wybielanie zębów toruń - esthetic dental clinic
Skuteczne wybielanie zębów – w domu czy u dentysty
4 marca, 2019
Kursy angielskiego dla dzieci Toruń - najlepsza szkoła językowa w toruniu
Kurs angielskiego – Zawsze jest czas by zacząć
25 marca, 2019

Haluksy – w jaki sposób zapobiegać? Kiedy stosować leczenie zachowawcze a kiedy operować?

Czym są Haluksy

Haluksy są częstą przypadłość ogromnej części społeczeństwa. Wśród osób borykających się z haluksami większą część stanowią jednak kobiety. Dlaczego tak jest? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” słyszeliśmy już wielokrotnie. Jak uciec przed haluksami, co zrobić, żeby zatrzymać postępowanie zwyrodnień?

Czym tak naprawdę jest haluks? Z łaciny hallux to paluch koślawy. Jest to zwyrodnienie kości palucha u stopy oraz zmiany w obrębie stawu. Bagatelizowane haluksy są powodem coraz bardziej dokuczliwego bólu. Jak powstają? Deformacje te dotykają dużo częściej panie niż panów. Haluksy powstają w dużej mierze dlatego, że nosimy szpilki, które silnie obciążają i wykrzywiają stopę. Szpilki powodują nadmierne obciążenie przedniej części stopy. Paluch jest w takiej sytuacji mocno obciążony, nadmiernie eksploatowana jest także środkowa krawędź stopy. U osób z nadwagą przeciążenia te są jeszcze większe, a jeśli połączymy te czynniki ze stojącym trybem pracy, mamy gotową ruinę dla naszych stóp.

Haluksy to zazwyczaj skłonność zapisana w genach- elastyczność tkanek łącznych i skłonność do deformacji w 70% ma podłoże w dziedziczeniu. Jeżeli więc twoi dziadkowie lub mama mają problem z haluksami, jak najszybciej skontaktuj się ze specjalistą, by zapobiegać im najwcześniej jak to możliwe.

Jak zapobiegać

Przede wszystkim trzeba zatroszczyć się o wygodne obuwie. Nie mogą to być absolutnie buty na wysokim obcasie. Nie poleca się też noszenia obuwia wąskich, w których stopa nie ma wystarczającej przestrzeni do poprawnego ułożenia palców. Ludzie z haluksami powinny wykonywać regularnie specjalistyczne ćwiczenia palców u stóp. Dodatkowo należy dbać o odpowiednią dietę i pozbycie się ewentualnej nadwagi. Jeśli obserwujesz u siebie pierwsze objawy haluksów, koniecznie zapisz się do ortopedy, który poleci ci skuteczny sposób, który zniweluje postępowanie deformacji.

Współczesna medycyna oferuje przeróżne metody zapobiegania i zatrzymywania deformacji. Najpopularniejsze to:

plastry na haluksy – są to środki niwelujące ból spowodowany przez deformacje. Zazwyczaj nasączone są leczniczymi olejkami przeciwbólowymi;
kliny międzypalcowe – pomagają ustawić palce i stopę w zdrowej pozycji, dzięki czemu eliminuje się tarcie i działamy przeciwbólowo
peloty w kształcie litery T – to specjalne wkładki żelowe, które umieszczają palce w zdrowej pozycji, minimalizują nacisk i hamują rozwój deformacji. Zalecane są szczególnie dla pań, które codziennie noszą obcasy.
wkładki metatarsalne – są zrobione z silikonu; używa się je do leczenia płaskostopia poprzecznego oraz palucha koślawego. Wkładki te naprawiają ustawienie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która łagodzi ból i stany zapalne, niweluje otarcia i rozkłada nacisk na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – używa się je głównie do leczenia haluksów ale też do polepszenia wyników rekonwalescencji po operacji (tak, tak, haluksy niestety należy operować)
Bunito duo – jest to korekcyjna szyna, która jest stosowana zarówno po to by przeciwdziałać deformacjom ale też by leczyć w zalążkowej fazie haluksów. Szyna ta nie ogranicza ruchów, jest stosowana zarówno w dzień jak i w nocy. Aparat Bunito duo to jedyny dwuosiowy aparat korygujący

Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi skutków lub zostało wdrożone za późno, może się okazać, że konieczna będzie metoda operacyjna. Współcześnie istnieje kilka rodzajów zabiegów przeprowadzanych w obrębie stopy dotkniętej zwyrodnieniem palucha. Część zabiegów opiera się na chirurgicznej korekcji tkanek łącznych, czyli stawu i ścięgien. Inne metody to osteotomie, czyli korekcja kształtu kości palucha i śródstopia.

Jeżeli czujesz, że kondycja twoich stóp potrzebuje poprawy, koniecznie pomyśl, czy twój tryb życia nie jest obciążający dla twoich stóp. Przeanalizuj czy ktoś z bliskich cierpiał na miał zwyrodnienia kości stóp. Spróbuj zrezygnować z z wysokich obcasów. Jeżeli masz problem z wagą, pomyśl nad kuracją odchudzającą. Najważniejsza jest jednak konsultacja specjalisty, który pomoże zdiagnozować stopę i w razie potrzeby wdroży potrzebne środki profilaktyczne. Należy pamiętać, że stopy mamy jedne na całe życie. To na nich opiera się całe nasze ciało, więc trzeba troszczyć się o nie. Jeśli czujesz bóle, dyskomfort podczas chodzenia, po całym dniu pracy Twoje stopy są obolałe, to najwyższy czas, by się o nie zatroszczyć. Nie pozwól, by deformacje zwiększały się z dnia na dzień.

Szyna korygująca haluksy

Komentarze są wyłączone.