Implanty zębów - czy warto je mieć? Stomatolog dentysta implantolog
Implant dentystyczny – czy warto?
21 czerwca, 2022
kartoniarki - rodzaje kartoniarek - maszyny pakujące
Kartoniarki start stopowe i kontynuacyjne
4 sierpnia, 2022

Zabiegi dentystyczne – wstawienie mostu protetycznego

MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna

Brak zęba łączy się z potrzebą jego zastąpienia, by nie doszło do kolejnych problemów. Oboczne zęby oraz zęby naprzeciw potrzebują podparcia, inaczej one także mogą się poruszać,  a nawet wypadać. Z tej przyczyny lepiej szybko uzupełnić brak. Pośród często używanych w stomatologii uzupełnień, są mosty protetyczne. Żeby móc zastosować most protetyczny, obok przerwy muszą nadal mieścić się zęby, jakie staną się oparciem dla filarów mostu. Taki typ wypełnienia może więc zostać używany jeżeli luka znajduje się między zębami sąsiednimi. Wielkim plusem tego rozwiązania jest to, że da się tak zastąpić do trzech zębów obok siebie na raz. Mosty protetyczne są aplikowane na stałe, dlatego są zdecydowanie bardziej komfortowe w przeciwieństwie do ruchomych protez. Chociaż duża część pacjentów boi się drobinek pokarmów przenikających pod most, dentyści zapewniają – nie trzeba się martwić, ponieważ dobrze dobrany most do tego nie dopuszcza i pokarm nie przedostaje się do środka. Warto rozważyć aplikację mostu protetycznego, ponieważ jest to komfortowe i estetyczne uzupełnienie.

Jakie są rodzaje mostów protetycznych

Most protetyczny cechuje się bardzo prostą budową. Skonstruowany jest z 2 filarów, jakie umieszcza się na graniczących z luką zębach oraz z przęsła, które zastępuje utracony ząb. Wyróżniamy 2 rodzaje mostów protetycznych. Taki najbardziej znany aplikuje się na przygotowane sąsiednie zęby, ewentualnie zdarza się również tak, że filarami stają się implanty dentystyczne. Taki rodzaj mostu jest szczególnie trwały i stosowany w większości gabinetów stomatologicznych. Są także miejsca, gdzie koronę zastępującą usunięty ząb przykleja się do pobliskich zębów pacjenta. Taka metoda jest rzadziej stosowana, ponieważ nie jest tak trwała i da się nią zastąpić zaledwie jeden ząb.

Zazwyczaj mosty protetyczne od dentysty przygotowywane są z kilku odrębnych materiałów. Wysoko estetyczne są pełnoceramiczne mosty, gdzie zarówno most jak i jego podbudowa są wykonane z cyrkonu. Równie często stosowane są porcelanowe mosty na metalowej podbudowie – z reguły ze stali, a czasami na życzenie pacjenta ze złota. Nie tak trwałe i mniej estetyczne są wykonane z kompozytu (materiału, z jakiego wykonywane są białe plomby stomatologiczne) na podbudowie z włókna szklanego.

Most protetyczny – wskazania

Przygotowanie mostu protetycznego wskazanie jest szczególnie tym pacjentom, którzy chcą na stałe wypełnić przerwę po utracie zęba albo zębów, jednak nie chcą decydować się na droższe implanty zębów. Mosty protetyczne w zupełności wystarczają, by usunąć stworzoną lukę i zatrzymać narastające przesuwanie się zębów sąsiednich oraz wstrzymać utratę kości w przestrzeni braku zęba. Zanik kości to istotna sprawa, ponieważ rzutuje nie tylko na zdrowie jamy ustnej, ale również prezencję twarzy, jaka może z tego powodu wyglądać starzej. Uzupełnienie luki po zębie w gabinecie stomatologicznym działa w ten sposób, że odzyskujemy odpowiedni podział sił w ciągu żucia oraz prawidłowe funkcje i budowę zgryzu. Tą techniką unikamy też ryzyko tworzenia się chorób przyzębia i dziąseł z uwagi na gromadzące się w luce resztki pokarmu. Kluczowym dla pacjentów zaleceniem do wykonania mostu protetycznego jest odzyskanie piękna uśmiechu. Wymóg, jaki powinno się spełnić, by stomatolog mógł wstawić most protetyczny jest odpowiednia ilość filarów do oparcia mostu. Filary należy mieć zdrowe, by obciążenie nie doprowadziło do ich wczesnego zniszczenia.

Etapy wykonania mostu protetycznego?

Pierwszym elementem każdego leczenia dentystycznego jest diagnoza i badania, jakie pomogą stomatologowi ocenić, czy zastosowanie mostu protetycznego jest możliwe, biorąc pod uwagę stan jamy ustnej pacjenta. Jeżeli stomatolog nie zauważy żadnych przeszkód, będzie mógł przejść do pracy. Gdy zgodnie z planem filarami mostu protetycznego mają zostać sąsiadujące zęby pacjenta, należy je przyszykować. Według tego stomatolog musi je oszlifować, by następnie możliwe było idealne dopasowanie mostu. Pomimo niepokoju wielu osób szlifowanie zębów nie boli, ponieważ odbywa się w obrębie szkliwa. Zabieg ten nie narusza struktury zębów, a wykonujący go stomatolog zawsze wie, ile części zęba może poddać szlifowaniu. Zabieg szlifowania nie będzie konieczny przy zakładaniu mostu na implantach. Kiedy zęby zostaną już gotowe, następnym krokiem zakładania protetycznego mostu jest zebranie potrzebnych wycisków. Na ich bazie, stomatolog protetyk stworzy idealnie dobrany most. W czasie, gdy protetyk tworzy dopasowany most protetyczny, stomatolog aplikuje most tymczasowy, jakiego zadaniem jest ochrona oszlifowanych zębów. Kiedy ostatecznie most będzie już gotowy, stomatolog dopasowuje go do kształtu jamy ustnej, po czym mocuje na stałe.

Mosty protetyczne – zalety zastosowania

Wielkimi zaletami mostów protetycznych jest ich wytrzymałość i duża estetyka. Za ich sprawą możemy zastąpić parę zębów jednocześnie i przywracamy wszystkie funkcje żucia. Uzupełnienie zęba mostem protetycznym oddaje piękno uśmiechu oraz komfort.

Komentarze są wyłączone.