant zębowy? To technologia, która pozwala odtworzyć każdy utracony ząb. Implant składa się ze śruby, która jest mocowana w kości wyrostka zębodołowego, łącznika implantu i korony, oraz części protetycznej mocowanej na implancie. Zabieg mocowania implantów jest nieskomplikowany i nie wymaga pobytu w szpitalu. Podczas wszczepiania implantów stosuje się jedynie znieczulenie miejscowe. W zależności od ilości wstawianych implantów zabieg może potrwać od 20-60 min. Statystyki prowadzone od lat pokazują, że 97% zabiegów kończy się sukcesem a klienci są zadowoleni.Oprócz małej inwazyjności zabiegu, niewątpliwą zaletą implantów jest ich trwałość. Założony podczas zabiegu implant może nam służyć do końca życia- nie wymaga on regularnej wymiany jak protezy tradycyjne.
Bardzo ważną cechą implantów jest to, że nie wpływają one negatywnie na zęby w sąsiedztwie. Protezy tradycyjne mogą doprowadzić do odleżyn jamy ustnej oraz zaniku kości wyrostka zębodołowego. W przypadku implantów zagrożenie podobnymi dolegliwościami jest znikome. Wykonanie implantów z materiałów bio-kompatybilnych niesie za sobą kolejne zalety. Dzięki nim, organizm bardzo łatwo integruje wszczepy. Wszczepianie korzenia implantu w kość wyrostka zębodołowego często owocuje wrośnięciem w kość, dzięki czemu zapobiegamy zanikom kostnym w miejscu ubytku.
Jakie rodzaje implantów mamy do wyboru?
Wspominaliśmy już o tym, że implant składa się z trzech części:
Długowieczność implantu leży często u podstaw jego wykonania- stosuje się najlepsze materiały, dzięki czemu wprawiane zęby służą nam często do końca życia. Najczęściej używane zestawienia materiałów przy produkcji implantów to: do produkcji śrub najczęściej stosowany jest tytan. Korony osadza się jednak zarówno na metalach zwykłych jak i na metalach szlachetnych. W zależności od preferencji klienta może to być zarówno tytan jak i złoto. Korony najczęściej wykonane są tylko z ceramiki, a zęby przednie są w całości pełnoceramiczne. To, jakie materiały wybierzemy, determinuje ostateczny koszt implantów. Koszty implantów zębowych są dużo wyższe: cena za jeden implant to od ok. 2,5-3 tys. Cena jest częstym czynnikiem odstraszającym pacjentów.
Protezy czy implanty- za i przeciw
Dla pacjentów główną rolę przy wyborze protezy odgrywa cena. Najtańsze są protezy ruchome. Niestety wymagają one dodatkowych wydatków związanych ze specjalistycznymi płynami czyszczącymi itp.. Nadprogramowe wydatki przynosi także wymóg regularnej wymiany protezy. Natomiast implanty, chociaż wymagają zapłaty dużej kwoty jednorazowo, wstawiane są raz na całe życie. Nie musimy jednak stale dokładać do ich utrzymania, i doskonale integrują się z pozostałymi zębami.
Należy pamiętać o tym, że nieuzupełnianie ubytków ma poważne skutki dla twojego zdrowia i wyglądu. Wachlarz możliwości przy wyborze protezy jest szeroki. Warto więc zastanowić się nad tym, co jest najlepsze dla Twojego zdrowia.