Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis
Klimatyzacje do biura – Montaż Toruń
29 sierpnia, 2020
Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Stomatologia estetyczna – nowoczesne zabiegi
29 sierpnia, 2020

RTG w gabinecie dentystycznym

RTG u dentysty służy głównie szczegółowej diagnozie . Dentyści przeprowadzają badania RTG, aby mogli zdobyć potrzebne dane na temat umiejscowienia i zdrowia zębów w jamie ustnej. Z reguły dzięki temu następuje uwidocznienie problemów, niewidocznych, podczas rutynowego przeglądu na wizycie kontrolnej.

Radiologia u dentysty to RTG zębów. Z reguły te prześwietlenia dzielą się na dwa rodzaje – wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, nazywane jest także zdjęciem punktowym obejmuje obraz 2 lub 3 zębów. Plusem zdjęcia punktowego jest to, że szczegółowo ukazuje poszczególne zęby, co ułatwia stomatologowi diagnozę. Tymczasem RTG zębów zewnątrzustne uwidacznia cały komplet zębów. Wliczające się do tej grupy zdjęcie pantomograficzne pokazuje ułożenie zębów względem siebie oraz względem szczęki i zdjęcie cefalometryczne, boczne, jakie daje obraz tkanek miękkich, zatoki przynosowej oraz podniebienia twardego.

Wskazania do badań radiologicznych w stomatologii

RTG zębów u stomatologa wykonuje się dla różnych specjalizacji w stomatologii. Zazwyczaj, specjalistycznego użycia RTG, dentysta potrzebuje w implantologii, chirurgii stomatologicznej, protetyce, ortodoncji i w leczeniu kanałowym (endodoncja).

RTG zębów przynosi efekty diagnozowaniu chorób dziąseł, zębów, okołowierzchołkowych tkanek, stanów zapalnych, zmian w obrębie kości – w tym martwica, zwapnienia, torbiele – oraz zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia radiologiczne uznaje się również jako stały element przed leczeniem oraz zabiegami, które oczekują wcześniejszego ustalenia położenia zębów. Za pomocą tego dentysta ortodonta diagnozuje potrzebę noszenia aparatu na zęby, a protetyk ocenia, jak wielką przerwę powstałą po utraceniu zębów lub zęba, trzeba uzupełnić.

Jeśli pacjent uległ nieszczęśliwemu wypadkowi i doznał urazu zębów lub szczęki, dentysta też wysyła go na przeprowadzenie radiologicznych badań. Rentgen zębów ukazuje  ewentualne błędy czy powikłania – np. pokaże narzędzie, jeżeli ugrzęzło ono w kanale zęba, a do tego jest przydatnym elementem diagnostyki raka.

Zazwyczaj dentysta zleca powtórzenie badań radiologicznych po zakończeniu leczenia, żeby ocenić jego skuteczność.

Jak wygląda wykonanie RTG zębów u dentysty?

Współcześnie przeważnie w gabinetach dentystycznych przeprowadza się zdjęcia RTG na miejscu od ręki w trakcie wizyty. To ogromne ułatwienie dla pacjentów, dlatego że mogą uniknąć rejestrowania się na następną wizytę, czy specjalnie szukać pracowni RTG. Pomimo obaw pacjentów wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zębów nie boli i nie wymusza od pacjenta wyjątkowych przygotowań. Nic nie stoi na przeszkodzie, by normalnie zjeść śniadanie, napić się i przyjąć swoje leki.

Jedynym przygotowaniem przed prześwietleniem RTG zębów jest zdjęcie wszelkich przedmiotów z metalu z obszaru szyi i twarzy. Dlatego na RTG u dentysty trzeba przyjść bez spinek oraz biżuterii, a moment przed badaniem trzeba ściągnąć okulary, protezy oraz aparaty słuchowe.

Samo zrobienie zdjęcia RTG zębów u stomatologa zajmuje zaledwie kilka sekund, zwłaszcza, że przy rozwoju technologii, zazwyczaj jest to już zdjęcie w formie cyfrowej. Warto dodać, że dentysta, wykonujący RTG rozmawia z pacjentem oraz informuje go o poszczególnych etapach badania.

Zdjęcia RTG budzą obawy, pod względem promieniowania. Jak powszechnie wiadomo, promieniowanie X, ma negatywne skutki, natomiast nie trzeba się martwić, dlatego że w trakcie robienia prześwietlenia RTG zębów u dentysty, nie jest to groźne dla zdrowia. Ciało pochłania znikomą dawkę, a do tego każdy pacjent ubiera ochronny fartuch. Nie powinno się jednak zapisywać się na RTG zbyt często, maksymalne co pół roku, z tego względu należy nie zapominać, kiedy miało się je ostatnim razem. Prześwietleń RTG powinny omijać ciężarne kobiety, bez różnicy, czy mają je mieć wykonane dla dentysty czy innego specjalisty. Jeśli to nie jest niezbędne lepiej, aby ciężarna zrezygnowała z badania.

Plusy radiologii cyfrowej w stomatologii.

Z racji tego, że RTG zębów można zrobić w gabinecie dentystycznym w formie cyfrowej, dobrze wspomnieć zalety tego rozwiązania. Wcześniej rolę nośnika RTG miała klisza, która zazwyczaj zajmowała znaczną ilość miejsca i mogła łatwo ulec uszkodzeniu czy nawet zniszczeniu.

W przypadku stomatologicznego rentgena w formie cyfrowej nie trzeba się o to martwić, dlatego że pliki można bezpiecznie zachować w pamięci komputera. To dodatkowa zaleta, ponieważ pozwala ona na przesłanie prześwietlenia radiologicznego w wybrane miejsce, bez potrzeby dźwigania całkowitej dokumentacji badań radiologicznych. Dentysta może spojrzeć na nie i swobodnie powiększać obraz. W takiej formie RTG jest znacznie wytrzymalsze, ponieważ ciężko je zniszczyć.

Warto zauważyć, że metoda radiologii cyfrowej umożliwia rezygnację z wytwarzania odpadów, które powstają na skutek korzystania klisz rentgenowskich.

To badanie jest szczegółowe i świetnie sprawdza się w diagnozie stomatologicznej.

Dentysta Toruń

Komentarze są wyłączone.