Pompy ciepła przenoszą energię do domów, pobieraną z zewnątrz: z powietrza, z wody lub z ziemi. Taki przekaźnik ciepła przeważnie utworzony jest z dwóch modułów: zewnętrznego, który czerpie moc z otoczenia oraz wewnętrznego przekształcającego ciepło. Tego rodzaju urządzenie to efektywna metoda ogrzewania budowli z chłodnym okresie i ochładzania go latem, która przy zużyciu dość niewygórowanych kosztów, rozprowadza ciepło do instalacji centralnego ogrzewania. Pompę ciepła da się zastosować w domu, mieszkaniu albo pozostałych budynkach , a za sprawą poboru ciepła z niewyczerpalnych źródeł i braku wydzielania zanieczyszczeń jest to technika. Ważną zaletą pompy ciepła Toruń jest też brak konieczności konstruowania komina.
Obok tego pompy cechują się całkiem niegłośnym systemem pracy oraz wieloletnią trwałością. Pompa ciepła, która jest regularnie konserwowana, przy czym warto pamiętać, że koszty serwisu są całkiem małe, zazwyczaj służy przez wiele lat bez konieczności wymiany. Można pompę zamontować łącznie z instalacją centralnego ogrzewania (c.o.) oraz do ogrzewania bieżącej wody przez instalację c.w.u. (ciepłej wody użytkowej). Pompa ciepła, to współczesna technika cieplna, kierowana jest przez systemy zarządcze dostosowane do prostej obsługi dla użytkownika. Oprócz tego można ją zainstalować w większości budowli.
Jak pracuje pompa ciepła?
W ofercie pomp ciepła zobaczymy ich parę rodzajów ze względu na pobór energii. Sama w sobie pompa ciepła nie wydziela energii, stanowi typ przekaźnika, który na początku pobiera energię i następnie przetwarza ją w celu ogrzania budowli. Nieważne, czy źródłem jest woda, powietrze czy ziemia, pompa ciepła Toruń składa się z dwóch części. Moduł zewnętrzny, znana jako dolne źródło, ma za zadanie przyjmować jak największą ilość energii ze źródła. Ta część jest bazą pompy ciepła i wobec tego tę część trzeba dostosować do używanego źródła. Moduł zewnętrzny przesyła pobraną energię do wewnętrznego modułu włączonego już w środku budowli. Na tym etapie zgromadzone ciepło jest przekazywane do instalacji ogrzewania. Przesył ciepła wraz z redukcją ciśnienia i dopasowaniem ciepła skutkuje przesłaniem ciepła do całego wnętrza domu. Za pomocą pompy ciepła da się ocieplać każdy pokój, a prócz tego wspomóc instalację c.w.u.. W ten sposób użytkownicy otrzymują też możliwość instalacji ogrzewania ściennego lub/i podłogowego. Z kolei działanie pompy ciepła ustawia prosty w obsłudze system sterowania.
Jaki wybrać rodzaj pomp ciepła
Gruntowe pompy ciepła
Pompa ciepła gruntowa to przyjazne środowisku rozwiązanie, który da się używać przez cały rok. To dlatego, że taka pompa ciepła wysysa energię słoneczną zbieraną w ziemi, a temperatura ziemi ma zwykle stałą wartość. Bezustannie zbierana energia oddawana jest do układu grzewczego w wewnętrznym module. Wielką zaletą tego rodzaju pompy ciepła jest proekologiczność, ponieważ nie produkuje ona zanieczyszczeń. Gruntowna pompa ciepła to inwestycja wymagająca znacznej powierzchni dookoła domu, aby cała praca była skuteczna. Rezultat instalacji pompy ciepła będzie mieć jednak mnóstwo korzyści, na które opłaca się zdecydować.
Pompy ciepła powietrzne
Główną zaletą pomp ciepła jest ich duża proekologiczność. Powietrze jako odnawialne źródło gwarantuje wysoką wydajność pompy ciepła, a przy tym nie zanieczyszcza środowiska. W tym przypadku zewnętrzna część przenosi energię powietrza na ciepło po czym wysyła ją do instalacji grzewczej. Pompa ciepła powietrzna może być wykorzystana w obiektach mieszkalnych oraz usługowych. Taki rodzaj pompy ciepła wyróżnia się cichą pracą, niezależną od pogody. Innego źródła energii trzeba włączać dopiero gdy temperatura powietrza zejdzie niżej niż – 5 stopni.
Pompy ciepła wodne
Wodną pompę ciepła da się zainstalować tylko w sytuacji, gdy w pobliżu domu jest źródło wody. W innym przypadku potrzebne będzie przygotowanie studni. Warto pamiętać, że jeżeli używamy zbiornika naturalnego, potrzebna będzie filtracja. Warto rozpatrzyć montaż pompy ciepła wodnej, ponieważ gwarantuje ona stałe ogrzewanie w czasie jesienno-zimowym oraz studzenie w okresie wiosenno-letnim. Pompa ciepła pobiera wodę i przekazuje ją do domu, po czym na bazie przemiany energii dostarcza ciepłą wodę, następnie odnosi zimną wodę. Wielką zaletą pompy ciepła wodnej jest to, że sprawdza się, gdy jest wielkie zapotrzebowanie cieplne.
Z jakiego powodu warto zainstalować pompę ciepła?
Główną zaletą instalacji pompy ciepła, wynikającą z poboru energii ze odnawialnych źródeł jest ekologiczność i energooszczędność. W porównaniu do pozostałych źródeł energii, korzystanie z pompy ciepła nie oddaje toksycznych substancji ani odpadów. Wobec tego jest to wyjście ekologiczne. Za sprawą tego, że aplikacja pompy ciepła jest wysoko przyjazna dla środowiska, proponowane są dofinansowania budowy proekologiczne. Co więcej należy zaznaczyć, że dość małe koszty eksploatowania dość szybko zwracają pieniądze poniesione przy podjęciu inwestycji, a wydajność i sprawność właściwie zainstalowanej i regularnie serwisowanej pompy ciepła dochodzi do 50 lat ciągłego użytkowania.
Aplikacja pompy ciepła odrzuca też potrzebę powstania komina oraz zaplecza, gdzie przechowywany byłby opał oraz kupna opału. Koszty są więc znacznie niższe w porównaniu do pozostałych źródeł ciepła. Co więcej pompy ciepła są prawie bezobsługowe. Dzięki prawie całkowitemu zautomatyzowaniu potrzebuje tylko niewielkiego pilnowania cech mechanizmu. Użytkownicy muszą poświęcać czasu na dodawanie opału do pieca.
Warto wybrać pompę ciepła też z uwagi na samo zastosowanie. Pompy ciepła dają sporo możliwości rozpoczynając od mechanizmu grzewczego, który dostarcza ciepło dla pomieszczeń oraz wody użytkowej. Pompa może współpracować z ogrzewaniem podłogowym oraz grzejnikowym, toteż gwarantuje najkorzystniejsze efekty. W ciepłe miesiące może też wspomóc chłodzenie pomieszczeń, dlatego też stosowanie pompy ciepła jest wielofunkcyjne i komfortowe.