nalewarki maszyny rozlewnicze i ich rodzaje
Nalewarki i ich rodzaje w przemyśle
7 grudnia, 2022
Po czym poznać dobrą księgową?
Czym wyróżnia się dobra księgowa
9 grudnia, 2022

Jak założyć działalność gospodarczą oraz dlaczego warto wybrać usługi biura rachunkowego

Jak założyć firmę i dlaczego warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym

Utworzenie firmy to wymagające  wyzwanie, ponieważ już na początku trzeba wiedzieć, w jakich obszarach firma będzie działała. Dlatego wielu rozpoczynających przedsiębiorców zgłasza się w tym celu po wsparcie profesjonalnej księgowej. Opłaca się postawić ten krok, ponieważ w biurach rachunkowych pracują profesjonaliści, którzy swobodnie poruszają się po nowych ustawach i niezbędnych dokumentach. Z uwagi na to nawiązanie współpracy, szczególnie długotrwałej może dać firmie wiele korzyści.

Najważniejszymi pytaniami, jakie musi zadać sobie osoba planująca założyć działalność są pytania o charakterystykę i zakres działania. Każdy kto prowadzi działalność musi wiedzieć, jakie ma zamiar świadczyć usługi lub jakie sprzedawać towary. Powinno się odgórnie ustalić liczbę współwłaścicieli, pracowników oraz tym samym uzależnioną od tego formę gospodarczej działalności. Już na początku najlepiej określić formę opodatkowania, a także dowiedzieć się, czy wybrany obszar funkcjonowania działalności ma obowiązek wstąpienia do VAT-u. W trakcie zakładania firmy biuro rachunkowe chętnie odpowie na wszystkie ważne pytania, a obok tego pomoże złożyć wniosek do CEIDG niezbędny do tego, aby zacząć firmę.

Co warto przygotować zanim założysz firmę

Głównym obszarem, który należy przygotować to charakter przedsiębiorstwa. Zakładając firmę przedsiębiorca powinien mieć ciekawy pomysł na swoją firmę. Sporo osób w tym pierwszym kroku opracowuje biznesplan i w oparciu o niego ocenia, czym będzie trudniła się firma, jakie usługi znajdą się w ofercie i kim będzie klient, jak będzie się rozliczać, jaką przyjmie formę działalności itp. Dodatkowo najlepiej już od razu postarać się o kwalifikowany podpis elektroniczny. Pewnie niejedna księgowa poleci nowemu przedsiębiorcy zdobycie kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo zaufanego profilu. To z tego powodu mienie takiego podpisu lub profilu pozwala na podpisywanie ważnych dokumentów, wniosków urzędowych oraz nawet kontraktów drogą elektroniczną, dzięki czemu oszczędza wiele godzin, ponieważ odsuwa konieczność udawania się do urzędów w różnych sprawach. Tak podpisany dokument można wysłać też drogą elektroniczną i posiada on taką samą wartość, co dokument podpisany ręcznie.

Wybór formy wniosku do CEIDG oraz jego odpowiednie wypełnienie

By prawidłowo rozpocząć działalność przedsiębiorca musi zgłosić ją do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) wypełniając specjalny wniosek. CEIDG to dostępny dla wszystkich zapis przedsiębiorstw funkcjonujących w Polsce. Wniosek wypełnia się w formie papierowej z ręcznym podpisem i trzeba go dostarczyć go do wskazanego urzędu albo w formie elektronicznej, a wtedy należy podpisać wniosek podpisem elektronicznym albo profilem zaufanym, a po tym wysłać do urzędu.

Księgowa w wybranym biurze rachunkowym z chęcią podpowie jak wypisać kolejne rubryki. Muszą one być wypełnione zgodnie z prawdą, bo za używanie fałszywych danych grozi odpowiedzialność karna, o czym przedsiębiorca też dowie się od księgowej. Jeżeli jednak okaże się, że niektóre informacje ulegną zmianie albo z jakiegoś względu będą inne, bez trudu można je zaktualizować. Używanie pomocy księgowej już od pierwszego dnia gwarantuje, że wniosek zostanie dobrze uzupełniony. Jeżeli będzie to początek owocnej współpracy z księgową, we wniosku znajduje się miejsce do zapisania numeru NIP i nazwy biura rachunkowego, jakie będzie obsługiwało działalność księgowo.

Sam wpis do CEIDG jest bezpłatny z tego względu nowi przedsiębiorcy powinni być wyczuleni na wyłudzenia wysyłane w wiadomości o potrzebie opłaty. Spora ilość biur rachunkowych rozlicza pomoc w składaniu wniosku do CEIDG, jako zwykłą usługę, ale jeżeli tak jest, przeważnie jest to minimalna opłata za wiedzę i pracę księgowej.

Kiedy osoba zakładająca firmę ma obowiązek rejestrować się do VAT

Przystąpienie do VAT nie jest obligatoryjne dla wszystkich, ale są takie obszary działalności , jakie są zobowiązane do przystąpienia do VAT-u. Dla przykładu podatek od towarów i usług zobowiązuje osoby fizyczne i prawne, organizacje nie posiadające osobowości prawnej, jednak prowadzące samodzielnie działalność , np. producenci, rolnicy lub usługodawcy. Zobowiązanie rejestracji dotyczy też osób prowadzących zawody doradcze, prawnicze, i działalności powiązanych ze ściąganiem długów. Kompletna lista jest publiczna. Rejestracja do VAT-u także nie jest wymagające. Wystarczy przesłać wniosek VAT-R, który należy wypełnić zanim przystąpimy do sprzedaży towarów lub usług. Tak samo w tej kwestii księgowa z wybranego biura rachunkowego może pomóc.

http://www.ksiegowosc-torun.com.pl/

Czy warto korzystać z usług biura rachunkowego

Żeby dobrze prowadzić działalność nie wystarczy dobrze wypełniać wnioski. Biuro rachunkowe zna wszystkie szczegóły rozliczania, aby klient uzyskał jak najwięcej korzyści i nie musiał przejmować się rozliczaniem bez odpowiedniej wiedzy. Powierzenie dokumentów księgowej będzie początkiem skrupulatnej współpracy i przygotowywaniu rozliczeń terminowo. Księgowa zna niezbędne prawa, a dzięki poprawnemu użyciu umiejętności i wiedzy, umożliwia osobie, która założyła firmę korzystanie z ulg i odliczeń. Kontakt z księgową również jest łatwy i opiera się na dobrej relacji. Szybki przepływ informacji tylko pokazuje, jak istotna jest współpraca między przedsiębiorcą a biurem rachunkowym. Należy zauważyć, że biuro rachunkowe, z którym właściciel rozpocznie działalność, będzie znać tę firmę od podstaw a dzięki temu będzie oferować wsparcie w odmiennych obszarach działania.

Komentarze są wyłączone.