Chirurgia stomatologiczna w stomatologii estetycznej
29 stycznia, 2021
Serwis klimatyzacji Toruń
29 stycznia, 2021

Implant stomatologiczny – kiedy warto?

Implanty stomatologiczne wypełniają braki w momencie utraty zębów oraz są jednym ze znanych oraz niezwykle wytrzymałych wypełnień protetycznych. Po odpowiednio przeprowadzonym leczeniu korzeń implantu dentystycznego zrasta się z kością, a oparta na nim korona przypomina naturalne zęby.

Z uwagi na zastosowanie implantów da się wypełniać nie tylko pojedyncze braki, ale nawet pełen komplet zębów. Implanty stomatologiczne są też solidnym podparciem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień.

Jedną z bazowych zalet implantów zębów jest ich solidność. Zdaniem stomatologów dobrze umieszczony implant może spełniać swoją rolę nawet całe życie. Zaakceptowane przez tkankę kostną, pomimo przepływu lat nie tracą swojej wartości, nie psują się oraz nie sprawiają kłopotów. Obok tego wykorzystanie implantów to duży komfort . Implanty zębowe nie przemieszczają się oraz nie dopuszczają do tego, żeby np. oparta na nich proteza zsuwała się nieodpowiednio.

https://implantytorun.pl/implantologia/

Kto może mieć implant dentystyczny?

Głównie implantów stomatologicznych nie aplikuje się u kobiet w ciąży ani u osób z problemami układu krzepnięcia krwi czy z daleko posuniętą osteoporozą. Przeciwwskazaniem jest także aktywny nowotwór i nieleczona cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci i osób do 16 roku życia, ze względu na nadal trwający proces rozwoju kości szczęki.

Wiele czynników nie wyklucza całkowicie możliwości użycia implantów dentystycznych, jednak muszą być one skonsultowane z dentystą. Są to np. osoby zmagające się z wadami serca,chorobami psychicznymi albo z chorobą Parkinsona. Rozmowy z dentystą wymagają także osoby, które od lat nałogowo palą papierosy.

Czy implant jest lepszy od protezy zębowej?

Implanty zębów proponują wiele możliwości naprawy piękna uśmiechu. Czasami bywa tak, że pacjent potrzebuje zastąpienia kilku zębów, a nawet pełnego łuku.

Stomatolog protetyk posiada parę rozwiązań, ale najczęściej wybieranymi sposobami są implanty albo użycie tradycyjnej całkowitej protezy. O ile te sposoby dobrze zakrywają bezzębie, mają swoje mocne i słabe strony. Zdarza się, że korzystanie z protezy może okazać się niedostępne ze względu na np. nieodpowiednie warunki anatomiczne jamy ustnej. Takie protezy nie są też wieczne. Raz na parę lat należy je wymienić, dlatego że z czasem przestają być dopasowane, jak były, gdy je kupiono.

Wszczepienie implantów dentystycznych z kolei zabiera sporo czasu ze względu na konieczność włożenia śruby implantu w kości żuchwy lub szczęki, ale za to implant może przetrwać również do końca życia. Wszczepiony implant przed założeniem korony, która będzie imitowała ząb, musi zrosnąć się z tkankami i kośćmi. Dopiero wtedy można kontynuować leczenie protetyczne.

Czy wszczepienie implantu zęba jest lepsze od leczenia kanałowego?

Głównym przeznaczeniem leczenia kanałowego jest kuracja zainfekowanej miazgi zęba. Ten typ leczenia oceniany jest jako jeden z najtrudniejszych zadań lekarza endodonty wykonującego leczenie kanałowe, jednak większość zabiegów przynosi pożądane skutki. Leczenie kanałowe jest sposobem na uratowanie naturalnego zęba. Dzięki wysokiej efektywności tego zabiegu, obecnie możliwe jest uratowanie zębów, jakie jeszcze parę lat temu musiały być po prostu wyrywane.

Natomiast implanty stomatologiczne uzupełniają naturalne zęby, a obok tego nie psują się, gdy pacjent właściwie dba o higienę zębów, implanty stomatologiczne służą dożywotnio. W związku z tym nie trzeba martwić się dolegliwościami i bólem, a ekastrakcja całkiem zniszczonego zęba oraz zastąpienie go implantem , jest z reguły rozwiązaniem znacznie lepszym.

Czego przestrzegać po zabiegu wszczepienia implantu ?

Na początku trzeba nie jeść gorących potraw i przejść na dietę półpłynną. Nie powinno się używać strefy jamy ustnej. Zdaniem stomatologów niedobre jest także dotykanie placami i językiem operowanego miejsca, żeby uniknąć ryzyka podrażnień lub zakażenia. Powinno się rzucić palenie, dlatego że zatrzymują proces zrastania się tkanek. Obok tego na czas  mniej więcej miesiąca nie powinno się wykonywać wysiłku fizycznego.

Niezwykle istotne w tym przypadku jest wypełnianie zaleceń dentysty. Obowiązkowe jest pilnowanie wizyt kontrolnych oraz zgłaszanie się do dentysty, kiedy tylko zauważy się niepokojące objawy.

Pobieranie antybiotyków oraz leków przeciwbólowych powinno odbywać się tylko zgodnie z zaleceniami dentysty. Samodzielne zwiększanie dawek bez zgody dentysty może stać się niebezpieczne dla zdrowia. Dobrze także płukać jamę ustną stworzonymi w tym celu płukankami. Mają one zastosowanie łagodzące, odkażające i przeciwbakteryjne.

Jak pielęgnować implant dentystyczny?

O implanty najlepiej troszczyć się dokładnie tak jak o naturalne zęby. Podstawą jest systematyczne szczotkowanie chociaż dwukrotnie na dzień, na początku unikając miejsca zabiegu, a zęby szorować miękką szczoteczką.

Pomimo tego, że implanty nie niszczą się od próchnicy ani korozji, trzeba troszczyć się o nie z tak samo szczególną uwagą. Bez mycia zębów po posiłkach resztki pokarmów zaczną osadzać się przy linni dziąseł. To może prowadzi do postępującego osuwania się dziąseł. W takiej sytuacji zwykle uwidacznia się  tytanowy korzeń implantu zęba, w ten sposób tracąc dobry wygląd. Ponadto warto przynajmniej 2 razy w roku odwiedzić gabinet stomatologiczny na wizytę kontrolną.

 

Komentarze są wyłączone.