Firma zwalczająca kuny Warszawa - Firma zwalczająca kuny Gdańsk - Zwalczanie kun Warszawa - Zwalczanie kun Gdańsk - Kuna domowa zwalczanie
Metody zwalczania kuny domowej
5 marca, 2017
Adwokat Toruń - Dobry prawnik Toruń - Kancelaria adwokacka Toruń - Adwokaci Toruń - Biuro prawne - Porady prawne Toruń
Dobry prawnik w dochodzeniu odszkodowań
8 marca, 2017

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jakie pasożyty w drewnie możemy głównie zaobserwować w Naszym kraju? Są to: kornik drukarz, spuszczel pospolity i kołatek domowy – owady odpowiadające za powodowanie dużych zniszczeń w drewnie. Te pasożyty możemy spotkać na jakiejkolwiek części świata. Rozmnażają się w ekspresowym tempie. Mieszkają w strukturach leśnych oraz w konstrukcjach drewnianych. Zdaniem pracowników Lasów Państwowych stanowią jedno z najważniejszych zagrożeń dla biologii lasów. Wbrew temu, że ich aktywność kształtuje miejsce dla młodych drzewostanów, to niemniej klasyfikuje się te pasożyty bardziej w charakterze szkodników, niż pomocników.

Musimy powiedzieć, ze walka z drewnojadami nie jest prowadzona na równym poziomie. Dzisiaj wynaleziona technika pozwala na 100 procentowe usunięcie korników z konkretnego regionu. One natomiast mogą się przed nami zabezpieczać jedynie prędkością reprodukcji. Jednorazowo 1 samica kornika składa nawet do 80 jajeczek. Patrząc na to, że dojrzewanie świeżego pokolenia trwa 2 miesiące, a przedstawicieli płci żeńskiej w jednym legowisku jest niezwykle dużo, skala miłosnych zmagań korników jest spora. Co kluczowe, korniki zazwyczaj zasiedlają wybrane drzewo i nie ruszają się z miejsca przez długi czas. Żywią się nim aż do chwili w której nic wartościowego dla nich nie zostanie.

Teraz skoncentrujemy się wyłącznie na korniku drukarzu – prawdopodobnie najtrudniejszych niszczycielem polskich lasów i najistotniejszym wrogiem drewnianych konstrukcji. Otrzymasz informacje o tym jak wygląda kornik i jak się mnoży. Zaznajomisz się również z standardowymi metodami zapobiegania i zwalczania korników.

Co wiesz o korniku drukarzu?

Kornik drukarz napada na lasy obfite w drzewa iglaste Długość jego ciała liczy prawie 5 mm. Nie jest więc monstrualnym szkodnikiem, jednak jego aktywność doprowadza do dużych zniszczeń w drewnie. Korniki wyszukują jedynie słabe drzewa. Patrząc przez ten pryzmat są, jeżeli możemy tak powiedzieć, bardzo porządne. Dojrzałe osobniki odznaczają się brunatną barwą z rudym owłosieniem. Młode jednak są żółte. Korpus kornika ma cylindryczny kształt, a grzbiet uwieńczony jest czterema kolcami.

Niezwykle wyszukany jest system rozmnażania się kornika drukarza. Rójka, czyli taki okres godowy, rozpoczyna się z pierwszymi, słonecznymi dniami. Samiec organizuje komory godowe do których wzywa 2- 3 samice. Zapłodniona samica wygryza korytarze macierzyste, w których produkuje do nawet 80 jajeczek. Małe korniki już po urodzeniu przystępują do wygryzania kolejnych części drewna. Po 2 miesiącach są one zdolne do reprodukcji. Ciąg ten rozpoczyna się wiele razy, aż do zakończenia letnich dni. Korniki dożywają wieku 3 lat.

Profilaktyka, czyli co zrobić by nie dopuścić do rozwoju kornika?

Jak głosi tradycyjne polskie porzekadło – lepiej zapobiegać niż leczyć. Wydźwięk tego zdania można naturalnie zwrócić do pasożytów. Co powinno się więc zrobić, aby obronić się przed atakiem korników? Jeśli chodzi o domy z drewna, przede wszystkim dobrze jest produkować je jednomyślnie z normami. Zastosowanie stosownych technik zabezpieczy wytrzymałość drewna. Dzięki temu korniki nie będą na nim żerować, gdyż uznają je „za zdrowe”. Po drugie, znaczącym czynnikiem profilaktyki jest impregnacja. Obłożenie drewna impregnatem (zabieg ten powinno się wdrażać co jakiś czas) wystarczy, by odciągnąć korniki. Na sklepowych półkach dostępne są rozmaite preparaty, które możemy sklasyfikować na solne i oleiste. Kupując właściwy środek, kieruj się przede wszystkim typem drewna i własnymi potrzebami. Pogadaj także z specjalistą, który zaproponuje Ci co będzie dla Ciebie najskuteczniejsze.

Mikrofale – najlepsza metoda zwalczania korników

Eksperci zapewniają, że dezynsekcja mikrofalami jest najskuteczniejszą technologią usuwania korników. Jakie walory możemy jeszcze wypunktować? Po pierwsze bezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt. Procedura ta nie zagraża zdrowiu i nie jest toksyczna. Następna sprawa to brak szkodliwego rzutowania na wybrany produkt. Dezynsekcja mikrofalami, jako metoda cieplna eliminowania korników nie wpływa na wartość drewna, porównując z innymi rozwiązaniami.

Na czym polega dezynsekcja mikrofalami? W najprostszym rozumieniu polega na ogrzaniu drewna. Fachowa aparatura przesyła mikrofale, które wchodzą w głąb materiału. Wytwarzają one tarcie, którego skutkiem jest ogrzanie drewna do temperatury ponad 50 stopni. W takich realiach następuje denaturacja białka w ciele korników, doprowadzająca do ich nagłej śmierci. Dezynsekcja cieplnazabija korniki całkowicie. Inne świadczone techniki to fumigacja i iniekcja ciśnieniowa.

Korniki to najgorsze szkodniki w drewnie. Ich działalność może wpływać na osłabienie drewnianej konstrukcji domu, co dla nas stanowi bardzo istotny kłopot. W lasach także nie są mile postrzegane. W ostatnich czasach dużo pisze się o zmasowanym ataku kornika na drzewa wzrastające w Puszczy Białowieskiej. W rozumieniu najnowszych statystyk już 4 tys. z 52 tys. ha drzew na tym terenie jest obumarłych. Zwalczanie kornika w tym cudownym środowisku to priorytet.

Poznaj najważniejsze informacje o dezynsekcji mikrofalami i odkryj inne usługi firmy Corneco. Przeskocz na stronę klikając tutaj: zwalczanie korników mikrofalami

Komentarze są wyłączone.