Najem lub sprzedaż mieszkania za pośrednictwem biura nieruchomości
29 września, 2020
Serwis aut dostawczych
3 października, 2020

Ocieplanie natryskowe domu pianą

Ocieplanie natryskowe pianką PUR (poliuretanową stało się wykorzystywane, dlatego że ma świetne właściwości termoizolacyjne. Obecnie uznawana jest za jeden z lepszych surowców używanych do ocieplania , z uwagi na to co raz chętniej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, różnych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Główną mocną stroną, dzięki której prześciga inne materiały termoizolacyjne jest metoda aplikacji. Pianę PUR rozpyla się po powierzchniach poprzez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dopasowuje się do przestrzeni, co sprawia, że doskonale przylega i układa się w załamaniach i w kątach. Inne materiały termoizolacyjne trzeba docinać i układać, czym ryzykujemy powstawanie mostków termicznych i ograniczenie izolacyjnych właściwości. Dobrze nałożona pianka PUR będzie zdatna na długie lata, dlatego że mimo upływu lat nie traci swojej jakości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Wyróżniamy dwie odmiany pianki PUR: pianka zamknięto-komórkowa oraz otwarto-komórkowa. Różnią się od siebie strukturą i parametrami, dlatego pasują do ocieplania odrębnych części budynku. Pianka otwarto-komórkowa PUR wykorzystywana jest z reguły do ocieplania natryskowego dachów, poddasza oraz powierzchni wewnętrznych. Doskonale nadaje się także do izolacji belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Z kolei  pianka zamknięto-komórkowa PUR najlepsza jest do ocieplania powierzchni zewnętrznych, podłóg i fundamentów. Taki typ pianki PUR można również umieścić na płaskim dachu, stropodachach wentylowanych lub np. na stropach nad nieogrzewanymi wnętrzami

Co więcej piankę PUR charakteryzuje doskonała przyczepność. Z tego powodu bez trudu można wykonać natrysk na różne, odpowiednio spreparowane powierzchnie, takie jak drewno lub elementy metalowe, a także blachę. Lepiej, by przed natryskiem przestrzeń została wyczyszczona z brudu, kurzu i pyłu oraz osuszona.  Tą metodą osiągamy świetną przyczepność, co sprawi, że pianka PUR zachowa się na swoim miejscu. Położenie pianki PUR najbezpieczniej zostawić profesjonalistom. Żeby wykonać to zgodnie ze wskazaniami konieczne są sprzyjające warunki, np. odpowiednia temperatura i wilgoć powietrza. Dodatkowo pianka poliuretanowa musi zostać rozłożona równomiernie.

Pianka PUR – informacje techniczne

Podział na otwarto-komórkową i zamknięto-komórkową piankę uzasadnia inność parametrów i właściwości. Otwarto-komórkowa pianka PUR ma gąbczastą strukturę, co sprawia, że jest niezwykle elastyczna. Pianka ta po stężeniu staje się półsztywna i stanowi bardzo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, ale nie najlepiej chroni przed wodą. Dodatkowo otwarto-komórkowa pianka PUR ma małą wagę (około 8-10 kg/m3), dlatego w żadnym stopniu nie nadwyręża konstrukcji budynku. Pod względem grubości nakładanej warstwy pojedyncza warstwa nie może przewyższać 30 mm.

Zamknięto-komórkowa pianka PUR ma najniższy współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest wysoko hydrofobowa. Dlatego tak często stosuje się ją do ocieplania fundamentów. Nie jest niestety paro-przepuszczalna, a na dodatek po zastygnięciu robi się sztywna, przez co łatwiej ją zniszczyć.

Decydując się na piankę PUR trzeba wiedzieć o jeszcze dwóch istotnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na promienie UV, przez co konieczna będzie specjalna osłona. Co ważne zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, więc jest to materiał palny, ale samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do głównych zalet pianki PUR należy jej prosta i szybka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu objętości i dostosowanie się do zakamarków i załamań, usuwa ryzyko utworzenia się termicznych mostków. Co więcej natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zabiera wiele czasu. W zestawieniu do innych surowców termoizolacyjnych to najszybsza technika ogrzania budynku. Pianka bez trudu się układa i ekspresowo zastyga, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Co więcej jest niezwykle przyczepna, z powodu czego nie spada na wielu powierzchniach, a z biegiem czasu nie gubi przyczepności ani swoich właściwości. Nie spłaszcza się, nie gubi objętości, co oznacza, że się nie deformuje. Szczególnie kluczowe jest także to, że po właściwej aplikacji  tego natryskowego ocieplenia, nie tworzy żadnych substancji szkodliwych ani pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje bardzo dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają w głównej mierze z jej właściwości. Za wadę możemy uznać niską wytrzymałość na promienie słoneczne, co dodaje nam następnych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Inną wadą pianki PUR uznajmey jej łatwopalność. W zależności od składników, może być bardziej lub mniej łatwopalna, ale według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w kategorii E, a więc pali się, ale jest samogasnąca. Również w tej sytuacji można zainstalować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę podczas pożaru. Przeważnie jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest niepoprawny natrysk, złe utworzenie pianki albo położenie zbyt cienkich warstw izolacyjnych. Ze względu na to do ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

Ocieplanie pianką Toruń

Komentarze są wyłączone.