Sala zabaw Poznań - Urodziny dla dzieci Poznań - Kinderpark Poznań
Urodziny dla dzieci, czyli co zrobić dla swojego malucha?
10 maja, 2012

Bezpieczeństwo w komunikacji samochodowej zależy przede wszystkim od techniki jazdy kierowców. Bardzo często chaotyczne i nierozważne zachowania na drodze są czynnikiem wypadków i wystawiają innych na niebezpieczeństwo. Największym wrogiem uczestników ruchu drogowego jest brak wyobraźni. Kierowcy najczęściej zbyt wysoko oceniają możliwości swoich samochodów i podejmują bezsensowne ryzyko. Sytuacje takie jak wyprzedzanie na zakręcie czy wyprzedzanie pod górkę to normalna rzeczywistość na naszych ulicach, która często prowadzi do tragedii. Obecnie najpoważniejszym wyzwaniem szkół jazdy i jednostek organizujących kursy bezpiecznej jazdy jest rozszerzanie świadomości świeżych kierowców w temacie przewidywania zagrożeń drogowych i manewrów innych użytkowników ruchu. Promowanie koncepcji jazdy defensywnej to obowiązek w czasach gdy na drogach jeździ co raz więcej samochodów. Pokażemy Tobie zatem jak prowadzić samochód bezpiecznie i kulturalnie, tak by nie stwarzać zagrożeń na drogach.

Dobra kondycja samochodu to połowa sukcesu

Zawsze przed, dłuższą podróżą sprawdź czy Twój samochód chodzi bez żadnych zakłóceń. Bardzo często powodem kolizji są czynniki wynikające z złej kondycji samochodów. Bardzo groźna jest awaria samochodu na zatłoczonej ulicy, kiedy kierowca nie ma szansy ucieczki z jezdni. Pewnym sytuacjom możemy jednak zapobiec, wykonując profilaktyczne czynności. Rozpocznij od weryfikacji ciśnienia opon i analizy ich bieżnika. Dobre opony samochodowe chronią przed nagłym poślizgiem i zapewniają lepszą kontrolę trakcji. Następną tak samo ważną czynnością jest badanie świateł samochodowych. Światła zapewniają dobrą widoczność samochodu. Zadbaj także o mocne hamulce, dzięki którym unikniesz zderzenia z przemieszczającą się zwierzyną. Skontroluj również zasób płynów samochodowych. zanim odpalisz samochód przemyj szyby i lusterka, by móc dobrze obserwować drogę i pobocze. Generalnie wszystkie te czynności zajmują chwilę, a w dużej liczbie sytuacji mogą uratować nam życie.

Odpowiednia postawa kierowcy

Jazda defensywna ma swoje źródło w głowie każdego kierowcy. To jak nastawimy się do drogi i jak gasimy swoje emocje ma ogromny wpływ na styl jazdy. Zanim ruszymy w podróż dobrze jest zapoznać się z całą trasą, by uniknąć niespodzianek, takich jak nagłe zawracanie z źle obranej drogi. Wiedza o standardowych na danym odcinku trasy niebezpieczeństwach będzie bardzo pomocna. Każdy kierowca musi również przybrać właściwą pozycję ciała na fotelu. Pamiętaj – usiądź w sposób komfortowy, tak by utrzymywać prawidłową odległość do pedałów i do kierownicy. Wyreguluj fotel samochodowy w ergonomiczny sposób, a następnie dostosuj lusterka w taki sposób, by zarys auta był ledwie widoczny. W lusterku powinieneś obserwować całość jezdni. W trakcie długiej podróży istotny jest komfort klimatyczny. Wybierz optymalną wilgotność i temperaturę w środku samochodu, pamiętając o tym, że nie powinno być w niej zbyt ciepło. Zbytnie nagrzanie samochodu może wpływać na suchość oczu i szybsze znużenie. Wszelkie ruchome elementy wyposażenia samochodu, bagaże, lub ułożone w bagażniku płyny eksploatacyjne powinny być zabezpieczone, by nie dekoncentrować Cię podczas prowadzenia pojazdu. Dokonanie tych wszystkich czynności korzystniej przygotuje Cię do dłuższej drogi.

Analiza zagrożeń w ruchu drogowym

Zazwyczaj zdarza się nam patrzeć na manewry innych uczestników ruchu drogowego . Jednak, czy potrafimy wydobywać z tych obserwacji jakiekolwiek wnioski? Podczas zajęć na prawo jazdy instruktorzy opowiadają nam o tym, czym jest zasada ograniczonego zaufania. W praktyce stosowanie tej zasady jest niezwykle pomocne i zwiększa poziom bezpieczeństwa na drogach. Rzecz jasna nie zawsze możemy zauważyć błyskawiczną zmianę pasa ruchu, czy zjechanie samochodu bez jakiejkolwiek informacji. Trzymając się konkretnej odległości od innych uczestników ruchu ( według specjalistów są to 3 sekundy od pojazdu znajdującego się przed nami) i nie dekoncentrując się zbędnymi czynnościami, takimi jak zmiana kanału radiowego, mamy możliwość adekwatnie ocenić postawy innych kierowców i błyskawicznie zareagować na ewentualne zagrożenia. Pamiętajmy także o tym, żeby samemu z wyprzedzeniem komunikować innych kierowców o swoich zamiarach. Kierunkowskaz wskazujący kierunek skrętu powinien być włączony na długo przed hamowaniem. Zbliżając się do sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu spójrzmy jakie światło świeci się na równoległym przejściu dla pieszych. Czerwone światło na pasach mówi nam, że w nie długo dla nas również zmieni się kolor sygnalizacji. Patrz w lusterka, szczególnie przy wykonywaniu manewry wyprzedzania, by uniknąć zderzenia z samochodem, który rozpoczął ten manewr przed nami. I co bardzo ważne, rób wszystko by jeździć jak osoba kulturalna. Nie stresuj siebie, ani innych gdy nie jest to konieczne. Umożliwiaj innym bezpieczne opuszczenie skrzyżowania i w miarę możliwości przepuszczaj pieszych na pasach. Bezpieczeństwo jest przede wszystkim zależne od Twoich umiejętności!

Nie zbyt często dostajemy możliwość na kompletne przećwiczenie najczęściej występujących sytuacji drogowych. Ograniczony czas ćwiczeń na kursie na prawo jazdy pozwala jedynie zapoznać się z ryzykiem w ruchu drogowym. Jednak od kilku lat co raz więcej szkół jazdy organizuje kursy bezpiecznej jazdy, podczas których możesz zobaczyć czym jest jazda defensywna w teorii i jak jeździć bezpiecznej. Wiele placówek doskonalenia techniki jazdy prowadzi ćwiczenia na torze poślizgowym i w symulatorze jazdy ryzykownej, co lepiej rozwija umiejętności kierowców. Kurs jazdy bezpiecznej to koszt około 400 złotych za podstawowy wymiar szkolenia. Mało czy dużo, ocenę pozostawiamy Wam. Jednak pamiętajcie, że bezpieczeństwo i nasze życie nie mają ceny.

Jeżeli chcesz się zapisać na kurs jazdy bezpiecznej, przyjdź do naszego ośrodka doskonalenia jazdy w Toruniu. Czekają na Ciebie atrakcyjne ceny i doświadczeni instruktorzy. Zapraszamy do najlepszego ODTJ w Toruniu i na naszą stronę www: kurs bezpiecznej jazdy.

Komentarze są wyłączone.