Seedart projektowanie ogrodów
Projektowanie ogrodów – komu je zlecić?
5 stycznia, 2017
Galanteria skórzana Galskór - Piórnik skórzany - Receptownik skórzany - Teczka skórzana - Aktówka damska - Produkty ze skóry
Wyroby skórzane dla każdego
12 stycznia, 2017

Najlepsze drewno kominkowe

Drewno do kominka drewno kominkowe Warszawa drewno sezonowane Nadarzyn

Drewno do kominka drewno kominkowe Warszawa drewno sezonowane Nadarzyn

Główne właściwości drewna kominkowego

Większość z nas drzewo do palenia w kominku nabywa „oczami”. Nie ma w tym niczego szczególnego, bowiem w taki sposób zachowuje się zwykły konsument. Wcale nie możemy jednak kierować się totalnie wizualną właściwością drzewa, ale fundamentalnymi jego stronami (o których a propos winien poinformować nas dystrybutor). Chodzi tutaj przede wszystkim o jego spoistość oraz wilgoć. Drewno ciężkie będzie się wypalać zdecydowanie dłużej i da więcej ciepła niż drewno miękkie. Pojedyncze rodzaje różnią się wilgocią po ścięciu i po osuszeniu, co niejednokrotnie wprowadza w błąd kupujących „oczami”. Na przykład wilgoć wierzby liczy 180%, a jesionu wyłącznie 40%. Musimy zweryfikować podstawowe cechy drewna kominkowego, mianowicie wartość opałową 1 mpu (metra przestrzennego drewna ułożonego), zawartość wody którą powinniśmy odparować z wilgotnego drewna oraz statystyczną zwartość. Dla kontrahentów kominków ważne są również kolejne własności, np.
zapach lub charakterystyczne trzaski.

Drewno opałowe – jakie wybrać do palenia w kominku?

Drewno do kominka jest wyjątkowym rodzajem drewna, ponieważ musi zrealizować większą ilość założeń niźli drzewo opałowe do palenia w piecykach. Najekonomiczniejsze jest drewno liściaste w formie pieńków lub szczapek. Dlaczego? Drzewa iglaste mają mniejszą kaloryczność, tzn. mocniej i dynamiczniej się wypalają. Dylematem jest także zawartość żywicy, jaka może wyraźnie zabrudzić kominek. Na przykład jodła, a tak naprawdę jej elementy bądź ścinki, doskonale nadaje się na podpałkę. Jeśli nie mamy wyjścia oraz musimy palić w kominku drewnem iglastym, to połączmy je z jakimś typem drewna liściastego. Gatunki drewna kominkowego rozróżnia się zazwyczaj na miękkie oraz twarde, naturalnie bezzwłocznie po wycięciu wyłonionego drzewa. Rodzaje miękkie charakteryzują się mizerniejszą wartością opałową, bowiem mają mniejszą zwartość i ciężar. W sposób ogólny wyodrębnia się kilka nadzwyczaj powszechnych drzew liściastych, z jakich jest uzyskiwane drewno kominkowe: jesion, grab, śliwa, wiąz, brzoza, czereśnia czy bez czarny. Najlepiej sprawdza się twarde drewno grabu, jesionu, oraz jarzębiny.

Właściwości pojedynczych wariantów drewna kominkowego

Buk – jest bardzo ciężkie, łatwe do rąbania i twarde. To najlepsze drzewo do kominka, bowiem posiada bardzo delikatną korę, natychmiastowo paruje i odznacza się niezwykle dużą gęstością. Proces spalania biegnie łagodnie. To drewno, które płonie wyjątkowo powoli oraz oddaje sporo ciepła.

Brzoza – błyskawicznie wysycha, szybko się ją rozdrabnia, ma dobrą kaloryczność oraz jest często dostępna. Po rozpaleniu otrzymujemy piękny, równy płomień.

Grab – ma niezwykle wysoką spójność, cienką korę oraz dość łatwo suszy się. To drewno jest najatrakcyjniejsze do palenia w kominku, bo bardzo dokładnie się wypala. Błysk jest raczej przeciętny, ale nagrzewa bardzo długo.

Dąb – stopniowo się spala, wydziela dużo ciepła, doskonale nadaje się do wędzenia posiłków oraz posiada wysoką wartość opałową. Dysfunkcją jest wydłużone suszenie, tęga kora, komplikacje w przełamywaniu na elementy.

Wiąz – jest analogiczny do dębu, ma wszak delikatniejszą korę oraz prościej paruje. Z pewnością jest uciążliwe w rozbijaniu jeżeli pochodzi, m in. z sąsiadujących z drogami bądź parków.

Jarząb – to nadzwyczaj solidne drewno kominkowe, osobno występuje okazjonalnie (przeważnie jako domieszka do innego drewna).

Klon – jest stosunkowo masywne, posiada cienką korę, błyskawicznie schnie oraz bezproblemowo się rozbija.

Jesion – to kolejne świetne drewno kominkowe, które ma wyjątkowo wysoką gęstość i doskonałą wartość opałową. Jest nieprzyjemny w rozbijaniu.

Olcha – musi być wyjątkowo precyzyjnie zasuszona, w innym przypadku mozolnie się spala. Znakomite drewno do wędzenia potraw, bo nadaje im oryginalny kolorek oraz aromat.

Osika – posiada znikomą spoistość i kaloryczność, jest okazem miękkim. Możemy wprawdzie co jakiś czas przepalić nią w kominku, bo doskonale oczyszcza kominek ze smoły i z sadzy.

Akacja – to masywne oraz niezmiernie kaloryczne drzewo, które posiada grubą korę. Zapewne jest czynnikiem sprawczym stanów zapalnych śluzówek oraz skóry.

Wierzba – porównywalnie jak topola nie bardzo nadaje się na drewno kominkowe. Posiada małą spójność oraz znikomą kaloryczność.

Drzewa owocowe – posiadają doskonałą spójność. Wbrew pewnym tezom wyśmienicie nadają się do palenia w kominku. Nadzwyczaj korzystnymi są jabłoń czy czereśnia. Drzewo owocowe ma cienką korę oraz w czasie spopielania wytwarza piękny bukiet.

O tym koniecznie trzeba pamiętać!

Do przepalania w kominku za żadne skarby nie wolno wykorzystywać wycinków drewna, jakie uprzednio było zabezpieczane, malowane wszelkimi syntetycznymi specyfikami bądź lakierowane.

W którym miejscu powinniśmy kupić drewno kominkowe?

Przede wszystkim w nadleśnictwach, tartakach i magazynach opałowych. W pierwszej wymienionej lokalizacji dostaniemy drewno niesezonowe, zazwyczaj pocięte w duże klocki czy szczapy (o długości od pół metra do metra). Tu mamy możliwość dostać ponadto drewno słabszej klasy, czyli zrzynki. Drewno niesezonowe trzeba posiekać oraz składać przynajmniej 1 rok. Cena jest gdzieś 3 razy niższa niźli drzewa kominkowego sezonowego. Zaś w tartakach lub składach nabędziemy drewno sezonowe, posiekane na praktyczne kawałki, jakimi możemy błyskawicznie palić. Jeśli zajmuje Cię kupno drewna kominkowego w atrakcyjnej cenie, wejdź w niniejszy odnośnik – drewno kominkowe Warszawa

Komentarze są wyłączone.