Pozycjonowanie lokalne - dotrzyj do Klientów z Twojej okolicy
Pozycjonowanie lokalne – taniej i efektywniej
28 sierpnia, 2017
Malowanie bawialni i sal zabaw dla dzieci
Malowanie bawialni – artystyczne malowanie ścian w salach zabaw
4 listopada, 2017

Własny dom to jedno z najważniejszych marzeń. Jednak na uwadze trzeba mieć fakt, że każda budowa to ogromne wyzwanie logistyczne i finansowe. Idealna działka to istotny element planu jakim jest dom marzeń. Jest to jednak dopiero początek trudnych wyborów. Projekt domu potrafi bardzo zaangażować. Przemyśleć należy nie tylko właściwą powierzchnię, ale także rozłożenie pokojów. Całość powinna idealnie współgrać, tak aby każdy domownik miał swój własny kąt. Przeanalizować należy też o położeniu ciągów komunikacyjnych w domu, dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu podczas na przykład sprzątania. Istotna kwestią jest też dobór odpowiedniej metody grzewczej. Nie w każdej miejscowości jest sieć gazowa. W takim przypadku przeanalizować trzeba montaż pieca węglowego albo olejowego. Wybór ten wpływa na domowy budżet, ale też na wygodę użytkowania mieszkania.

Nawet najlepsza metoda grzewcza będzie nieskuteczna, gdy dom nie zostanie odpowiednio zaizolowany. Nasz dom będzie tracił ciepło. Największe straty są wynikiem niedostatecznie ocieplonego dachu. Dlatego kwestii izolacji nie powinno się umniejszać. Sposób termoizolacji domu jest istotna. Wykorzystywane są różne materiały: styropian, wełna, korek czy coraz popularniejsza pianka poliuretanowa, określana dla ułatwienia pianką PUR.

Jest w czym wybierać

Najpopularniejszym materiałem stosowanym do termoizolacji domów jest spieniony polistyren. Ma on wiele zalet:jest lekki, nie obciąża konstrukcji. Jednak nie nadaje się do izolacji tych części domu, które są łatwopalne – dotyczy to przede wszystkim elementów drewnianych. Opcją jest wełna mineralna. Jest ona droższą opcją, ale za to cenioną przez fachowców trudniących się ocieplaniem. Wełna jest niepalna, idealnie izoluje przed hałasem. Ocieplanie wełną wymaga jednak wzmocnionej konstrukcji dachu, gdyż wełna sporo waży. Wełnę powinno się zabezpieczyć przed wilgocią przez wykorzystanie materiałów zabezpieczających. Nie są to wszystkie możliwości termoizolacji domu. Coraz częściej fachowcy stosują piankę poliuretanową. Stosowana jest ona wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Pianka PUR

Poliuretan występuje w licznych wariantach. Wytwarza się z niego miedzy innymi piankę wykorzystywaną do ocieplania. Pianka powstaje z mieszanki dwóch substancji: izocyjanianu i żywicy. Substancje te doprowadza się do odpowiedniej temperatury i następnie pod wpływem ciśnienia powstaje pianka, którą używa się do termoizolacji. Natryskiwana pianka powiększa objętość i momentalnie zastyga. W kilka chwil powstaje jednorodna warstwa, która szczelnie wypełnia każdą szczelinę. Pianka idealnie przylega do niemal każdej powierzchni. Nałożona pianka nie wymaga dodatkowych umocnień. Sam proces natryskiwania przebiega szybko, ocieplenie więźby dachowej można wykonać w jeden dzień.

Rodzaje pianki

Pianka PUR występuje w dwóch wariantach – otwarto i zamknięto komórkowej. Ta ostatnia sprawdzi się przy zewnętrznej izolacji budynków. Poza ochrona przed wychłodzeniem stanowi także świetnym materiałem hydroizolacyjny, przez to stosowana jest do ochrony fundamentów. Ocieplanie nią domu od wewnątrz także jest możliwe. Pianka PUR tego typu niewiele waży. Dodatkowo pianka otwarto komórkowa pianka PUR na porowata strukturę, sprawia to, znacząco ułatwia to wentylację. Wykorzystuje się ją do izolacji pomieszczeń.

Plusy ocieplania pianką PUR

Pianka PUR jest niezwykle uniwersalna. Można nią ocieplać zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną część domu. Wykorzystywana jest jako produkt chroniący przed utratą ciepła w budynkach przeznaczonych dla pojedynczych rodzin i dla większych społeczności, budynkach wykorzystywanych w celach gospodarczych. Ocieplenie z poliuretanu jest przyjazne dla alergików. Powstała warstwa ocieplająca nie pyli się, przez co nie stanowi zagrożenia. Ocieplenie z pianki poliuretanowej nie ma w składzie toksycznych substancji, nie oddziałuje negatywnie na środowisko. Warstwa pianki tworzy doskonałe zabezpieczenie przed utratą ciepła, w efekcie czego jest doceniana przez architektów zajmujących się pasywnym budownictwem. Następną zaletą jest wodoodporność. Warstwa poliuretanu nie nasiąka i nie odkształca się. Zastosowanie dodatkowych umocnień jest niepotrzebne, ponieważ doskonale przylega do betonowych ścian i drewnianych elementów. Mostki termiczne stanowią duży problem podczas ocieplania. To właśnie przez nie ucieka ciepło. Zastosowanie pianki likwiduje ten problem. Poliuretan tworzy zwartą powłokę przez co nie ma konieczności docinania materiałów izolacyjnych. Daje to możliwość ocieplenia nawet skomplikowanego kształtem dachu i to w błyskawicznym tempie. Porównując, izolacja z waty wymaga pracy kilku osób, docinania i stosowania dodatkowych wzmocnień.

Odpowiednia izolacja domu to inwestycja, którą należy przeanalizować i odpowiednio wdrożyć. Przemyśleć trzeba pozytywne i negatywna strony każdej z metod. Dotychczas stosowane produkty wykorzystywane do izolacji od kilku lat mają groźnego rywala jakim jest pianka PUR. Pianka PUR jest doceniana przez specjalistów i praktyków, doceniają oni jej mnogość zastosowań. Dużym plusem jest też krótki czas wykonania ocieplenia. Pianka poliuretanowa stosowana jest nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale także jako izolacja budynków przemysłowych i gospodarczych.

Komentarze są wyłączone.