Kursy angielskiego dla dzieci Toruń - najlepsza szkoła językowa w toruniu
Kurs angielskiego – Zawsze jest czas by zacząć
25 marca, 2019
Kurs angielskiego Toruń - szkoła językowa
Szkoła angielskiego
31 maja, 2019

Chirurgia twarzowo-szczękowa jest częścią medycyny, która łączy ze sobą części składowe medycyny ogólnej, chirurgii stomatologicznej i plastycznej. Zajmuje się leczeniem schorzeń jamy ustnej także zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii twarzowo-szczękowej trafiają zawiłe przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub deformacja jamy ustnej. Dotyczy to również leczenia długotrwałych stanów zapalnych oraz wyrywania zębów , redukcji wad zgryzu, czy umieszcznia implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, to nie jest lekarz dentysta. Mają podobny zakres działania, jednak to zupełnie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny zajmuje się leczeniem jedynie w zakresie jamy ustnej. Podczas gdy chirurgia szczękowa zawiera w sobie leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, a zatem jest szerszym pojęciem.

CZYM ZAJMUJE SIĘ CHRURGIA SZCZĘKOWA

?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Wykrzywienie twarzy może być skutkiem nabytych lub wrodzonych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz otwarty czy zgryz głęboki to jedne z najpowszechniejszych dolegliwości, w których specjalizuje się chirurg szczękowy. Zniekształcenie twarzoczaszki może także nastąpić w przypadku urazów mechanicznych – pobicia, wypadku samochodowego lub upadku. Chirurg szczękowo-twarzowy może także polepszyć walory estetyczne twarzy pacjenta, nadając pożądany zarys czy proporcje podbródkowi.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów ma miejsce, gdy kończą wzrost, lecz nie wychodzą ponad błonę śluzową lub rosną wewnątrz kości. Wynikiem tego jest groźny stan zapalny, mogą też przemieszczać sąsiednie zęby w niewłaściwe, co łączy się z przykrymi dolegliwościami bólowymi. Zwykle zatrzymanie zębów tyczy się ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy zapewnia ich usunięcie.

Stany zapalne, torbiel lub guz w obrębie jamy ustnej

Interwencja chirurga szczękowo-twarzowego to konieczne działanie, kiedy guz lub torbiel występuje niedostępnym położeniu lub w zbliżeniu do zatok szczękowych. Chirurg również pomaga wyleczyć stany zapalne kości, pochodzące od zębów.

Złamania kości szczęki

Do złamań może dojść w wyniku wypadku, silnego uderzenia albo urazu. Tego typu zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej odbywają się w miejscowym znieczuleniu. W poważnych przypadkach aplikuje się znieczulenie ogólne. W punkcie złamania zazwyczaj umieszczane są odpowiednie szyny, protezy bądź metalowe mikropłytki. Przybierają one różne kształty, ze względu na możliwość nadawania im dobranego kształtu, do złamanej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg dotyczy głównie zębów jednokorzennych i jest on konieczny w przypadku, gdy zmiany w wierzchołku korzenia są powodem stanów zapalnych żuchwy. Kwalifikują się też zmiany chorobowe w pobliżu wierzchołka korzenia, zapalanie w wyniku obecności ciała obcego, złamanie korzenia zęba z martwą miazgą. Przy resekcji nie ma potrzeby pozbywania się całego zęba. Likwiduje się głównie powody dolegliwości. Usuwany jest tylko zmieniony ułamek korzenia. Pacjent jest pod znieczuleniem na czas zabiegu. Po usunięciu zmienionej tkanki razem z wierzchołkiem korzenia, zabezpiecza przed ryzykiem następnego stanu zapalnego, przy pomocy uszczelnieniu kanału i wypełnieniu ubytku.

Chirurgiczne sprowadzenie do łuku zębów

Zazwyczaj odnosi się do kłów. W przypadku gdy ząb, w trakcie wzrostu miał niewiele miejsca w szczęce lub wykrzywił się, ortodontycznie wstawia się go do łuku zębowego. Po ustaleniu jego miejsca diagnostyką radiologiczną, odkrywa się go chirurgicznie i zakłada zamek ortodontyczny, by przemieścił się na właściwe miejsce w łuku zębowym.

Implanty zębów

Braki w zębach są rezultatem wielu powodów. Zazwyczaj jest to pomijanie higieny jamy ustnej, cukrzyca czy osteoporoza, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, daje możliwość uzupełnienia braków bębowych, poprzez wszczepienie implantów zębów. Takie rozwiązanie wiele zalet, na przykład zapewnia absolutną estetykę i funkcje, podobne do naturalnych zębów.

Plastyczność tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy zajmuje się zabiegami na tkankach kostnych i miękkich, by polepszyć estetykę twarzy. Odbywają się też przed leczeniem protetycznym czy wszczepieniem implantów zębowych. Kuracja ma wtedy na celu pozbycie się wszelkich zgrubień, fałdek i nierówności, po to by jama ustna spełniała warunki stabilizowania ruchomej protezy. Takie zabiegi obejmują też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, powiększenie gęstości tkanki kostnej lub poprawy zatoki szczękowej i dna jamy nosowej.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Na konsultację u chirurga szczękowego niezbędne jest skierowanie. Można je odebrać u każdego lekarza – nie tylko stomatologa, lecz również lekarza rodzinnego. Jedynie pacjenci po urazach albo w ostrych stanach zapalnych zostaną przyjęci bez skierowania.

Warto wspomnieć, że wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego jest dostępna na NFZ w przychodniach, mających podpisane umowy na świadczenia z zakresu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zwykle zależy od ilości pacjentów i wielkości miasta.

Komentarze są wyłączone.