Fundacja Arkadia zatrudnianie osób niepełnosprawnych praca dla niepełnosprawnych
Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej
27 stycznia, 2017
Usługi dietetyka mobilnego Dieta Grudziądz Zdrowe odchudzanie dla osób przewlekle chorych
Usługi mobilnego gabinetu dietetycznego
1 lutego, 2017

Pojazdy uprzywilejowane przepisy

Kurs na kierowcę pojazdu uprzywilejowanego Szkolenia dla konwojentów Kursy dla kierowców ochrony

Kurs na kierowcę pojazdu uprzywilejowanego Szkolenia dla konwojentów Kursy dla kierowców ochrony

Po czym rozpoznać pojazd uprzywilejowany?

Większość z nas niewątpliwie natknął się taki samochód na swojej drodze. Absolutnie nie chodzi tutaj o przewoźników powszechnych aut osobowych, którzy naruszają przepisy prawa drogowego. Pojazdami uprzywilejowanymi są jakiekolwiek środki transportu, których zadaniem jest ochranianie naszego zdrowia, życia lub dobytku, a także zapewnienie bezpieczeństwa w kraju. Osoby siedzące za kierownicą takich pojazdów mają wymóg komunikowania pozostałym współuczestnikom ruchu samochodowego, iż praktycznie w ogóle nie będą przystosowywali się do tradycyjnych nakazów. W szczególności kolorami migocących świateł i hałasami o niestabilnym tonie. Innymi słowy: inni przewoźnicy, przechodnie, i rowerzyści muszą wiedzieć, iż spieszy ambulans czy strażacy. Do środków transportu, jakie posiadają szczególne przywileje, zaliczamy, m.in.: pojazdy zawodowej straży pożarnej, karetki reanimacyjne, pojazdy straży miejskiej, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Inspekcji Transportu Drogowego, jednostek kontroli skarbowej, inne pojazdy mające zezwolenie ministra. Do szczególnych pojazdów uprzywilejowanych przynależą auta dostarczające wartości walutowe, mianowicie tzw. bankowozy. Dodatkowo – pojazdy agencji ochroniarskich, przedsiębiorstw kurierskich, firm pocztowych oraz inne pojazdy przenoszące niebezpieczne ładunki o niesamowicie dużej wartości.

W jaki sposób? zdobyć upoważnienie do kierowania pojazdem straży miejskiej lub pojazdem wiozącym towary niebezpieczne?

Istnieje kilka globalnych instrukcji, jakimi należy się kierować podczas zdobywania prawa do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi, m.in. trzeba mieć ukończone 21 lat, mieć prawo jazdy właściwej kategorii, orzeczenie od specjalisty w zakresie medycyny pracy oraz psychologa o tym, że nie ma żadnych zastrzeżeń zdrowotnych do panowania owym samochodu. Na dodatek bezwzględnie powinniśmy ukończyć kurs w ośrodku udoskonalania sposobu jazdy oraz zdać pozytywnie sprawdzian. Obejmuje on dwie zasadnicze części – teoretyczną i praktyczną. Kurs na kierowcę pojazdu uprzywilejowanego ma za zadanie wytrenowanie kierowcy odpowiedniego działania w specyficznych oraz niekorzystnych sytuacjach na drodze. Wspaniałym przykładem jest wykazywanie „granic mocy” auta, czyli możliwości po przejściu której traci się nad nim panowanie. Program szkolenia musi zawierać prowadzenie, np. karetką na terenie manewrowym, płycie antypoślizgowej i torze treningowym. Ogólne uzyskane kompetencje i zasób wiedzy są badane podczas sprawdzianu praktycznego. W modelach środków transportu przekazujących wartości majątkowe obowiązują bliźniacze wskazówki.

Który kurs wybrać?

Ogólnie w ośrodkach udoskonalania sposobu jazdy można podejść do dwóch odmiennych szkoleń – podstawowego i uzupełniającego. Pierwszy muszą realizować osoby, jakie zamierzają zyskać wiedzę o normach techniki jazdy w sytuacjach nadzwyczajnych, o regulaminach ruchu drogowego, popularnych oraz nietypowych okolicznościach na jezdni i z psychologii przejazdu. Więc – chcą zdobyć upoważnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi albo transportującymi wartości płatnicze. Natomiast kurs uzupełniający oznacza rozbudowanie posiadanych upoważnień o nowe kategorie. Przykładowo ktoś posiada prawo jazdy klasy B1 oraz pragnie posiadać oprócz tego pozwolenia do kierowania środkami transportu grupy C1 lub D1. Mówiąc w sposób ogólny, szkolenie realizuje się osobno dla kategorii: 1) A1, A2 i A, 2) B1, B, B+E, 3)C1, C1+E, C, C+E, 4)D1, D1+E, D, D+E. Kurs podstawowy dla kategorii 1) obejmuje 6 godzin lekcji teoretycznych i 18 godzin ćwiczeń praktycznych, natomiast dla pozostałych grup 2), 3) i 4) trening zawiera 6 godzin wykładów teoretycznych i 8 godzin zajęć praktycznych. Zajęcia uzupełniające dla kategorii 1) to 3 godziny lekcji teoretycznych i 8 godzin praktycznych, zaś dla następnych kategorii w sytuacji poszerzenia o kategorie A1, A2 i A to 3 godziny zajęć teoretycznych oraz 18 godzin praktycznych.

Jaki kurs dla kierowcy konwojenta?

Pojazdy przewożące wartości pieniężne to unikatowy typ samochodów. Nierzadko określa się je jako „bankowozy”, bowiem dostarczają finanse do ajencji, bankomatów lub najrozmaitszych miejsc, w jakich są one nieodzowne. Jeśli ktoś chce prowadzić pojazd transportujący fundusze musi obligatoryjnie odbyć szkolenie. Kurs na kierowcę konwojenta składa się z paru istotnych części. Na początku są warsztaty teoretyczne, na jakich można dowiedzieć się niemało o kodeksach drogowych, podstawach wypadków oraz o technikach prowadzenia bankowozów. Jednocześnie każdy kursant musi zdobyć wiedzę z zakresu psychologii prowadzenia bankowozu. Powinien nauczyć się np. odpowiedniego postępowania w sytuacjach skrajnych. Z kolei zajęcia praktyczne mieszczą w sobie różnorakiego rodzaju wieloaspektowe manewry na jezdni, np. niesymetryczny slalom, najazd na bariery, awaryjne zwalnianie pod barykadą czy ćwiczenie ataków.

Jeśli zależy nam na tym, by nabyć uprawnienia na auta transportujące wartości płatnicze, musimy mieć skończone 21 lat i posiadać prawo jazdy dobrej kategorii (uzyskane wcześniej). Oczywiście musimy jeszcze iść do specjalisty medycyny pracy i psychologa po zaświadczenie o tym, że nie ma zastrzeżeń zdrowotnych do prowadzenia niniejszego wariantu samochodów. Ośrodki poprawiania metody jazdy udostępniają studentom kompletne wskazówki na temat tego, jak dostać wszelkie niezbędne formularze. Osoby zaintrygowane wspomnianym kursem mogą zajrzeć w ten link – Kurs na pojazdy przewożące wartości pieniężne

Komentarze są wyłączone.