Rynek urządzeń grzewczych wciąż rozwija się w energicznym tempie. Są produkowane nowe energooszczędne urządzenia, które wykorzystują ciepło z ogarniającego nas środowiska. Nawet nie nie myślimy o tym co dzisiaj może stanowić źródło ogrzewania Znakomitą alternatywą dla klasycznych układów grzewczych jest pompa ciepła. To rozwiązanie może być wykorzystywane w współczesnym, jak i starym budownictwie, dostarczając mieszkańcom odpowiednie warunki cieplne i konkretne oszczędności pieniężne. Pompy ciepła występują w różnych modelach (zależnie od sposobu odzyskania ciepła) i w różnych opcjach cenowych (w zależności od zastosowanej techniki). Najczęściej producenci troszczą się o to, ażeby pompy ciepła były użyteczne i kompaktowe, by nie zabierać zbyt dużej ilości miejsca w budynkach mieszkalnych. Część tych urządzeń funkcjonuje w cichym trybie, co jest dodatkowym, kluczowym walorem. Najistotniejsze jest jednak, że każda pompa ciepła minimalizuje nakłady na ogrzewanie domu, co jest systematycznie wspominanym czynnikiem, dla którego znaczna ilość ludzi zaufała tej technologii.
Jeżeli projektujesz dom, lub chcesz odremontować przestarzały system ogrzewania, sprawdź jaka pompa ciepła będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Poniżej opiszemy wszystkie gatunki pomp ciepła, wraz z ich szczegółową specyfiką.
Pompy ciepła powietrze/woda, jak sama nazwa sugeruje, przerabiają powietrze z zewnątrz i powietrze zużywane jako pierwotne źródło ciepła. Analogicznie jak pozostałe urządzenia grzewcze, ten gatunek pompy zapewnia zasilanie w ciepło instalacji centralnego ogrzewania (c.o.) jak i wyprodukowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Mamy tu więc efektywne połączenie pompy powietrznej, regulowanego podgrzewacza wody i kontenera buforowego wody do ogrzewania. Wykorzystanie pompy ciepła powietrze – woda umożliwia bez jakiegokolwiek problemu ogrzać budynek o powierzchni 120m2, wykorzystując siłę natury. Co więcej, znaczna ilość powietrznych pomp ciepła posiada także funkcje chłodzenia, co dopuszcza jej zastosowanie o każdej porze roku.
Przy gruntowych pomp ciepła źródłem cieplnym jest grunt. Te urządzenia są także określane geotermalnymi pompami ciepła i odznaczają się lepszą wydajnością niż pompy ciepła powietrze/woda przy chłodniejszych temperaturach. Największą produktywność mają w sytuacji, gdy dolne źródło zostało zainstalowane w wodzie gruntowej, która przeważnie ma temperaturę większą niż 0 stopni Celsjusza. Gruntowe pompy ciepła doskonale funkcjonują w budownictwie mieszkalnym.
Konkurencyjną alternatywą jest użycie wody jako czołowego źródła ciepła. Ten gatunek pompy ciepła wspomagany jest dodatkową instalacją (elektryczną, olejową, bądź gazową) co dodatkowo wywiera wpływ na ostateczną wydajność energetyczną urządzenia. System wodny daje możliwość osiągnięcia ogromną produktywność, nawet w trakcie najchłodniejszych zimowych nocy (od 300% do 600%). Wodna pompa ciepła może stanowić jedyne źródło ciepło do ogrzewania podłogowego, grzejników konwekcyjnych czy do ogrzewania napowietrznego.
Pomimo zróżnicowanych źródeł ciepła, podstawa pracy pompy ciepła jest wręcz bardzo podobna w każdym modelu. Każda pompa ciepła zbudowana jest źródła dolnego i górnego. Źródłem dolnym jest powietrze, woda, lub ziemia, a źródłem górnym jest woda która biegnie kolejno w całej instalacji grzewczej. Dobrze jest podkreślić, że pompa ciepła nie tworzy ciepła, lecz odzyskuje je z otoczenia, co jest najbardziej ekologicznym, oferowanym systemem grzewczym. Duża wydajność energetyczna jest rezultatem unikalnej konstrukcji. Mamy parownik, który przewodzi ciepło z powietrza, wody i gruntu do układu. Kolejno sprężarka spręża ocieplony gaz, podnosząc jego temperaturę. Gaz ten wędruje następnie do kondensatora, który uzupełnia w ciepło wodę zapewniającą ciepło w całym domu. To co pozostaje z procedury odzyskania ciepła zostaje przekazane do parownika. Cykl zostaje zakończony się, a pompa ciepła jest gotowa do dalszego funkcjonowania.
Wytwórcy nowoczesnych urządzeń CO zabiegają nie tylko o doskonałą wydajność energetyczną, ale także o atrakcyjność konstrukcji. Pompy ciepła cechują się niewielkim rozmiarem i bezproblemowo adaptują się do pomieszczeń o różnej kubaturze. Mogą być sterowane zdalnie przy użyciu funkcjonalnej aplikacji, bądź kontrolera. Zaopatrzone są również w przeróżnego typu funkcje, takie jak tryb pracy cichej, czy tryb automatyczny, co wzmacnia komfort obsługi. Na dodatek mogą wpierać pracę innych urządzeń grzewczych.
Jesteśmy producentem praktycznych pomp ciepła powiększających wydajność energetyczną Twojego mieszkania. Oferujemy sprzedaż urządzeń centralnego ogrzewania, w tym rekuperatorów i pomp ciepła, lub instalację całych układów grzewczych. Dla nas najważniejszy jest Twój komfort. Wejdź na naszą stronę i poznaj konkretną specyfikację każdej pompy ciepła. Pompy ciepła