Naświetlanie lampą – najlepszy pomysł na wybielanie
21 września, 2020
Firma sprzątająca
28 września, 2020

Turystyczny termos – jaki najlepszy oraz jak go znaleźć?

Turystyczny termos – który najlepszy oraz czym kierować się przy jego wyborze?

Decydując się na podróż powinniśmy zatroszczyć się o dobre przyszykowanie. Zwłaszcza jeżeli jedziemy w góry albo planujemy czasochłonne zwiedzanie, warto pomyśleć nie tylko o zabraniu wody czy prowiantu, ale także spakowaniu ciepłego lub zimnego napoju. Wiele osób ceni sobie wycieczki z termosami turystycznymi, które przez dużą ilość czasu zachowują chłód lub ciepło herbaty, kawy albo innego napoju. Jakie turystyczne termosy są uznawane za najlepsze oraz z jakiego powodu? Zwykle szczególnie interesującym nas parametrem jest długość zatrzymywania ciepła lub zimna, chociaż równie ważna jest wytrzymałość oraz szczelność. Pośród szczególnie zananych turystycznych termosów znajdują się termosy firm Stanley, Thermos i Esbit, z uwagi na to warto się im przyjrzeć.

Który termos turystyczny wybrać?

Kupując termos turystyczny nalepiej spojrzeć na kilka szczególnych kryteriów, które mówią, czy dany produkt będzie dobry w konkretnych warunkach, czy nie. Istotna jest tu wygoda, budowa oraz materiały, z których termos jest wykonany. Im bardziej zależy nam na dobrym wykonaniu, tym powinniśmy nabyć termosu wykonanego z dobrej jakości tworzyw, które nie mają niebezpiecznych substancji oraz dodatnio wpływają na sprawne działanie termosu.

Najlepiej również pomyśleć o tym, aby termos posiadał powłokę zewnętrzną, dzięki której mamy przekonanie, że termos nie wysunie się nam z dłoni także w rękawiczkach. Oceniając po tym, jak długie planujemy wędrówki, powinniśmy dostosować obszerność danego termosu. Zwykle turystyczne termosy sprzedawane są w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im mniejsza wyprawa tym mniej pojemny termos wystarczy. Na długie wycieczki powinno się zaopatrzyć się w większy termos.

Najistotniejszym parametrem, którym powinniśmy się zainteresować, chcąc ocenić, jaki termos turystyczny wybrać jest rzecz jasna czas utrzymywania ciepła lub chłodu. W tej kwestii znaczący jest nie tylko czas utrzymania ciepła bądź zimna, bo w przypadku najlepszych termosów może to być nawet pełna doba, ale również zakres temperatur. Żaden termos nie zachowa przez długi czas tę samą temperaturę. Warto też dodać, że im bardziej zapełniony termos, tym dłużej będzie on spełniał swoją funkcję. Aby jednak termos turystyczny stał się dobry, musi posiadać dobry korek. To od niego zależy trwałość termosu. Zwykle korki są zakręcane albo mają automatyczny przycisk. Jeżeli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie zachowa temperatury.

Najbardziej popularne turystyczne termosy

Na rynku możemy znaleźć sporo turystycznych termosów, chociaż szczególnie znane oraz polecane pochodzą od trzech producentów, od lat projektujących zarówno termosy na żywność oraz termosy do napojów, a także termiczne kubki (one mniej sprawdzają podczas długich wycieczek oraz charakteryzują się niższą pojemnością) dobrej jakości. Bardzo znane turystyczne termosy należą do firm: Stanley, Thermos i Esbit. Są one mocno cenione wśród wielu wielbicieli wycieczek i podróży. Czym wyróżniają się ich turystyczne termosy?

Turystyczne termosy firmy Stanley

Termosy producenta Stanley mają prawie wiekową tradycję produkcji. Produkowane od prawie 100 lat termosy ze stalowym wkładem są mocno wytrzymałe oraz przez lata sprawdzały się w największych wyprawach. Według producenta są tak niezawodne, że mogą służyć przez wiele lat w najtrudniejszych warunkach, polegając na swoich właściwościach termoizolacyjnych. Jak już wiemy, umiejętność zatrzymania zimna lub ciepła zależy od wielkości i napełnienia termosu oraz jego struktury. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W zależności od modeli turystyczne termosy Stanley do napojów lub posiłków utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 12h w małych termosach do 20-24h w średnich, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać izolacja termiczna w przypadku turystycznych termosów Stanley jest bardzo rozwinięta. Należy jednak wiedzieć, że żadnym termosie temperatura nie jest stała i z biegiem przemijających godzin będzie stawała się nieco niższa/wyższa.

Turystyczne termosy firmy Thermos

Inną równie znaną oraz szczególnie zalecaną firmą produkującą turystyczne termosy oraz termiczne kubki jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród tworzących termosy od lat, z porządnych surowców i materiałów. Co więcej Thermos tworzy produkty w swoich fabrykach, bez pomocy innych firm.

Produkty marki Thermos zatrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy firmy Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat zdobywa sukcesy na rynku, w tworzeniu swoich termosów obiadowych oraz termosów na picie. Ich szeroka oferta kubków i termosów zachęca pasjonatów podróży, a doskonałe parametry zatrzymywania zimna lub ciepła, dobra cena i jakość, przekonują, aby co najmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit zatrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, utrzymanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach mniej więcej 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Zapamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie należy czyścić w zmywarce. Producenci niektórych termosów mówią, że w zmywarce można czyścić tylko korek, chociaż nie dotyczy to wszystkich modeli. Zwykle termosów umieszczamy w zmywarce, ponieważ mocne detergenty oraz wpływ wysokiej temperatury podczas czyszczenia, może ujemnie wpłynąć na ich właściwość do zatrzymywania temperatury.

termos stanley zielony

Komentarze są wyłączone.