Zwalczanie owadów - Zwalczanie pluskiew- Zwalczanie karaluchów - Zwalczanie korników - Zwalczanie insektów - Dezynsekcja - Fumigacja - Usuwanie pluskiew, karaluchów i korników
Metody zwalczania insektów
5 marca, 2017
Firma zwalczająca kuny Warszawa - Firma zwalczająca kuny Gdańsk - Zwalczanie kun Warszawa - Zwalczanie kun Gdańsk - Kuna domowa zwalczanie
Metody zwalczania kuny domowej
5 marca, 2017

Zwalczanie szkodników drewna

Zwalczanie korników Warszawa - Zwalczanie szkodników drewna - Szkodniki drewna - Jak pozbyć się korników - Usuwanie korników z drewna

Zwalczanie korników Warszawa - Zwalczanie szkodników drewna - Szkodniki drewna - Jak pozbyć się korników - Usuwanie korników z drewna

Szkodniki drewna takie jak korniki, mimo że stanowią podstawowy element łańcucha pokarmowego, znacząco negatywnie wpływają na jakość lasów. Przeważnie żerują na jednej powierzchni przez parę lat. Jest to rezultat cyklu rodnego insektów. Korniki znoszą jajka w drewnie. Larwy osiągając odpowiedni wiek, zaczynają odżywiać się materiałem, po czym zaczynają się rozmnażać. I tak dalej.

Dla ochrony drewnianych materiałów najważniejsza jest prewencja. Malowanie drewnianych konstrukcji właściwymi impregnatami to podstawa. Wtedy minimalizujemy możliwości na rozwój szkodników drewna w konkretnym surowcu. W momencie w którym odnotujemy obecność owadów w drewnie musimy podjąć odpowiednie postępowanie. Zwalczanie korników wymaga szczególnej analizy, czasu i użycia odpowiednich procedur. Niezbędna jest więc współpraca specjalistów w sferze likwidowania szkodników drewna. Na szczęście w naszym kraju jest kilka instytucji, które zasługują na wyróżnienie, m.in Corneco. Dyskutując z właścicielem tej fachowej marki dowiedzieliśmy się wielu fascynujących rzeczy dotyczących pasożytów drewna i procedur ich eliminowania. Dzisiaj chcemy Wam je przedstawić.

Jakie gatunki szkodników drewna możemy spotkać w Polsce?

Wszelkie szkodniki w drewnie mianowane są specjalistycznie ksylofagami. Z greki ksylon nazywa drewno, a phagein zżerać, zatem jasno jest skojarzyć znaczenie tego dość sporadycznie widzianego wyrażenia. Ksylofagi są to szkodniki w postaci dojrzałej, lub larwy które odżywiają się drewnem. Znaczenie ksylofagów w przyrodzie jest dwojakie. Z jednej strony niszczą one strukturę drzew, ale z drugiej wytwarzają terytorium dla świeżych drzew w lesie. Dobrze jest tu spostrzec, że korniki atakują słabe i wiekowe rośliny. Są zatem szkodnikami pochodnymi, ponieważ wykluczają z biosfery to co i tak ma w przyszłości wyginąć. Jednak ze względu na skalę ich działania powodują więcej niekorzyści niż pożytku. Zobaczmy teraz jakie szkodniki w drewnie mamy możliwość powszechnie napotkać w naszym kraju.

  • Spuszczel pospolity – długość ciała tego niedużego pasożyta wynosi 21 mm. Spuszczele systematycznie żywią się drewnem o miękkiej konstrukcji, czyli drewnem drzew iglastych. Wybierają ciepłe pomieszczenia, więc dość często możemy je odszukać na strychu lub na poddaszu drewnianych domów. Zostawiają za sobą okrągłe otworki.
  • Kołatek domowy – analogicznie jak spuszczel uwielbia drzewa iglaste, takie jak sosny, czy świerki. Długość ciała tego szkodnika mieści się w granicach od 2,5 do 4 mm. Ciężko go dostrzec gołym okiem. Pomimo niedużych rozmiarów jest w stanie wywołać olbrzymie spustoszenie. Kołatek pasożytuje głównie w terytoriach gdzie rozwija się grzybnia abrozyjnego grzyba.
  • Kornik drukarz – najpowszechniejszy ksylofag o długości ciała mierzącej od 1 do 9 mm. Uderza w chorowite drzewa. Ze względu na ilość konfrontacja z kornikiem jest niezwykle skomplikowana. Najczęściej żeruje on na określonej partii drzewa. Oblega również struktury budowlane. Jest on znany na całym globie.

Zwalczanie szkodników drewna

Najgorszym przeciwnikiem jest niewątpliwie kornik. Szybkość reprodukcji i liczebność sprawia, że likwidacja tego szkodnika nie przynależy do najbanalniejszych zadań. Jednak używanie konkretnych preparatów chemicznych i odpowiednich technologii upraszcza walkę z tym robakiem.

Sposoby zwalczania szkodników drewna są przeróżne. Od termicznych po chemiczne. Wdrażane są z uwagi na strukturę surowca, na typ pasożyta i efektywność działania. W dalszej części artykułu przedstawiamy Wam powszechnie wprowadzane metody usuwania pasożytów:

  • metoda mechaniczna – wdrażana jest w drewnianych strukturach budowlanych. Polega na obcięciu intensywnie skażonych części drewna. Metodę mechaniczną przeważnie łączy się z chemicznym eliminowaniem pasożytów. Zestawienie tych dwóch zabiegów całkowicie likwiduje szkodniki.
  • Metoda chemiczna – polega na zagazowaniu, spryskaniu, albo iniekcji ciśnieniowej budynku drewnianego zaawansowanymi środkami chemicznymi, zwanymi fumigantami. Jest to niezwykle zaawansowana metoda zwalczania szkodników drewna. Fumigacja wymaga okrycia budynku, lub danego pomieszczania specjalną folią.
  • Metoda termiczna – określana również jako dezynsekcja z wykorzystaniem fal mikrofalowych. Wykorzystywane w tej technice urządzenie przekazuje fale elektromagnetyczne, które pobudzają molekuły wody w drewnie. Drewno ociepla się do temperatury 56 stopni co prowadzi do śmierci pasożytów przebywających w elemencie drewnianym. Ta procedura jest najbezpieczniejsza dla ludzi i zwierząt i najsprawniejsza pod względem likwidowania insektów.

W trakcie dyskusji z reprezentantem przedsiębiorstwa Corneco dowiedzieliśmy się jak niezwykle kłopotliwe mogą być pasożyty w drewnie i jak możemy się przed nimi ochronić. Zgłębiliśmy sprawy Kontrahentów, których domy były w opłakanym stanie przed dezynsekcją, a po nie było śladu po zniszczeniach. Analizując te przykłady możemy Wam zakomunikować, że podstawową kwestią o jaką powinno się zadbać jest prawidłowa impregnacja drewna. Oferowane w branży środki efektywnie konserwują drewno nie tylko przed robakami, ale także przed szkodliwym działaniem słońca i wilgoci. Istnieje jeszcze kolejna sprawa – kontrola. Przy pierwszych sygnałach napadu kornika należy niezwłocznie umówić się z placówką zwalczającą pasożyty w celu zdiagnozowania rodzaju szkodnika i postaci szkód.

Zwalczanie szkodników drewna nie musi być trudne. Wejdź na stronę www.szkodnikidrewna.com i zapoznaj się z informacjami o skutecznych metodach likwidacji korników: zwalczanie korników Warszawa

Komentarze są wyłączone.